Beżowa kuchnia. Jak urządzić kuchnię w beżu?

Kolor beżowy zdecydowanie wraca do łask. Można go coraz częściej obserwować w aranżacjach kuchni. Sprawia, że pomieszczenie jest jasne, neutralne i stonowane. Zobacz, jak urządzić beżową kuchnię, aby prezentowała się efektownie i bez nudy.

fot. alvhem.com

Beżowa kuchnia to w ostatnich sezonach bardzo modny wybór. Wcześniej był celowo usuwany z wnętrz, kojarzył się bowiem z kiczowatą estetyką lat 80. i 90. Na szczęście złe skojarzenia minęły i na nowo jesteśmy w stanie docenić zalety tego koloru. A beż to odcień o wielu twarzach. Choć zasadniczo jest ciepły, to może mieć także chłodniejsze tony. Jest to kolor klasyczny, ponadczasowy z nutą elegancji. Nie narzuca się swą obecnością, za to stanowi doskonałą oprawę dla innych barw. Kuchnia w tym kolorze jest przyjazna i ponadczasowa.

Przeczytaj także: Beżowe ściany. Jaki kolor pasuje do beżu we wnętrzach?

 

 

Beżowa kuchnia: jaki odcień beżu najlepszy?

Kolor beżowy powstał z połączenia brązu i bieli. Może mieć bardzo jasny, niemal kremowy odcień bądź ciemny jak taupe. Może być bardziej słoneczny z wyraźnymi pontonami żółtego czy pomarańczu, jak i chłodniejszy w wyrazie z domieszką błękitu czy szarości. W niektórych odcieniach beżu można się dopatrzeć także nut różu.

Szczególnie efektownie w aranżacji kuchni prezentuje się beż przybrudzony, nieoczywisty, o nieco chłodniejszym zabarwieniu. Dodaje on przestrzeni świeżości i lekkości. Z kolei kolor beżowy o wyraźnych ciepłych tonach, bliski miodowym odcieniom żółtego, bywa zbyt „lepki” w wyraźnie. Taki odcień wymaga sporych umiejętności aranżacyjnych. Lepiej więcej sięgać w aranżacji kuchni po beż bardziej wyciszony, neutralny.

Warto w aranżacji beżowej kuchni spróbować połączyć kilka odcieniu beżu. Jest to, co prawda zadanie wymagające wielkiego wyczucia aranżacyjnego, ale pozwalające zarazem osiągnąć spektakularne rezultaty.

Przeczytaj także: Beżowa łazienka – inspiracje, aranżacje, płytki, porady

Dla kogo beżowa kuchnia?

Beżowe kuchnie, choć cieszą się popularnością, z pewnością nie są dla wszystkich. Na pewno docenią taką aranżację miłośnicy wnętrz jasnych, minimalistycznych, nowoczesnych czy skandynawskich. Osoby, które lubią umiar we wnętrzach, porządek i szukają w nich wyciszenia. Także osoby, które cenią ponadczasowe rozwiązania i nie lubią się otaczać najnowszymi trendami.

Z drugiej strony dla osób dynamicznych, lubiących się otaczać kolorem, beżowa kuchnia może się okazać zbyt monotonna, a nawet nudna.

Warto też na beżowe kuchnie spojrzeć z innej perspektywy — kolor beżowy potęguje wrażenia smakowe, co może być ważnym argumentem dla wielbicieli kulinariów. Do tego jest to polecany kolor do niedużych przestrzeni, co jest z pewnością cennym argumentem dla posiadaczy małych mieszkań.

Beżowa kuchnia: z jakimi kolorami łączyć?

Beżowa kuchnia może zostać zaaranżowana na dwa sposoby. Z jednej strony można zastosować jednolitą, neutralną paletę, albo uzupełnić beż na zasadzie kontrastu.

W pierwszym przypadku do beżu warto dodać białe elementy, szare, kremowe, ewentualnie w odcieniach brudnego różu, miedzi czy wyciszone brązy. Zawsze też można sięgnąć po inne odcienie beżu.

Z kolei w drugim przypadku chodzi o dodanie mocniejszych kolorów dla wyostrzenia aranżacji. Tutaj warto sięgnąć po kolory takie jak czarny, granatowy, butelkowa zieleń, bordo czy fiolet.

W beżowej kuchni lepiej natomiast unikać brązów (chyba że w postaci naturalnego drewna), pomarańczowych odcieni czy mocnej, karminowej czerwieni.

Beżowa kuchnia: jakie dodatki?

Dobra wiadomość jest też taka, że do beżu pasują w zasadzie wszystkie metale tradycyjnie wykorzystywane w wyposażeniu kuchni oraz wszystkie naturalne odcienie drewna. Dlatego zlew może być równie dobrze stalowy, granitowy bądź ceramiczny, a baterie kuchenne chromowane, miedziane czy w modnym złotym odcieniu.

Do beżowej kuchni pasują także czarne dodatki i wykończenia, które dodają tej barwie wyrazistości i nowoczesnego wyrazu.

Jeżeli z kolei zdecydujemy się na dodatki w neutralnej palecie kolorystycznej, warto zróżnicować ich faktury. To pomoże wykreować ciekawą aranżację mimo braku kolorów.

Beżowa kuchni: inspiracje

Jeśli podoba ci się idea beżowej kuchnia, ale nie masz pomysłu na jej urządzenie, zobacz poniższe aranżacje. Stanowią one źródło wielu inspiracji. Są wśród nich zarówno kuchnie nowoczesne, glamour, jak i skandynawskie.

Pierwsza beżowa kuchnia to klasyczna aranżacja w sielskim klimacie. Do beżowych mebli kuchennych dobrano białe i kremowe wykończenia. 

Kolor beżowy często pojawia się w kuchniach w duchu glamour. Dobrze bowiem się prezentuje na meblach o wysokim połysku i stanowi dobre tło dla złotych dodatków. 

Beżowa kuchnia w stylu skandynawskim jest ciepła, przytulna i bezpretensjonalna. Proste rozwiązania i dość niefrasobliwy dobór dodatków przekłada się na wnętrze przyjazne rodzinie. 

Ta beżowa kuchnia jest klasyczna i szykowna zarazem. Beżowe meble kuchenne mają tradycyjny wyraz. Wyrafinowania dodaje im kamienny blat przechodzący nad ścianę. Ciekawym dodatkiem są oryginalne uchwyty meblowe. 

Przykład beżowej kuchni w nowoczesnym, minimalistycznym wydaniu. Idealnie gładkie i proste fronty szafek kuchennych pozwalają wybrzmieć szlachetnemu odcieniowi. 

Beżowa kuchnia w ciepłym i przytulnym wydaniu. To zasługa dobrania słonecznych odcieni beżu, zbalansowanych białymi i czarnymi wykończeniami. 

Duży wybór beżowych mebli kuchennych świadczy o sporej popularności tego koloru. 

Doskonały przykład aranżacji kuchni, w której zestawiono kilka odcieni beżu. To przełożyło się na stylowe, eleganckie i pełne wizualnej głębi wnętrze. 

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

  • beż to zdecydowanie mój kolor :D dobrze że pokazałaś jego różne odcienie, bo większość sądzi, że beż to taka kawa z mlekiem, a przecież są odcienie cieplejsze/chłodniejsze, jaśniejsze/ciemniejsze :) beż jest dosyć uniwersalny i pozwala na stworzenie różnych projektów wnętrzarskich, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych :) u mnie dominuje ciemnobeżowa luksusowa podłoga winylowa imitująca płytki kamienne, na ścianach mam beżowe kafle, a meble w ciemniejszym odcieniu brązu, które kontrastują z jasnym blatem :)

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago