Najczęściej popełnianym błędem w urządzaniu wnętrz jest myślenie o każdym z pokoi jako osobnym bycie. Przez to wystrój mieszkania traci spójność i zwyczajnie staje się mniej atrakcyjny. Spójność aranżacji jest tym, co wyróżnia najlepiej zaprojektowane domy. Podpowiadam, jak ją osiągnąć.
Gdy oglądając zdjęcia z poszczególnych pomieszczeń w domu, trudno znaleźć w nich elementy wspólne i każdy pokój wygląda jak z innej bajki, to znak, że coś poszło nie tak. Spójność aranżacji mieszkania to coś, co wyróżnia najlepiej zaprojektowane przestrzenie. Dzięki temu nawet skromnie i niedrogo zaaranżowane mieszkanie od razu nabierze bardziej szykownego wyrazu. Spójna aranżacja wnętrz nie tylko wygląda lepiej, sprawia wrażenie bardziej szykownej, przemyślanej, jakby zaprojektowanej przez projektanta, to jeszcze zwyczajnie sprawia, że osoby w niej przebywające czują się w niej lepiej. Wówczas przechodząc z pokoju do pokoju, zmysły nie są atakowane nowymi bodźcami. Aranżacja całego domu jest bardziej harmonijna.
Przeczytaj także: Czy warto montować okna dachowe 3 szybowe?
Wbrew pozorom spójność wystroju wcale nie jest aż tak łatwa do osiągnięcia, jakby się mogło wydawać. Często wynika to z czynników prozaicznych, jak rozciągnięcie urządzania mieszkania w czasie, przez co zmienia się koncepcja, standard wyposażenia i gusta. Niejednokrotnie w grę wchodzą finanse. Bywa, że na początku remontu i urządzania wnętrza nie pilnujemy budżetu i idziemy na całość w aranżacji np. kuchni, a oszczędzamy na całej reszcie, idąc na całą masę kompromisów, co odbija się na spójności aranżacji. A czasem zwyczajnie nie dbamy o to, żeby wystrój całego mieszkania był harmonijny.
Przeczytaj także: Jak stworzyć harmonijną przestrzeń mieszkalną? 5 porad dekoracyjnych
Żebyśmy nie zapomnieli o spójności aranżacji wnętrza, warto trzymać się kilku zasad i zastosować kilka trików aranżacyjnych. Poniżej znajdziecie najważniejsze z nich.
Kluczowe jest odpowiednie podejście do projektowania wnętrz. Wyobraź sobie otwartą przestrzeń, w której jest aneks kuchenny, część jadalniana, wypoczynkowa i strefa wejściowa. Na takie wnętrze patrzymy całościowo, bo wszystko widać z jednego miejsca. Co ciekawe, gdybyśmy podzielili tę samą przestrzeń ścianami, nasze myślenie o niej całkowicie uległoby zmianie. W naszej świadomości nie byłoby już jedności, a oddzielne byty. Dlatego projektując wnętrze, warto wyobrazić sobie, że ścian nie ma. Ten mentalny zabieg zmieni całe nasze myślenie o aranżacji wnętrz.
Powyższy zabieg przekłada się na kolejny. Gdy spojrzymy na mieszkanie jako całość bez ścian, nie wprowadzimy różnych posadzek do każdego pokoju, a jedną, góra dwie. Analogicznie będzie z kolorami, materiałami i dodatkami. Nawet, jeśli nie będą takie same we wszystkich pomieszczeniach, to z pewnością będą ze sobą korespondować.
Elementy aranżacji wnętrza, o których spójność warto zadbać przede wszystkim to:
Jedną z najskuteczniejszych broni w walce o spójne wnętrza są kolory. Spójność kolorystyczna jest zresztą jedną z cech dobrego projektu wnętrza. Istnieje tu kilka zasad, które mogą się okazać pomocne. Przede wszystkim zaleca się, aby kolorystykę wnętrza zawęzić do trzech podstawowych kolorów i jednego, który będzie stosowany jako akcent. Z kolei owe trzy barwy powinno się stosować w proporcji 60/30/10. Gdy dodajemy kolejne kolory, w szczególności mocne i na dużych powierzchniach, łatwo doprowadzimy do zaburzenia harmonii. Warto jeszcze zwrócić uwagę, aby kolor, którego będzie we wszystkich pomieszczeniach najwięcej był w miarę możliwości neutralny — biały, popielaty czy taupe.
Nieważne bambus, rattan, miedź, bielone drewno czy sznurek. Powtarzające się materiały we wszystkich pomieszczeniach dodają aranżacji spójności. Od razu widać, że ktoś pochylił się nad projektem. Warto przy tym pamiętać, że chodzi tu także o spójność materiałową drobnych elementów, np. nóżek meblowych, podstaw lamp czy parapetów.
Kolejna kwestia dotyczy stylu wnętrza. Nic tak nie uspójnia aranżacji, jak wystrój w jednym stylu. Jest to dość proste rozwiązanie, jednak współcześnie coraz rzadziej spotykane. W końcu już nie chcemy jednorodnych stylistycznie, a co za tym idzie przewidywalnych, a nawet – do pewnego stopnia — nudnych przestrzeni. Jak zatem w tym kontekście zadbać o spójność stylów? Na pewno odradzam wprowadzania do wnętrz każdego mebla z innej bajki np. stolika z PRL, lustrzaną komodę w duchu glamour i do tego rattanowy fotel. Za to można wprowadzać różnorodne meble, ale posiadające wspólne czynniki — skalę, kolorystykę, materiały, detale. Zwróćmy uwagę na nóżki mebli, to czy są matowe, czy połyskujące, a także na ich głębokość i detale.
Na koniec warto zwrócić uwagę na dodatki. Dzięki nim można nie tylko uspójnić wnętrze, ale też dodać mu charakteru. Zwróćmy tutaj uwagę na takie rzeczy jak ramy obrazów i plakatów warto, żeby były takie same bądź podobne. Poduszki i inne tekstylia dekoracyjne powinny mieć takie same tekstury, powtarzające się kolory czy detale. To samo dotyczy dywanów. Gdy w jednym pomieszczeniu zdecydujemy się na model długowłosy, powinniśmy się tego trzymać w pozostałych (o ile nie jest to kuchnia i przedpokój).
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
Bardzo fajne rady