Categories: LIFESTYLE

Warte uwagi #17. Co czytać, oglądać i robić w nadchodzącym tygodniu?

Warte uwagi to cykl na blogu Learning from Hollywood. Co tydzień, w każdy czwartek polecam w nim wyróżniające się: filmy, książki, koncerty, wydarzenia, artykuły, strony czy inicjatywy. Wszystko po to, żebyście nie przegapili rzeczy Wartych uwagi.

fot. CC0

Warte uwagi to kulturalne podpowiedzi na nadchodzący tydzień. Co warto robić, czytać, oglądać i nie tylko. Czego tym razem nie można przegapić? Polecam rzeczy Warte uwagi.


Film „Czyściciele internetu”

Ten film można już było obejrzeć w podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.  Kto wówczas nie zdążył teraz ma znakomita okazję, a „Czyściciele internetu” to dokument, który powinien zainteresować każdego użytkownika social mediów. Nie są one bowiem tak neutralne, jakby się mogło wydawać. Co gorsze, wbrew obietnicom wcale nie możemy publikować dowolnych treści na Facebooku, Youtubie czy Instagramie. I wcale nie chodzi tu o treści mogące naruszać prawo. Tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. To właśnie oni akceptują lub odrzucają publikowane przez nas filmy i zdjęcia. Cenzura najczęściej dotyka treści o zabarwieniu politycznym, choć nie tylko. Film przedstawia kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która de facto okazuje się idealnym narzędziem do sterowania rzeczywistością. Wielkie internetowe korporacje o niewielkiej lub zerowej odpowiedzialności wobec swoich klientów mają dziś taką władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć. Jak do tego doszło?

fot. Against Gravity

Warsaw Home 2018 Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrza

Warsaw Home to impreza, która rozrasta się w błyskawicznym tempie. Tegoroczna trzecia edycja targów zapowiada się wręcz imponująco. W ciągu czterech targowych dni prezentowane będą oferty producentów i dystrybutorów z branży meblowej, dekoracyjnej, wykończeniowej oraz dodatków. Wszystko to w aż czterech halach z podziałem na strefy: Furniture, Deco, Kitchen & Dining oraz Interior Finish. Wśród wystawców znalazły się zarówno polskie marki, jak i zagraniczne, niektóre z nich pojawią się w naszym kraju po raz pierwszy. Do tego organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń towarzyszących – spotkania, panele dyskusyjne, wykłady i prezentacje. Wśród gości jest m.in. Nika Zupanc – jednak z topowych światowych projektantek. Targi odbędą się w dniach 04-07. października. Godziny otwarcia dla odwiedzających: 10.00 – 18.00. Więcej informacji na stronie: warsawhome.eu

fot. mat. prasowe

TRŁ Fresh! – Targi Rzeczy Ładnych w Koneserze

W dniach 29-30 września odbędzie się specjalna edycja dobrze znanych i lubianych warszawskich Targów Rzeczy Ładnych. Nietypowa lokalizacja i termin to wynik celebracji otwarcia Centrum Praskiego Koneser. W nowej przestrzeni na warszawskiej Pradze zaprezentowane zostanie wszystko co świeże w polskim designie stąd też hasło „Fresh” w nazwie tej odsłony wydarzenia. Na targach pojawi się mnóstwo nowych marek, nowe kolekcje i nowe produkty. Wszystko to w scenerii najnowszego zrewitalizowanego postfabrycznego kompleksu w Warszawie. Zapowiada się naprawdę interesująco i świeżo. Więcej informacji na stronie: targirzeczyladnych.pl

fot. mat. prasowe

Light Move Festival 2018 w Łodzi

W Łodzi odbędzie się jeden z najbardziej efektownych festiwali w Polsce, dzięki któremu miasto rozbłyśnie feerią kolorowych świateł. Light Move Festival 2018 swoją tematyką nawiązywać będzie do obchodów Stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez odwołanie do takich motywów jak: wolność, niezależność, odwaga, siła, przyszłość. Program artystyczny skupiać się ma na wspomnieniach, melodiach, słowach i obrazach tworzących historię uzyskania niepodległości Polski. W godzinach wieczornych w różnych łódzkich lokalizacjach odbędą się wielkoformatowe projekcje audiowizualne, mappingi 3D, spektakularne iluminacje budynków, instalacje świetlne i koncerty. LMF jest największym festiwalem światła w Polsce i jednym z największych w Europie, dlatego w dniach 28-29 warto być w Łodzi. Więcej informacji na stronie: lmf.com.pl

fot. mat. prasowe

Warszawski Festiwal Konesera

Zabytkowa wytwórnia wódek w sercu Starej Pragi wraca na mapę stolicy w energetycznej, lifestylowej odsłonie. Eventy, jedzenie, moda, design, sztuka i wyjątkowa przestrzeń miejska. To nowy Koneser. Z tej okazji inwestorzy Centrum Praskiego Koneser zapraszają na dwudniowy Warszawski Festiwal Konesera i symboliczne otwarcie placu Konesera. W programie nie może zabraknąć dobrych koncertów. Wystąpią m.in. Kapela ze Wsi Warszawa, Pablopavo i Ludziki, Krzysztof Zalewski, Jazz Band Młynarski-Masecki i wielu innych. Będzie można zobaczyć także Pożar W Burdelu ze spektaklem „Duszpasterz hipsterów i zryte banie” oraz Komuna/Warszawa ze spektaklem „Ośrodek Wypoczynkowy”. Ponadto podczas Warszawskiego Festiwalu Konesera będzie można zrobić zakupy podczas specjalnej edycji największych targów designu TRŁ Fresh! – Targi Rzeczy Ładnych w Koneserze! (o czym wyżej), obejrzeć wystawy polskiego designu i street artu, pojeździć na wrotkach na specjalnym wrotkowisku i zjeść w food trucku. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

fot. mat. promocyjne

Książka „Kieślowski. Zbliżenie”

Krzysztof Kieślowski to postać niemal legendarna. Osiągnął więcej w kinematografii, niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Był jednak uparty, niemal zawzięty. Do łódzkiej filmówki zdawał trzy razy i w końcu dopiął swego. Niemal nigdy jednak, nie był zadowolony z tego, co osiągnął. Wciąż zadręczał się pytaniem, czy dobrze wybrał zawód. „Kieślowski. Zbliżenie” to więcej niż biografia reżysera, twórcy m.in. „Przypadku”, „Dekalogu”, „Podwójnego życia Weroniki” i „Trzech kolorów”. To również pełen niuansów reporterski portret artysty, który mimo spektakularnego sukcesu zmagał się z widmem niespełnienia. Z historią życia Krzysztofa Kieślowskiego, jego twórczością i jego legendą mierzy się Katarzyna Surmiak-Domańska, reporterka, autorka m.in. głośnych książek „Mokradełko” i „Ku Klux Klan: Tu mieszka miłość”.

mat. prasowe

 

 

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago