Niektórzy reżyserzy traktują domy jako równoprawnych bohaterów. Dzięki temu na ekranie możemy podziwiać prawdziwe architektoniczne perełki. Dziś prezentujemy ranking 10 najciekawszych starych domów. Te wyróżniają się historyzującymi stylami i odpowiednią liczbą przeżytych lat.
Nie zawsze są doskonałe i pełne wygód. Jednak ich urok leży gdzie indziej. Stare domy mają charakter, styl i urok. Dlatego właśnie filmowcy tak chętnie wykorzystują je w swoich produkcjach. Wybraliśmy 10 najciekawszych starych domów. Zobaczcie i oceńcie, w którym chcielibyście zamieszkać.
10. HOLIDAY (2006)
Zestawienie otwiera klimatyczna chatka na angielskiej prowincji z filmu „Holiday”. Przypomina domek wyrwany z baśni – grube, kamienne ściany, lekko zapadający się dach, bluszcz wspinający się na mur. Jest pełen uroku i ciepła, jak dawne wiejskie domy. W tym z pewnością wiele pań chciałoby się zatrzymać z nadzieją, że do drzwi zapuka Jude Law.
9. POD SŁOŃCEM TOSKANII (2003)
Bramasole znaczy tyle co pragnąć, tęsknić do słońca. Taką nazwę nosiła włoska willa, którą Diane Lane w filmie „Pod słońcem Toskanii” kupiła i wyremontowała. Faktycznie jest to Villa Laura i stanowi klasyczny przykład włoskiej architektury podmiejskiej. Jest to dom wręcz idealny na długie, leniwe wakacje.
8. PAMIĘTNIK (2004)
Klasyczny amerykański dom w stylu kolonialnym – biała fasada i kolumnowy ganek. Ryan Gosling jako Noah własnoręcznie go wyremontował i doprowadził do stanu świetności. Przyciągnął tym uwagę reportera, który zrobił mu zdjęcie na tle budynku. Za sprawą tego zdjęcia Allie odnalazła Noaha. Miłość i architektura w jednym.
7. KOCHANKOWIE Z KSIĘŻYCA (2012)
To, że Wes Anderson wybierze do swojego filmu ciekawy dom, było do początku więcej niż oczywiste. W końcu jest absolwentem architektury. Dzięki temu w „Kochankach z księżyca” możemy podziwiać dom powstały w dawnej latarni morskiej. Zbudowano ją w 1886 r. na wyspie Conanicut w mieście Jamestown. Działała do 1933 roku. Dzisiaj zarówno na ekranie, jak i na żywo, prezentuje się niezwykle malowniczo. Intensywnie czerwone ściany kontrastują ze śnieżnobiałymi, rzeźbiarskimi wykończeniami okien, drzwi i okapu dachu.
6. STALOWE MAGNOLIE (1989)
Ceglany dom wzniesiony w stylu kolonialnym wybudowano w ok. 1830 roku w stanie Luizjana. Jest jednym z typowych przykładów architektury tamtego okresu i do tego zachowanym w znakomitym stanie. W „Stalowych Magnoliach” budynek posłużył jako dom Sally Field i jej rodziny, w tym córki granej przez Julię Roberts. Obecnie mieści się tam niewielki hotel, a obiekt poleca na swych stronach portal TripAdvisor.
5. PRZEMINĘŁO Z WIATREM (1939)
Któż nie widziała tego filmu i tego domu? Tara, czyli posiadłość należąca do rodziny O’Hara, była ukochanym miejscem Scarlett. Nic dziwnego, dom imponuje dostojeństwem, ale zarazem pewną swojskością. Budynek został wzniesiony specjalnie na potrzeby filmu i był wzorowany na klasycznych przykładach amerykańskiego budownictwa mieszkalnego z okresu wojny secesyjnej.
4. POKUTA (2007)
Stara angielska posiadłość ma w sobie zarówno coś dostojnego i mrocznego – podobnie jak zdarzenia, które miały tam miejsce. Dom nazywa się Stokesay Court i jest położony na granicy Anglii z Walią. Został wzniesiony w latach 90. XIX wieku w duchu neogotyku. Co ciekawe, przybycie ekipy filmowej było dla tego domu ratunkiem – właściciele nie byli w stanie pokryć kosztów niezbędnych napraw i bieżącego utrzymania. „Pokuta” uratowała posiadłość przed popadnięciem w ruinę.
3. KEVIN SAM W DOMU (1990)
Jednym z czynników, dzięki którym ten film zyskał taką popularność jest zawarty w tytule dom. Ten duży, wzniesiony z czerwonej cegły, z niewielkim portykiem wspartym na dwóch kolumnach budynek, to wymarzone miejsce dla rodziny. Jego zwartą bryłę przełamują liczne okna. Dom ten stanowi kolejny przykład architektury kolonialnej, tym razem zlokalizowanej w stanie Illinois.
2. PSYCHOZA (1960)
Choć w filmie miał straszyć, to koneserów architektury także zachwycał. Ten wysoki budynek wpisuje się w tardycję budownictwa wiktoriańskiego, które już w założeniu jest nieco mroczne. Dlatego właśnie Alfred Hitchcock wybrał ten styl dla lokum psychopaty. Wzorował się przy tym na obrazie słynnego amerykańskiego malarza – Edwarda Hoppera.
1. TOTALNA MAGIA (1998)
Magia z tytułu jest obecna także w architektonicznej formie tego domu. Wiktoriańska struktura i zdobienia mają posmak czegoś nierealnego. Do tego dochodzi wieża przypominająca latarnię morską. Być może zresztą niegdyś nią była. Dom bowiem znajduje się na wyspie San Juan w stanie Waszyngton w USA, tuż przy linii brzegowej. Budynek wzniesiono w 1850 roku. Tam faktycznie może dziać się magia.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…