„Czarna Pantera” zdobyła w tym roku trzy Oscary w tym jeden za scenografię. Na ekranie wykreowano fikcyjne, afrykańskie państwo Wakanda, które uniknęło kolonizacji i posiadało złoża wyjątkowego metalu, vibranium. Jest to alternatywna wizja tego, jak może wyglądać wysoko zaawansowana cywilizacja. Scenografia doskonale to wyraża.
„Czarna Pantera” to hitowy film o bohaterach z marvelowskiego universum. Oferuje nie tylko klasyczną opowieść o superbohaterach toczących nieustanną walkę ze złem i swoimi słabościami, ale także wyjątkową w kulturze popularnej alternatywną wizję afrykańskiego kraju. Wakanda, w której rozgrywa się akcja, to kraj widmo. Jest to cywilizacja tak zaawansowana, że jej mieszkańcy uznali, że lepiej nie przedstawiać jej światu. Izolacja nie przeszkodziła w rozwoju państwa na niewyobrażalną skalę. Wakanda to najbogatsze państwo na ziemi, ma złoża metalu vibranium o niezwykłych mocach, które pozwoliły wypracować technologie, o jakich w innych częściach świata dopiero się marzy. Ta futurystyczna wizja afrykańskiego kraju nieskażonego przez europejską kolonizację wymagała odpowiedniej wizualnej reprezentacji. Scenografia była prawdziwym wyzwaniem. Podjęła je Hannah Beachler.
Beachler to scenografka z dużym doświadczeniem i sporymi sukcesami. Ma na swoim koncie pracę przy takich filmach jak „Moonlight” oraz wideoalbumie Beyonce „Lemonade”. Jednak wykreowanie Wakandy było dla niej zadaniem bez precedensu.
Przeczytaj także: „Czarna Pantera” i kostiumy godne Oscara
Niemal cała akcja filmu „Czarna Pantera” rozgrywa się w Wakandzie. Jest to kraj fikcyjny wykreowany przez twórców komiksu z 1968 roku, na podstawie którego powstał film. Beachler starała się zrozumieć, co autorzy Jack Kirby i Stan Lee wiedzieli wtedy o Afryce i jak ją postrzegali. Kluczowe było ustalenie, gdzie mogłaby leżeć Wakanda. Na ten temat między reżyserem a scenografką toczyły się długie dyskusje. Miało to bowiem wpływ na niemal wszystkie wizualne aspekty filmu. Ostatecznie zadecydowano, że kraj Czarnej Pantery powinien leżeć w środkowowschodniej Afryce.
To, co wymagało od Beachler największego trudu to wykreowanie od podstaw kraju, jaki nie ma analogii w prawdziwym świecie. Przede wszystkim jest zupełnie odcięty od wpływów zewnętrznych. Jego mieszkańcy mają do dyspozycji złoża cennego metalu vibrannium o niezwykłych właściwościach. Jest on jednym z budulców Wakadny. Jest to cywilizacja bardziej zaawansowana technologicznie niż jakiekolwiek inna na świecie, a do tego wyjątkowo świadoma swojej odmienności i przewagi nad innymi. Jakby tego było mało, Wakanda jest najbogatszym krajem na globie. To wszystko musiało się wyrażać w ukształtowaniu miasta.
Do tego w Wakandzie działa też ultraszybka kolej magnetyczna, gdzie pociągi unoszą się nad torami. W kilku krajach taka kolej już funkcjonuje, jak Korea Południowa. Można jednak przyjąć, że fikcyjny metal, jaki występuje tylko w Wakandzie, sprawia, że pociągi kolei mogą przyspieszać i zwalniać z prędkością nieosiągalną w realnym świecie. Poniższe zdjęcia pokazują, jak wygląda torowisko tej kolei.
Mimo iż kraj Czarnej Pantery jest tak zaawansowany technologicznie, to pozostaje w zgodzie z naturą. Poszanowanie dla środowiska to jeden z priorytetów mieszkańców Wakandy. W końcu to ono jest źródłem ich potęgi i bogactwa. Dlatego właśnie m.in. ulice miast należą do pieszych, a między budynkami jest mnóstwo zieleni. Kraj ten nie jest skażony kapitalistyczną mentalnością, która przedkłada zyski ponad naturę. Mieszkańcy Wakandy wiedzą, że środowisko jest potężną siłą, bez której są niczym, dlatego należy mu się szacunek. W kraju tym jest wiele miejsc nietkniętych ludzką ręką, jak Wodospady Wojowników. To tam odbywa się pojedynek Czarnej Pantery.
Scenografia „Czarnej Pantery” to monumentalne dzieło, które wywarło wielkie wrażenie nie tylko na członkach Amerykańskiej Akademii, którzy nagrodzili film Oscarem.
„Prawdopodobnie żaden film nie był częściej omawiany w kontekście utopijnych lub dystopijnych wizji miast niż „Łowca androidów” z 1982 roku. Dekady później wciąż się o nim mówi. Ten film nie był pozytywną wizją Los Angeles, ale był interesującą wizją. Był przestrogą, ale również zaczątkiem do ciekawej rozmowy. Wydaje mi się, że Wakanda może zacząć nową rozmowę” – powiedziała na łamach Architectual Digest urbanista i były planista Vancuver, Brent Toderian.
Wakanda to alternatywna wizja tego, jak w przyszłości mogą wyglądać i być zarządzane miasta. Dla mnie jest to wizja więcej niż przekonująca i mam nadzieję, że możliwa do spełnienia.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
Wow! Analizy z tego filmu to ja się nie spodziewałam :D Ciekawe podejście do tematu :)
Na pierwszy rzut oka faktycznie nie jest to oczywisty wybór. Zresztą rzadko filmy o superbohaterach wyróżniają się ciekawą scenografią. Filmy o Ironmanie i Batmanie to chlubne wyjątki. Teraz do tego grona dołączyła "Czarna Pantera" :)