Categories: GrafikaLIFESTYLE

Jak powstał oryginalny plakat do filmu „Lśnienie”

Kultowy horror „Lśnienie” z Jackiem Nicholsonem, posiada równie znany plakat, który zaprojektował wpływowy amerykański projektant i filmowiec Saul Bass. Zanim jednak się narodził Stanley Kubrick odrzucił 300 wcześniejszych wersji.

 

„Lśnienie” (1980) to jeden z klasycznych horrorów i bodajże jeden z najpopularniejszych filmów Stanleya Kubricka. Tak jak przy innych swoich projektach, takich jak „Mechaniczna pomarańcza” czy „Oczy szeroko zamknięte”, tak i tu z niemal obsesyjną starannością Kubrick dbał o każdy szczegół związany z produkcją i promocją. Stąd reżyser był równie zaangażowany w projektowanie plakatu promującego film, co w pisanie scenariusza. Jego współpracownicy żartowali nawet, że jedyną rzeczą, która powstrzymała go od samodzielnego zaprojektowania plakatu był fakt, iż nie potrafił rysować. Zlecenie przypadło więc Saulowi Bassowi, autorowi kultowych plakatów filmowych („Zawrót głowy”, „Anatomia morderstwa”) i słynnych czołówek do filmów Alfreda Hitchckoka, Otto Premingera czy Martina Scorsese. Bass był szanowanym i wpływowym grafikiem oraz filmowcem. Zdobył Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny za obraz „Why Man Creates” (1968). Jednak nawet to nie osłabiło zapału Kubricka do wtrącania się w projektowanie. Zanim powstał finalny afisz, który go zadowolił, Bass stworzył aż 300 wersji plakatu. Projektant jednak cierpliwie znosił wszystkie pomysły reżysera. Ich współpracę dokumentuje obfita korespondencja, w której wymieniają się uwagami i przemyśleniami. Ostateczny plakat, który Kubrick zaakceptował, posiada skondensowaną formę, w której główną rolę odgrywa liternictwo. Na pierwszych litrach tytułu widoczna jest twarz przypominająca wizerunek obcego. W rzeczywistości jest to portret samego Saula Bassa.

Poniżej możecie zobaczyć szkice Saula Bassa, fragmenty jego korespondencji z Kubrickiem oraz finalną wersję plakatu.

 

 

Szkice i korespondencja zostały zaprezentowane na wystawie Stanleya Kubricka w Muzeum Narodowym w Krakowie, w dniach 4 maja – 14 września 2014.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago