Warte uwagi to cykl na blogu Learning from Hollywood. Co tydzień, w każdy czwartek polecam w nim wyróżniające się: filmy, książki, koncerty, wydarzenia, artykuły, strony czy inicjatywy. Wszystko po to, żebyście nie przegapili rzeczy Wartych uwagi.
Warte uwagi to kulturalne podpowiedzi na nadchodzący tydzień. Co warto robić, czytać, oglądać i nie tylko. Czego tym razem nie można przegapić? Polecam rzeczy Warte uwagi.
Każdy kto oglądał, albo choćby słyszał o filmie „Wielki błękit” Luca Bessona powinien zobaczyć także ten obraz. „Człowiek delfin” to dokument będący portretem Jacquesa Mayola, czyli jednego z największych nurków w historii, wielokrotnego rekordzisty świata w nurkowaniu głębinowym, teoretyka i pasjonata nurkowania i w końcu filozofa. To ona zainspirował Bessona do „Wielkiego błękitu”, a także był współautorem scenariusza. Był pierwszym wolnym nurkiem, który zszedł na głębokość 100 metrów, a jego koncepcja jedności człowieka z oceanem, w tym z delfinami, przedstawiona w biograficznej książce „Homo Delphinus” jest podstawą dla wszystkich nurków głębinowych. Film został oparty na unikalnym archiwum Mayola. Wyłania się z niego obraz charyzmatycznego człowieka, rozdartego między lądem a wodą, który ryzykował życie nie dla sławy lecz dla wyższego celu. Narratorem filmu jest Jean-Marc Barr – odtwórca roli Mayola w filmie „Wielki błękit”.
Ta wystawa gości w Polsce nie po raz pierwszy. Można ją było już zobaczyć na Łódź Design Festival. Porusza ona bardzo współczesne i ważne tematy dotyczące naszych danych, ich ochrony i bezpieczeństwa w kontekście nowych technologii. Co one o nas mówią, czy jesteśmy faktycznie w stanie je chronić i kto na nich zarabia – to tylko kilka z licznych pytań stawianych przez kuratorów. A wystawa została przygotowana przez Tactical Tech Collective, przy współudziale Fundacji Panoptykon. Ekspozycja zbudowana jest według czterech narracji, które wzajemnie się uzupełniają. Wystawę można oglądać do 16 września 2018. Pawilon 512 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wstęp wolny. Więcej informacji: kopernik.org.pl
Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Piotr Fronczewski, Magdalena Walach to nie obsada nowego filmu Pawła Pawlikowskiego, a nowego serialu Showmaxx. Jego akcja rozgrywa się w Polsce w latach 80., czyli w dość ponurych czasach. W niedużym, zapomnianym mieście gdzieś na południowym zachodzie Polski, dochodzi do brutalnego podwójnego morderstwa: młodej prostytutki i miejscowego komunistycznego działacza. W tym samym czasie samobójstwo popełnia również para nastolatków. W miejscowej gazecie o morderstwie ma napisać Witold Wanycz (Seweryn), doświadczony, nieco zgorzkniały dziennikarz. Jednocześnie w tej samej redakcji zatrudnia się młody redaktor: Piotr Zarzycki (Ogrodnik) – syn wysoko postawionego działacza partyjnego. Rozpoczyna na własny rachunek dziennikarskie śledztwo. Serial zapowiada się intrygująco. Promuje go piosenka „Wszystko czego dziś chcę” w wykonaniu Moniki Brodki.
W dniach 17-18 sierpnia odbędzie się 5. już edycja Olsztyn Green Festival. Muzyczna impreza będzie mieć miejsce nad jeziorem, na terenie plaży miejskiej (Centrum Rekreacyjno-Sportowym „Ukiel”). Na scenie pojawią się świetni polscy wykonawcy, w tym m.in. Dawid Podsiadło, Coma, Kortez, Natalia Nykiel, Monika Brodka i wielu innych. Zapowiada się prawdziwa muzyczna uczta, a na tym nie koniec. Oprócz koncertów na uczestników festiwalu czeka mnóstwo wydarzeń towarzyszących, propagujących ekologię i zdrowy tryb życia. Organizatorzy przygotowali strefę food-trucków z jedzeniem z całego świata, jedyną w Polsce strefę z fashion truckami, strefę dla dzieci i wiele więcej. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
To wydarzenie jest dla wszystkich tych, którzy nie potrafią przejść obojętnie obok dobrego jedzenia. 18 i 19 sierpnia pod PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się wakacyjny Festiwal Food Trucków połączony z 5. edycją Mistrzostw Burgerowych. Na błoniach stadionu stanie 100 wozów z jedzeniem. Zmotoryzowane restauracje serwować będą klasyki streetfoodu w najlepszym wydaniu – burgery, zapiekanki, frytki czy hot-dogi oraz dania z najodleglejszych zakątków świata – Azji czy Ameryki Południowej. Nie zabraknie dań wegetariańskich i wegańskich oraz wszelkich słodkości. 20. z przybyłych wystawców serwować będzie burgery i powalczy o tytuł Mistrza Burgerowego. Już po raz piąty drużyny sędziowskie złożone z dziennikarzy, blogerów i postaci ze świata kulinarnego, wybiorą najlepszą mobilną burgerownię roku. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Reinhold Messner przez wielu uważany jest za najwybitniejszego wspinacza wszech czasów. Jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986, a zdobycie kompletu szczytów zajęło mu łącznie 16 lat. Jego największym rywalem był Jerzy Kukuczka. W 2014 roku Messner skończył 70 lat. To dobra okazja do podsumowania życia, co też uczynił przygotowując opowieść “O życiu”. Symbolicznych 70 rozdziałów osobistej historii, w której autor staje twarzą w twarz z własną przeszłością konfrontując siebie i czytelnika z największymi wyzwaniami, jakie przynosi życie i pytając o najważniejsze wartości.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…