Akcja thrillera Romana Polańskiego rozgrywa się w nadmorskiej rezydencji, w której ukrywa się były premier Wielkiej Brytanii. Nowoczesny dom został wypełniony designerskimi meblami, głównie niemieckich marek. W takich wnętrzach chciałby się ukrywać niejeden polityk.
„Autor widmo” to klasyczny thriller zrealizowany pod kierunkiem Romana Polańskiego, który wplótł w fabułę wątki autobiograficzne. Bohaterem filmu jest pisarz – tytułowy ghostwriter (Ewan McGregor), który został zaangażowany do napisania pamiętników w imieniu byłego premiera Wielkiej Brytanii (Pierce Brosnan). Premier, ze względu na grożący mu w Anglii proces, ukrywa się u wybrzeży USA na wyspie Martha’s Vineyard (tradycyjne miejsce wakacji amerykańskich prezydentów). Mieszka w położonej nad brzegiem oceanu posiadłości, która staje się miejscem pełnej napięcia rozgrywki między głównymi bohaterami.
Willa, jako ważny element narracji, została zaprojektowana z największym pietyzmem. Wszystkie pomieszczenia wypełniono starannie wyselekcjonowanymi meblami ekskluzywnych marek. W końcu musiał to być dom godny jednego z najpotężniejszych polityków na świecie. Tak powstała willa tyle luksusowa, co zimna, niemniej robiąca wrażenie.
Zespół scenografów i dekoratorów projektując willę, chciał uniknąć nawiązań do typowo angielskiego wzornictwa, z którym mogłaby być kojarzona osoba premiera Wielkiej Brytanii i jego tradycyjna siedziba przy Downing Street 10. Tam wnętrza są urządzone w bardzo powściągliwy i konserwatywny sposób, który nie pasowałby do atmosfery dreszczowca.
Celem twórców było stworzenie nowoczesnych, a zarazem realistycznych przestrzeni odzwierciedlających pozycję bohatera granego przez Pierca Brosnana. Dlatego wybór padł na modernistyczną willę, wypełnioną designerskimi sprzętami, sztuką współczesną i elektronicznymi gadżetami. Już sama forma budynku, sprowadzona do prostych, geometrycznych brył, przełamanych przez duże, przeszklone powierzchnie, stanowi istotny element budowania nastroju. Panoramiczne okna zacierają granice między tym co na zewnątrz, a tym co w środku.
[stextbox id=”info”]SKŁADNIKI STYLU:
– ciemna kolorystyka: szarości i brązy,
– dominacja surowych materiałów – beton, kamień,
– modernistyczne wzornictwo,
– panoramiczne okna,
– skórzane meble,
– współczesne, abstrakcyjne obrazy na ścianach.[/stextbox]
W symboliczny sposób wnętrza stanowią kontynuację zewnętrznego krajobrazu – surowego, nieprzystępnego, ale i budzącego podziw. Wszystko dzięki zastosowanym materiałom – ściany w holu i salonie pokrywa surowy beton, a w gabinecie wprowadzono okładzinę imitującą nieobrobiony kamień. Do tego we wszystkich pokojach pojawiają się skóra, drewno, szkło, kamień i metal. Rozmaite faktury i sposób w jaki kontrastują budują zdecydowany charakter wnętrz, podkreślony przez ciemną kolorystykę. Dominacja czerni i szarości gdzieniegdzie tylko została przełamana uderzeniem czerwieni bądź pomarańczu.
Gabinet jest najlepszym pomieszczeniem w tym domu. Ciemna kolorystyka ponownie została zrównoważona dzięki dużym połaciom okien. I tu nie mogło zabraknąć designerskich mebli. Jest m.in. krzesło biurowe FK zaprojektowane w latach 60. przez duńskiego architekta Jørgena Kastholma.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
meble meblami, ale klimat tworzą obrazy - to może nawet najważniejsza część wystroju tej willi i budowania atmosfery