Jesienne krajobrazy to prawdziwy spektakl kolorów – od żółci, przez pomarańcz i czerwień, po bordo i brązy. Gdzie pojechać w Polsce, żeby móc się nimi w pełni cieszyć? A może wyjazd zagraniczny na podziwianie jesiennych krajobrazów? Zebraliśmy kilka miejsc, gdzie jesień prezentuje się najpiękniej.
Fot. pasja1000/Pixabay
Aby podziwiać jesienne krajobrazy, Japończycy udają się do Kioto, dawnej stolicy kraju Nara lub zabytkowej miejscowości pod Tokio – Nikko. Z kolei Amerykanie szturmują w tym okresie parki narodowe, głównie zlokalizowane na wschodnim wybrzeżu w stanach Maine, Vermont czy Massachussets. A w Polsce, gdzie można się udać, aby podziwiać jesienny spektakl? Jako pierwsze na myśl przychodzą Bieszczady, które urastają do ulubionej destynacji Polaków szukających kontaktu z naturą. Jednak miejsc z pięknymi jesiennymi widokami jest więcej. Poznaj kilka poleceń.
Kolory jesieni – jakie to?
Jesienią natura zmienia swoje kolory w przygotowaniu na nadchodzącą zimę. Liście zrzucają zielone tony na rzecz złoto-rdzawych odcieni. Główne kolory jesieni to:
- Żółty
- Miodowy
- Złoty
- Pomarańczowy
- Rudy
- Czerwony
- Bordowy
- Brązowy
Jest to ciepła i szalenie spójna paleta kolorystyczna, która od zawsze inspiruje twórców.
Najpiękniejsze jesienne drzewa
Liście niemal wszystkich drzew liściastych zmieniają kolory na jesieni. Najintensywniejsze odcienie wówczas przybierają:
- Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) liście zmieniają barwę na żółtą.
- Robinia akacjowa zmienia barwy na żółte i rdzawe.
- Dąb szypułkowy jesienią mieni się licznymi odcieniami od żółtego, przez pomarańczowy, po czerwony.
- Dąb czerwony zgodnie z nazwą zmienia odcień na czerwony.
- Klon palmowy urzeka piękną, nasyconą czerwienią.
Fot. Jenifer Kramer/Pixabay
Gdzie podziwiać jesienne krajobrazy – Warszawa
Mieszkańcy stolicy, jak i turyście odwiedzający miasto w okresie jesiennym mogą się wybrać w kilka lokalizacji, gdzie jesienne barwy są doskonale wyeksponowane. Warto udać się do:
- Łazienek Królewskich. Tego miejsca chyba nikomu nie trzeba zachwalać. Duży kompleks parkowy ze światowej klasy zabytkami i pięknym starodrzewem. Tutaj jesień wygrywa swoje najpiękniejsze tony.
- Park Fosa i stoki Cytadeli. Ten rozległy teren pełen jest pięknych, wysokich drzew i ścieżek spacerowych. Zbocza Cytadeli dodają malowniczości jesiennemu krajobrazowi. Czerwona cegła historycznej zabudowy świetnie się wpisuje w kolory jesieni. Zawsze też można odwiedzić całkiem niedawno otwarte Muzeum Katyńskie w Cytadeli.
- Ogród BUW. To wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy jest polecane we wszystkich przewodnikach po mieście. I trudno się dziwić. Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej został pięknie zaaranżowany i roztacza się z niego malowniczy widok na Warszawę. Jesienią krajobraz szczególnie urzeka.
- Ogród Krasińskich. To nieco zapomniany ogród na mapie Warszawy, ale zdecydowanie warty odwiedzenia. Jest nieduży, ale efektowny, zadbany, a jesienią wyjątkowo urokliwy.
- Park Akcji „Burza” i Kopiec Powstania Warszawskiego. To góra na warszawskim Czerniakowie, na szczycie której znajduje się pomnik Polski Walczącej. W tym roku Park na terenie którego jest kopiec został zrewitalizowany. Jest tam między innymi ścieżka wśród koron drzew. W sam raz na jesienny spacer.
Fot. allPhoto Bangkok/Pixabay
Blisko stolicy jest też kilka niezwykle ciekawych miejsc, które jesienią prezentują się szczególnie pięknie. Jesienne krajobrazy pod Warszawą:
- Ogród botaniczny PAN w Powsinie. Ogród botaniczny ze ścieżkami wijącymi się wśród szklarni, arboretum to wymarzone miejsce na jesienne spacery. Obfitość różnych gatunków roślin pozwala na pełne doświadczenie jesiennej palety kolorów natury.
- Konstancin Jeziorna. Tuż za Powsinem znajduje się wyjątkowa miejscowość. To miasto słynące z willowej zabudowy i pięknych parków. Chlubą Konstancina są Park Zdrojowy i pobliski Chojnowski Park Krajobrazowy. Jesienią miejsce te mienią się feerią barw.
- Żelazowa Wola. To znane na całą Polskę miejsce urodzin Fryderyka Chopina. Jesienią warto odwiedzić Dom Urodzenia Chopina i przylegający do niego Park. To piękne miejsce można przepierzać przy dźwiękach koncertów fortepianowych.
- Pomiechówek Park Dolina Wkry. Około godzinę drogi od Warszawy jest Pomiechówek, a w nim park idealny na rodzinne jesienne wycieczki. Jest on zlokalizowany wzdłuż rzeki Wkry. Na terenie parku są ścieżki w koronach drzew i wieże obserwacyjne. To idealne miejsce na podziwianie kolorów jesieni.
- Twierdza Modlin. Nieopodal Pomiechówka jest słynna Twierdza Modlin, największy tego typu obiekt w Europie, położony u zbiegi Narwi i Wisły. Warto wejść na Białą Wieże, z której roztacza się niesamowity widok na okolicę. Jesienią można z niej podziwiać barwne korony drzew.
- Kampinowski Park Narodowy. Kampinos pięknie się prezentuje o każdej porze roku, ale jesień jest tu szczególnie malownicza. Warto wybrać się na szlak jednej z 10 ścieżek dydaktycznych. Warta polecenia jest chociażby ścieżka Skrajem Puszczy. Są tam drewniane ścieżki, wieża obserwacyjna, skansen i więcej.
- Ogród Rzeźb Juana Soriano Owczarnia. To mniej znane miejsce zasługuje na uwagę. Sam w sobie piękny park ze stawem zdobią rzeźby meksykańskiego artysty, Juana Soriano. Powstał on z inicjatywy Marka Kellera, członka zespołu Mazowsze. Panowie poznali się w Paryżu. Jesienią to szczególne miejsce nabiera wyjątkowego kolorytu.
Fot. Gabriela Piwowarska/Pixabay
Gdzie podziwiać jesienne krajobrazy w Polsce?
- Bieszczady. To pasmo górskie ma w sobie coś zacisznego. Usiane licznymi trasami i ścieżkami Bieszczady są przyjazne mniej sprawnym turystom. Jesienią jest szalenie barwnie. Najlepiej zacząć wędrówkę tuż przed świtem, aby załapać się na barwny spektakl podsycany przez pierwsze promienia słońca.
- Krynica Zdrój. To popularna wypoczynkowa miejscowość dla wielu Polaków. Ciekawe położenie to jeden z największych atutów Krynicy. Jesienią piękne krajobrazy można podziwiać z perspektywy znajdującej się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena wieży widokowej. Jest to pierwsza w Polsce wieża w koronach drzew o unikalnej konstrukcji drewnianej.
- Kazimierz Dolny nad Wisłą. Liczne wzniesienia, bliskość rzeki, wąwozy i zabytkowa architektura przekładają się na unikalny klimat tego miasta. Otaczająca Kazimierz natura złoci się jesienią, co najlepiej obserwować z perspektywy Góry Trzech Krzyży.
- Ojcowski Park Narodowy. To jeden z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy park narodowy w Polsce, choć zarazem najmniejszy. Na jego terenie są liczne skały, jaskinie i kilka zabytków w tym da zamki czy kościół na wodzie. Cudne krajobrazy jesienią malują się w wyjątkowych barwach.
- Krakowskie kopce. To symbol Krakowa. To sztucznie usypane górki, których miasto Kraka ma aż pięć. Stanowią one doskonałe punkty widokowe. Warto tam się wybrać o każdej porze roku, ale jesienią w szczególności.
- Zamek Książ. To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce o malowniczym położeniu. Otaczają go zalesione wzgórza. Jesienią mienią się feerią barw. Warto podziwiać ten spektakl z kilku punktów widokowych na zamek.
- Pieniński Park Narodowy. Jest to mała skalista grupa gór o intrygującej urodzie. Symbolami tego miejsca jest Masyw Trzech Koron, przełom Dunajca czy Reliktowa Sosna na Sokolicy. Jesienne barwne liście nadają tym krajobrazom szczególnego powabu.
- Park Romantyczny w Arkadii. Założony przez Helenę Radziwiłł reprezentuje styl angielski. Jest to zatem park naturalny, w którym rozsiane są pawilony, łuki, świątynie czy sztuczne ruiny. Programowa malowniczość tego typu założeń ogrodowych najpełniej daje o sobie znać jesienią.
Fot. Dariusz Staniszewski/Pixabay
Gdzie podziwiać jesienne krajobrazy w Europie?
Jeśli masz ochotę wybrać się nico dalej, aby podziwiać piękno jesiennych krajobrazów, to tuż za granicami naszego kraju jest kilka idealnych do tego miejsc:
- Saksonia Szwajcarska. Jest to określenie niemieckiej części Gór Połabskich znajdujących się po obu brzegach rzeki Łaba, na południowy wschód od Drezna. Wyjątkowe formacje skalne i bujna roślinność przyciągają tu tłumy. Największą atrakcję jest most między skałami Bastei. Jesienią jest tam naprawdę malowniczo.
- Czeska Szwajcaria. Po czeskiej stronie Gór Połabskich mamy Czeską Szwajcarię. Jest tu równie pięknie, co u sąsiadów. Największe atrakcje regionu to imponująca formacja skalna – Brama Pravcicka i znajdując się u jej podnóża letni pałacyk Sokole Gniazdo. Stamtąd mamy pełen widok na usianą skałami i lasami okolicę. Jesienią jest przepięknie.
- Skalne miasto. Kolejna atrakcja w Czechach nieopodal granicy z Polską. To dwa duże zespoły skalne, o imponujących rozmiarach zdobione naturalną roślinnością. Jesienią miejsce to nabiera szczególnego uroku.
- Zamek Spiski. Jadąc na Słowację jesienią, warto odwiedzić malowniczy Zamek Spiski. Jest to pozostałość konstrukcji z przełomu XI i XII w. na wzgórzu. Budowla prezentuje się majestatycznie, a z jej murów mamy piękne widoki na pagórkowatą okolicę. Jesienne krajobrazy mają tam szczególny koloryt.
- Pałac i Park Sanssouci. Doskonała destynacja na jednodniową jesienną wycieczkę. W niemieckim Poczdamie jest rokokowy pałac Hohenzollernów z imponującym ogrodem tarasowym. Ten niezwykły kompleks wygląda niemal magicznie w jesiennej kolorystyce. Zresztą w samym Poczdamie jest jeszcze więcej miejsc stworzonych na jesienne spacery.
- Most Rakotz. Kolejne miejsce w Niemczech w sam raz na jesienną wycieczkę znajduje się w miejscowości Kromlau, nieopodal Drezna. To unikatowa kamienna, półkolista konstrukcja przerzucona ponad stawem. Jesienią wygląda jak miejsce nie z tego świata, kojarzy się z Rivendell z „Władcy Pierścieni”.
- Dzukijski Park Narodowy. Ostatnia propozycja to miejsce zlokalizowane na Litwie. To piękny pak usiany bagnami, jeziorami i wyjątkowymi formacjami roślinnymi. Dla odwiedzających przygotowano liczne ścieżki, trasy i punkty widokowe co ułatwia podziwianie jesiennej natury w jej pełnej krasie.
Fot. Frank Wittig/Flicker