Categories: KinoLIFESTYLE

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą je dorośli, którzy często dorastali w innej epoce. Dlatego trudno o naprawdę dobry film młodzieżowy, który spełniałyby oczekiwania nastoletniej widowni. Filmy z tego rankingu to chlubne wyjątki — niezmiennie przemawiają do młodzieży, ale też dorosłych.

Filmy młodzieżowe dla nastolatków to bardzo szeroki gatunek, w którym kryją się zarówno dramaty, komedie, romanse, a nawet thrillery. To, co je łączy, to główni bohaterowie — nastolatki, młodzież stojąca u progu życia. Te filmy są o nich i do nich kierowane. Jednak naprawdę dobre filmy młodzieżowe powinny trafić w gusta także zupełnie dorosłej widowni. Zazwyczaj rozprawiają one o trudach dojrzewania, problemach, z jakimi zmagają się nastolatki — miłość, rozterki sercowe i rodzinne. Często poruszają bardzo poważne tematy jak przemoc, uzależnienia, nastoletnie ciąże, tożsamość seksualna czy inicjacja seksualna. A czasem dość błahe, jak wagary i szkolna rywalizacja. Filmy młodzieżowe mają nie tylko pomóc otoczeniu zrozumieć problemy i w ogóle świat nastolatków, ale też młodym ludziom w tym trudnym okresie pokazać, że nie są pozostawieni sami sobie. Dorastanie bywa pełne turbulencji, świadomość, że inni przechodzą przez to samo, dodaje otuchy. Poniżej zebrane filmy młodzieżowe pokazują to doskonale. 

Zobacz także: Filmy młodzieżowe o miłości



Dobry film młodzieżowy, czyli jaki?

Filmy młodzieżowe, jakie znalazły się w tym rankingu, są niezwykle różnorodne. Poruszają rozmaite aspekty życia nastolatków i opowiadają historię młodzieży z różnych krajów, środowisk i kręgów społecznych. Niektóre historie wydają się bardzo bliskie, inne odległe. Każda jednak niesie ze sobą ciekawe przesłanie. Do tego wśród zgromadzonych tytułów znajdziemy cały szereg konwencji — od lekkiej komedii, po melodramaty. Wszak kino młodzieżowe jest tak zróżnicowane, jak sami nastolatkowie. Dzięki temu każdy w tym filmowym rankingu znajdzie tytuł dla siebie. A zatem poznajcie najlepsze filmy dla nastolatków.

NAJLEPSZE FILMY MŁODZIEŻOWE


15. Sierra Burgess jest przegrywem (Sierra Burgess Is a Loser, 2018)


Ten film młodzieżowy Netflixa otwiera zestawienie. Tytułowa bohaterka, Sierra Burgess, to inteligentna dziewczyna, która jednak nie ma zbyt dobrych kontaktów z rówieśnikami w szkole, łatwo więc się z nią identyfikować. Nastolatka nawiązuje kontakt przez internet ze szkolnym przystojniakiem, który nie wie, że rozmawia ze Sierrą. Jak potoczy się ta znajomość, czy zaowocuje miłością?


14. Bling Ring (2013)


„Bilng Ring” to film młodzieżowy, który opowiada prawdziwą historię grupy nastolatków z Los Angeles, okradającą domy celebrytów. Nie robili tego jednak z biedy, bynajmniej. Motywowała ich głównie nuda, poszukiwanie zabawy, adrenaliny i przygody. Ten film pokazuje smutne konsekwencje bezstresowego wychowania oraz połączenia smartfonów i niedojrzałości. Ciekawie pokazane tu zostały relacje dzieci z rodzicami i mechanizmy działania grupy rówieśniczej. 


13. Ósma klasa (Eighth Grade, 2018)


Filmy młodzieżowe często skupiają się na niedopasowaniu młodych do otoczenia. Tak też jest w tym przypadku. Bohaterką filmu „Ósma klasa” jest nieśmiała Kayla. W szkole w zasadzie z nikim nie rozmawia, a choćby próba nawiązania kontaktu z rówieśnikami to dla niej wielkie wyzwanie. Miejscem, gdzie Kayla jest otwarta i wygadana, jest internet. Ma swój kanał na Youtubie, w którym doradza widzom, jak być sobą. Dziewczyna w końcu postanawia wcielić własne rady w życie — zamierza wyjść z cienia i nawiązać nowe znajomości. Prosty film, ale wydaje się szalenie prawdziwy.


12. Twój Simone (Love, Simone, 2018)


Bohaterem tego filmu dla młodzieży, jest 17-latek zmagający się z własną tożsamością. Jak się szybko dowiadujemy, jest gejem i jeszcze nikomu o tym nie powiedział — ani przyjaciołom, ani rodzicom, ani swojej szkolnej sympatii. Przyznaje się do tego jedynie poznanemu na czasie tajemniczemu chłopakowi. Ten jednak nie jest zbyt dyskretny i ujawnia, że w klasie Simone’a jest gej. Chłopak musi więc szybko podjąć decyzję. To być może nieco lukrowana opowieść o seksualności nastolatków, ale na pewno warta obejrzenia. 


11. Juno (2007)


Nastoletnie ciąże to wciąż temat tabu. Z pewnością nie znajdziecie zbyt wielu filmów młodzieżowych na ten temat. „Juno” jest tu chlubnym wyjątkiem. Tytułowa bohaterka ma 16 lat, gdy zachodzi w ciążę. Nagle musi dorosnąć i podjąć niesamowicie trudne decyzje. Juno postanawia urodzić dziecko i oddać je do adopcji. Znajduje odpowiednią rodzinę i zmienia życie nie tylko swoje. Bardzo ważny i ciekawy film, choć czasem wyciskający łzy.


10. Była sobie dziewczyna (An Education, 2009)


Miłość. Która nastolatka o niej nie marzy? A w szczególności, jeśli o jej względy zabiega przystojny, starszy mężczyzna, który traktuje ją jak księżniczkę. Choć akcja tego filmu jest osadzona w realiach lat 60., to jego temat jest bardzo uniwersalny. Pokazuje historię nastoletniej Jenny, która ulega uczuciu i wpada w związek ze starszym od siebie mężczyzną. Nie wszystko jednak układa się idealnie. Ten film jest nie tylko dla młodzieży, ale też dla ich rodziców. Bo w „Była sobie dziewczyna”, rodzice Jenny zawiedli na całej linii.


9. Sex Education (2019–)


Jedyny serial w zestawieniu to propozycja od Netflixa. Prawdopodobnie jeden z najlepszych współczesnych seriali o nastolatkach i ich problemach w niesztampowym ujęciu. Głównym bohaterem jest Otis syn pary seksuologów, wychowywany jedynie przez matkę. Choć wiedza chłopaka o sprawach łóżkowych jest zaskakująco duża, to sam ma problemy z własną seksualnością, co nie przeszkadza mu udzielać rad innym. Świetny serial nie tylko o seksie.


8. Stowarzyszenie umarłych poetów (Dead Poets Society, 1989)


Szkoła to nieodłączna część życia nastolatków. Dobra szkoła powinna nie tylko uczyć, ale też rozwijać, inspirować, kształtować charaktery. Zła szkoła tłamsi, zabija indywidualności oraz talenty, utrwala schematy. Nauczyciel John Keating chciał pokazać swoim podopiecznym, że powinni marzyć, nie dawać się konwenansom i powinni walczyć o własne ja. Choć uczniowie go za to uwielbiali, to skostniała szkoła i rodzice już nie. Ważny film o tym, czego nie robić młodzieży.


7. Igrzyska śmierci (The Hunger Games, 2012)

Wśród filmów młodzieżowych jest też nieco fantastyki. „Igrzyska śmierci” przenoszą nas w zupełnie inny świat, gdzie co roku 12 dzieci walczy ze sobą na śmierć i życie. Okrutna zabawa kosztem najsłabszych została ubrana w formę telewizyjnego reality show. Choć film ten z pewnością należy zaliczyć do kategorii fantastyka, to jednak niesie ze sobą wiele uniwersalnych prawd.


6. Słoń (Elephant, 2003)


„Słoń” to fabularyzowany dokument o strzelaninie w jednej z amerykańskich szkół. Dwójka uczniów w typowy szkolny dzień przychodzi z karabinami. Ich cel jest jeden – zabijać. Można pomyśleć, że to nie nasz problem, tylko Ameryki. Jednak mechanizmy prowadzące do takiej przemocy są uniwersalne. Jedyne co nas odróżnia od USA to trudniejszy dostęp do broni. Złość i frustracja wśród młodych ludzi już niekoniecznie.


5. Fish Tank (2009)


Nastoletnia Mia mieszka z matką w biednej okolicy, gdzieś w Wielkiej Brytanii. Dziewczyna buntuje się, nie stroni od używek i marzy o lepszym życiu. Nie widzi dla siebie perspektyw. Wszystko się zmienia, gdy matka przyprowadza do domu nowego chłopaka. „Fish Tank” to trudna i nieco mroczna opowieść o dorastaniu, o marzeniach, które uśmierca rzeczywistość i o środowisku, z którego nie sposób się wyrwać.


4. Łatwa dziewczyna (Easy A, 2010)


Nastolatkom wyjątkowo łatwo przykleja się etykiety – buntownik, kujon, miss popularności etc. W filmach młodzieżowych ten wątek jest dość często poruszany. Nie inaczej jest i tu. Olive przypięto łatkę łatwej dziewczyny. Nie ma ona jednak nic wspólnego z rzeczywistością. Skromna dziewczyna postanawia więc sprostać oczekiwaniom otoczenia. Szybko jej popularność wzrasta, tylko jakim kosztem?


3. Do wszystkich chłopców, których kochałam (To All the Boys I’ve Loved Before, 2017)


Bohaterką tego filmu Netflixa jest cicha, spokojna dziewczyna, Lara Jean Covery, która zbytnio nikomu się nie rzuca w oczy. Jednak, jak to nastolatka, przeżywa nagłe i liczne miłosne epizody. Do każdego chłopca, w którym się zakochuje, pisze list, przy czym nigdy owych listów nie wysyła. Stanowią raczej rodzaj nastoletniej poezji. Pewnego razu wszystkie listy, które napisała, zostają dostarczone do adresatów. To powoduje nieprzewidzianą serię zdarzeń.


2. Gwiazd naszych wina (The Fault in Our Stars, 2014)


Niestety młody wiek nie stanowi ochrony przed poważnymi chorobami i życiowymi dramtami. Bohaterowie tego filmu dosłownie walczą o życie. Choć nie zdążyli go jeszcze w pełni poznać, już wiedzą, jak łatwo je stracić. Dlatego są dużo dojrzalsi, niż na to może wskazywać metryka. Do tego wszystkie uczucia się w nich intensyfikują, a przede wszystkim miłość. Bardzo wzruszający film dla nastolatków i nie tylko.


1. Boyhood (2014)


To nie jest tylko film młodzieżowy, to jeden z najlepszych filmów wszech czasów. Richard Linklater kręcił go przez 13 lat. Co roku na kilka tygodni spotykał się z tymi samymi aktorami i dokręcał nowe sceny. Na ekranie więc obserwujemy faktyczne dorastanie Masona od 5 roku życiu do 18. Żaden inny filmowiec nie zrealizował tak monumentalnego, a jednocześnie subtelnego obrazu dojrzewania. Zdecydowany numer jeden.

<!– Composite Start –>

<!– Composite End –>

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

  • W zasadzie oglądałam tylko dwa: Przekleństwa niewinności i Stowarzyszenie umarłych poetów. Film Hej, Skarbie to chyba niezbyt łatwo się ogląda.

    • To prawda, "Hej, Skarbie" podnosi ciężkie tematy, ale jednak pozostawia widza z nadzieją. No i ma wiele lżejszych fragmentów :)

  • Nie wszystkie filmy z twojej listy było mi dane zobaczyć. Nie mówię tutaj o takich kultowych dziełach jak "Przekleństwa niewinności" czy niesamowity film "Stowarzyszenie umarłych poetów". Nie znam jednak filmu "Boyhood" ale opis jest świetny, perspektywa nagrywania dorastającego chłopca w rzeczywistym czasie wydaje się imponująca. Z chęcią obejrzę ten film. Dzięki! :-)

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

8 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

8 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

8 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

8 miesięcy ago

Lawenda. Jak sadzić i o nią dbać, by pięknie kwitła

Lawenda wywodzi z klimatu śródziemnomorskiego, a nam kojarzy się głównie z przepiękną Prowansją. Bujnie kwitnie…

8 miesięcy ago