Osoby ze skłonnością do alergii muszą zwracać szczególną uwagę na czystość swojego otoczenia. Gromadzący się kurz i inne zanieczyszczenia mogą być silnymi alergenami, trzeba je więc na bieżąco usuwać. Sprawdź, czy wiesz, jak skutecznie sprzątać wnętrza, w których mieszka alergik!
Problem alergii dotyczy obecnie bardzo dużego odsetka dzieci, jest też szeroko rozpowszechniony wśród osób dorosłych. Wiele takich reakcji powstaje na skutek kontaktu z kurzem domowym, roztoczami, czy pyłkami kwiatów. Dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie porządku w otoczeniu alergika. Jak to robić?
W przypadku osób, które borykają się z problemem alergii i nadwrażliwości, bardzo istotną kwestią są odpowiednio dobrane środki czystości. Muszą one być skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń, a przy tym przyjazne dla alergików. Aby wybrać bezpieczny środek, trzeba zwrócić uwagę na to, czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają jego hipoalergiczność.
Lepiej unikać bardzo silnych, drażniących środków czystości. Jeśli ich użycie jest konieczne, trzeba po wszystkim dokładnie usunąć ich pozostałości i wywietrzyć całe mieszkanie. Niewskazane są też preparaty o bardzo silnym zapachu.
Aby nie dopuścić do nagromadzenia się kurzu, trzeba regularnie odkurzać w mieszkaniu. Czyszczenie powinno obejmować nie tylko podłogę, ale także inne powierzchnie, jak np. stoliki, regały, szafy, czy parapety. Pamiętaj, że kurz osadza się także w różnych zakamarkach – na liściach roślin doniczkowych, dekoracjach, czy nawet w gniazdkach elektrycznych. Dlatego tak ważne jest regularne sprzątanie, które ograniczy dostawanie się zanieczyszczeń w miejsca trudno dostępne.
Wiele elementów wyposażenia domu może być szczególnie podatnych na kurz. Dotyczy to np. dekoracji, maskotek, czy tekstyliów. W domu, w którym mieszka alergik lepiej będzie więc unikać takich przedmiotów. Szczególnie jeśli nie da się ich w łatwy sposób wyczyścić lub wyprać.
Aby uniknąć zaostrzenia alergii trzeba też zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z praniem ubrań, pościeli czy ręczników. Powinno ono odbywać się w wysokiej temperaturze lub w trybie antyalergicznym, który posiada obecnie większość pralek. Dzięki temu można nie tylko dokładnie oczyścić tkaninę z kurzu lub innych zabrudzeń, ale także usunąć z niej roztocza, które są bardzo częstym alergenem.
Pranie powinno się także odbywać z wykorzystaniem hipoalergicznych detergentów. Nadwrażliwa skóra może silnie zareagować na mocne detergenty i drażniące płyny do płukania.
Niezwykle istotne jest również dbanie o czystość powietrza. Dotyczy to głównie miesięcy zimowych, kiedy jakość powietrza jest bardzo zła. Konieczne może okazać się zamontowanie specjalnego oczyszczacza powietrza, który pomoże usunąć z wnętrza mieszkania fruwający w powietrzu kurz i roztocza.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…