Categories: KinoLIFESTYLE

Filmy drogi, czyli najlepsze kino z motywem podróży

Filmy drogi to nie to samo, co filmy podróżnicze, a jednak mają wiele wspólnego. W kinie drogi akcja dzieje w czasie podróży, wyprawy czy ucieczki. Fizyczna podróż jest metaforą podróży wewnętrznej, przemiany bohatera. Zobacz 12 najlepszych filmów drogi.

Filmy drogi są znane od zarania kinematografii. Ich akcja toczy się w czasie podróży, ucieczki, poszukiwań bądź pogoni. Choć motywem przewodnim jest podróż fizyczna, to ważniejsza jest ta wewnętrzna, jaką odbywają bohaterowie. W swojej wędrówce mogą coś odkryć, najczęściej o samych sobie, dojrzewają, poznają świat, doznają przemian, często przewartościowują wszystko co znali. Częściej niż do podróży fizycznych zachęcaj do tych w głąb siebie.

Filmy drogi, czyli jakie?

Film drogi to gatunek filmowy, w którym główni bohaterowie odbywają podróż, zazwyczaj zmieniając perspektywę z ich codziennego życia. Co ciekawe najczęściej są to podróże w głąb lądu, a nie np. morskie czy kosmiczne. Filmy te często poruszają tematy alienacji, kulturowego uwikłania jednostki, bezprawia czy zagrożenia. Bohaterami z kolei często bywają jednostki na rozdrożu, niespokojne, niejednokrotnie sfrustrowane, a często wręcz zdesperowane. Dla wielu z nich podróż jest formą buntu, ucieczką, odkrywaniem siebie, a czasem po prostu przejawem „kultury samochodowej”.

Wśród klasyków gatunku znajdziemy takie filmy jak: „Swobodny jeździec”, „Ich noce”, „Urodzeni mordercy”, „Doskonały świat”, „Autobus” czy „Grona gniewu”.

Poniżej znajdziecie 12 filmów drogi, które szczególnie zapadają w pamięć. Te tytuły sprowadzą was w nieoczekiwane rewiry.

Przeczytaj także: TOP 20: Filmy inspirujące do podróży

TOP 12: Najlepsze filmy drogi


12. U progu sławy (Almost Famous, 2000)


Zestawienie najlepszych filmów drogi otwiera obraz „U progu sława”, którego akcja rozgrywa się w 1973 roku. Głównym bohaterem jest 15-letni William Miller – młody fan rocka, który chce zostać dziennikarzem muzycznym. Los zsyła mu okazję, i to jaką. Najpierw dostaje zlecenie na wywiad z członkami grupy Black Sabbath, a później na artykuł o zespole Stillwater dla prestiżowego „Rolling Stone”. Co prawda redakcja nie wie, że zleca to nastolatkowi, ale i tak William wyrusza ze Stillwater w trasę koncertową. Podróż z muzykami i ich fankami wprowadza chłopaka w zupełnie nowy dla niego świat. Autobusowa wyprawa staje się szkołą życia.



11. Choć goni nas czas (The Bucket List, 2007)


Edward i Carter mają dwa zupełnie różne życiorysy. Pierwszy jest skromnym mechanikiem, drugi miliarderem. Razem jednak trafiają na salę szpitalną z takim samym wyrokiem – rak. Mimo dzielących ich różnic postanawiają wspólnie wykorzystać ostatnie miesiące życia na zrobienie rzeczy, na które nigdy nie mieli czasu, odwagi bądź środków. Inspirująca podróż będzie pełna momentów zarówno zabawnych, jak i mocno refleksyjnych. Film sprawia, że zadajemy sobie pytanie, czy warto czekać do samego końca, aby zrobić coś, o czym się naprawdę marzy.



10. Badlands (1973)


Następny na liście filmów drogi jest klasyk – dramat „Badlands”. Film Terrence’a Malicka z 1973 roku rozgrywa się pod koniec lat 50. 15-letnia Holly mieszka jedynie z ojcem. Gdy dziewczyna poznaje 25-letniego Kita, szybko się w nim zakochuje i popada w konflikt z ojcem. Chłopak mimo młodego wieku jest weteranem wojny w Korei, a obecnie śmieciarzem, do tego przejawia antyspołeczne zachowania. Po tym jak Kit zabija ojca Holly, para pozoruje samobójstwo i wyrusza na pustkowia Montany. Początkowa iluzja szczęśliwego wspólnego życia szybko mija. W końcu para jest poszukiwana przez policję za nie jedno już morderstwo. To dość mroczny, ale i mocno skłaniający do refleksji film.



9. Wszystkie odloty Cheyenne’a (This Must Be the Place, 2011)


Bohaterem kolejnego filmu w zestawieniu jest postać dość ekscentryczna. To emerytowany muzyk, który przestał występować, po tym jak dwójka jego fanów popełniła samobójstwo. Cheyenne udaje się do Nowego Jorku na spotkanie z umierającym ojcem, z którym od lat nie miał kontaktu. Okazuje się jednak, że dociera zbyt późno. Czytając pamiętniki ojca, odkrywa, że ten był prześladowany w Oświęcimiu przez niejakiego oficera Lange’a. Muzyk postanawia odnaleźć owego człowieka pchany niewidoczną siłą. Podróż śladami obsesji własnego ojca jest dla niego oczyszczająca.



8. Dzienniki motocyklowe (Diarios de motocicleta, 2004)


W 1952 roku dwóch młodych Argentyńczyków: Ernesto Guevara i Alberto Granado wyrusza w podróż mającą na celu poznanie „prawdziwej” Ameryki Łacińskiej. Pierwszy jest 23-letnim studentem medycyny, a drugi 29-letnim biochemikiem. Z romantyczną wizją wyjeżdżają z rodzinnego Buenos Aires na rozklekotanym motocyklu „Norton 500”. Podczas 8-miesięcznej podróży, doświadczają zbyt wielu awarii pojazdu i odkrywają swoją Amerykę. To właśnie w czasie tego wyjazdu klarują się poglądy młodzieńców, którzy później będą mieli ogromny wpływ na losy tamtej części świat.



7. Thelma i Louise (1991)


Można śmiało powiedzieć, że „Thelma i Louise” to film kultowy i jeden z klasyków kina drogi. Tytułowe bohaterki są przyjaciółkami z niewielkiego miasteczka gdzieś w USA. Życie obu dalekie jest od ideału – tkwią w nieudanych związkach i są bez perspektyw zawodowych. Pewnego dnia, tylko we dwie wybierają się na weekend do domku w górach. Po drodze jednak dochodzi do tragedii. Gdy Thelmę próbuje zgwałcić poznany w barze mężczyzna, Louise bez wahanie strzela do napastnika i zabija go. Kobiety w afekcie uciekają z miejsca zbrodni. Stają się banitami i udają się do Meksyku. Taki obrót spraw sprawia, że po raz pierwszy w życiu odrzucają konwenanse i narzucone role – czują się wolne.



6. Prosta historia (The Straight Story, 1999)


Kolejny film drogi na liście to „Prosta historia”. Bohaterem jest starszy farmer – Alvin Straight. Po 50 latach rozłąki postanawia pojednać się z chorym, umierającym bratem. Problem w tym, że już dawno odebrano mu prawo jazdy, a w dodatku nasz bohater niedowidzi. Jedynym dostępnym mu środkiem lokomocji jest mały traktor z przyczepą. Osobliwy podróżnik nie śpieszy się. Delektuje się drogą, rozmawia z napotkanymi ludźmi, kontempluje krajobrazy i rozmyśla. Sześciotygodniowa podróż jest źródłem wielu refleksji. „Prosta historia” to jeden z lepszych filmów Davida Lyncha.



5. Rain Man (1988)


Głośny film Barry’ego Levinsona bezapelacyjnie podbił serca widzów. Tom Cruise wcielił się w nim w ambitnego sprzedawcę samochodów, pochłoniętego zarabianiem pieniędzy. Gdy dopada go informacja o śmierci ojca, dowiaduje się z testamentu, że ma starszego brata, już w dzieciństwie umieszczonego w klinice psychiatrycznej. Raymond cierpi na szczególną odmianę autyzmu. Przy tym ma wybitne zdolności matematyczne i genialną pamięć. Życiowo jednak pozostaje zupełnie bezradny. Charlie, chcąc odzyskać spadek przyznany bratu, zabiera go, a raczej porywa ze szpitala. Długa wspólna podróż daje im szansę na poznanie się, co w dzieciństwie nie było im dane.



4. W chmurach (Up in the Air, 2009)


Bohater tego filmu w zasadzie zawsze jest w drodze. Wydaje się, że nie ma dla niego nic gorszego niż powroty do domu. Do tego Ryan Bingham ma dość niewdzięczną pracę – zajmuje się przeprowadzaniem zwolnień w firmach. A jednak latanie po całym kraju z przykrą misją jest dla niego źródłem komfortu i spokoju ducha. Nie ma rodziny, o którą musi się martwić, nikt go nie ocenia i nie narzuca swoich standardów. W jego życiu nie ma też trwałych relacji, jest bowiem mistrzem w ich kończeniu. To się nagle zmienia, gdy poznaje pewną kobietę. Wyrusza więc w najtrudniejszą podróż ze wszystkich – w głąb siebie.



3. Locke (2013)


„Locke” to film nieoczywisty, jego akcja bowiem rozgrywa się tylko i wyłącznie w samochodzie głównego bohatera w trakcie jego podróży z Birmingham do Londynu. W czasie jazdy z kolejnych rozmów telefonicznych dowiadujemy się stopniowo, co się wydarzyło. Kochanka Ivana zaczęła rodzić, tymczasem w domu czeka na niego żona i dwójka dzieci. Na tym nie koniec, nasz bohater opuścił swoją pracę w kluczowym momencie, pozostawiając do przeprowadzenia trudną procedurę niedoświadczonym współpracownikom. W momencie, gdy podjął decyzję, aby wsiąść do samochodu postawił pod znakiem zapytania jednocześnie swoje małżeństwo, rodzinę i karierę.



2. Mała Miss (Little Miss Sunshine, 2006)


W przeciwieństwie do poprzedniego filmu, w „Małej Miss” w drogę wyrusza nie jedna osoba, a nawet nie dwie, a cała sześcioosobowa rodzina Hooverów. A wszystko po to, aby najmłodsza z familii, Olive, mogła wziąć udział w konkursie piękności. Trzeba przy tym dodać, że dziewczynka nie wpisuje się w kanony klasycznej urody, a cała skłócona rodzinka do typowych nie należy. Wystarczy wspomnieć, że na pokład żółtego busa wsiada niedoszły samobójca czy wielbiciel Nietzschego, poddający się próbie milczenia. Wyprawa na wydarzenie tak kiczowate i tak powierzchowne paradoksalnie jednoczy rodzinę. W końcu bowiem przestają się zajmować wyłącznie sobą.



1. Dzika droga (Wild, 2014)


Numerem jeden wśród filmów drogi jest dramat „Dzika droga”. Cheryl to młoda kobieta po przejściach. Jej małżeństwo legło w gruzach, właśnie straciła matkę, nie obce są jej używki, przelotny seks, brak pieniędzy czy aborcja. Aby odnaleźć siebie wyrusza w dosłowną wędrówkę po słynnym amerykańskim szlaku. Tam walczy z naturą, własnymi słabościami, wspomnieniami, a czasem także z ludźmi. Fizyczna podróż przynosi duchowe oczyszczenie. Kobieta po raz pierwszy w życiu osiągnęła zamierzony cel, odzyskała dzięki temu wiarę w siebie, nadzieję na lepszą przyszłość, a nade wszystko pogodziła się z przeszłością.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago