Amelię pokochali widzowie na całym świecie. Nic dziwnego, pełna uroku Paryżanka za cel swojego życia obrała sekretne uszczęśliwianie innych. Równie pełne uroku i niewymuszonego wdzięku co filmowa bohaterka, jest jej paryskie mieszkanie. Jest to wnętrze do gruntu francuskie.
Amelia (Audrey Tautou) to nieco ekscentryczna romantyczka i marzycielka: lubi puszczać kaczki na paryskim kanale św. Marcina, zanurzać rękę w worku z ziarnem i dźwięk pękania przypalonej warstwy na creme brule. Potajemnie stara się wnieść w życie grupki pechowców odrobinę szczęścia. Często zanurza się w marzeniach, zapominając o rzeczywistości. Po mieszkaniu tak scharakteryzowanej osoby można by się spodziewać wnętrz w pastelowych barwach, pełnego kwiecistych wzorów i koronek. Jednak dom Amelii, tak jak ona sama, wymyka się schematom. Co prawda można go określić jako romantyczny, ale jednocześnie wyrazisty i zdecydowany w charakterze. Stanowi eklektyczną mieszankę stylu vintage ze współczesnym i odrobiną buduarowego. Z połączenia tych składników powstały wnętrza oryginalne, przykuwające uwagę, a jednocześnie bajecznie francuskie. Na taki efekt złożyło się kilka czynników.
Mieszkanie Amelii składa się z kuchni, salonu, sypialni, łazienki i przedpokoju. Jest dość obszerne i zdominowane prze kolor czerwony. Już na pierwszy rzut oka wyróżnia się głównie za sprawą zabawnych i przewrotnych dodatków. A pokoje są pełne niecodziennych i osobliwych przedmiotów, które wnoszą szczególny urok – po trosze jakby z minionej epoki, a po części jak z magazynu osobliwości. Najlepszym tego przykładem jest lampa-świnia, stojąca w sypialni na nocnej szafce.
Świnia wygląda jak postać z kreskówki, ma na sobie zielony szlafrok, jedną rękę trzyma w kieszeni a drugą, niczym parasol, przytrzymuje ozdobny abażur. W innym kontekście taka lampa wyglądałaby dziecinnie, a nawet kiczowato, ale umieszczona w eklektycznym otoczeniu działa dość intrygująco. Podobnie jak obrazy zawieszone na ścianach. Prace nad łóżkiem, „Pies z obrożą” i „Biały ptak”, są dziełem niemieckiego artysty Michaela Sowy. Realistycznie namalowane zwierzęta są oszałamiające, surrealistyczne i kapryśne. W sypialni ich obecność zaskakuje i skłania do refleksji.
SKŁADNIKI STYLU AMELII:
– nietypowe, zabawne dodatki,
– intensywne barwy,
– liczne tkaniny we wnętrzach
– ścianay pokryte wzorzystymi tapetami,
– „buduarowy” szyk,
– łączenie różnych stylów.
Ta bogata kolorystyka została zainspirowana obrazami brazylijskiego artysty Juareza Machada. Machado znany z nasyconych, wyrazistych barw, to ulubiony malarz Jeana-Pierre’a Jeuneta, reżysera „Amelii”. Dlatego w mieszkaniu bohaterki znajdujemy te same kolory, co na płótnach Brazylijczyka, przede wszystkim głęboką czerwień, ale także zieleń, złoto i głęboki szafir.
Ściany pokrywa karminowa tapeta, ze złotym, delikatnym wzorem, w tym samym odcieniu są także fotele oraz dywany. Dominację czerwieni przełamują silne uderzenia nasyconego koloru w postaci złotej narzuty, zielonych poduszek czy kobaltowego abażuru lampy.
Z kolorystycznego schematu wyłamuje się jasna i słoneczna łazienka, przywodząca na myśl te, z francuskich, tradycyjnych letnich rezydencji. Także kuchnia jest dość jasna.
Należy jednak wspomnieć, że intensywność i nasycenie barw jakie obserwujemy na ekranie, zostały pogłębione za pomocą techniki cyfrowej, którą wykorzystano przy realizacji filmu. To jej zawdzięczamy poetycko-realistyczny koloryt. Komputerowe triki zastosowano również w scenach rozgrywających się na ulicach Paryża, aby usunąć graffiti z murów i nieczystości z chodników. Wszystko po to, by odtworzyć baśniowy klimat miasta rodem z lat 30.
Ostatnim elementem, który zaważył na wyglądzie wnętrz Amelii, są staranne wykończenia i struktury. Gładkie powierzchnie ceramicznym płytek, obfitość drewna, migotliwych kryształów i szlachetnych tkanin tworzą przestrzeń, która bez wątpienia się wyróżnia. Wszystkie abażury lamp są wykonane z drapowanych tkanin, co wprowadza buduarowe skojarzenia. Podobnie zresztą jak koraliki zawieszone na futrynie drzwi do kuchni.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…