Categories: KinoLIFESTYLE

TOP 10: Najlepsze filmy o dziennikarzach i dziennikarskich śledztwach

Dziennikarze są częstymi bohaterami filmów, szczególnie dziennikarze śledczy. W końcu ci są niczym detektywi, których zadaniem jest tropienie prawdy. Jednak filmów, które najlepiej oddają ich prace nie jest wcale wiele. Poniżej znajdziecie najlepsze z nich.

Filmy o dziennikarzach i dziennikarskich śledztwach to wcale nierzadki gatunek filmowy. Jednak o naprawdę dobry film o takiej tematyce już nie jest tak łatwo. Trzeba sobie bowiem uświadomić, że praca dziennikarska rzadko bywa widowiskowa. To długie godziny spędzone przy biurku na czytaniu, pisaniu i rozmowach. Częściej dziennikarze przypominają psychoterapeutów niż detektywów pracujących w terenie, choć co do zasady cel ich pracy jest ten sam – dojść do prawdy. To wszystko powoduje, że wciąż niewielu filmowców potrafi opowiadać o tej grupie zawodowej ciekawie.

Tymczasem dziennikarze pełnią ważną rolę społeczną. Nie bez powodu nazywa się ich czwartą władzą, mają w końcu ogromny wpływ na to, co wiemy i jak postrzegamy świat. Pełnią funkcje kontrolne wobec władz formalnych. Spoczywa na nich przez to ogromna odpowiedzialność. Samo to jest już tematem godnym uwagi.

Dziennikarze w filmach

Osoby zawodów dziennikarskich są częstymi bohaterami filmów. Często są katalizatorami akcji. I tak przykładowo Clark Kent i Lois Lane z serii o Supermanie są dziennikarzami. Seth Rogan wcielił się w dziennikarza w filmie „Niedobrani”, a Kevin Spacey w „American Beauty” był reporterem branżowego periodyku. Kate Hudson próbowała realizować dziennikarskie ambicje jako Andy w filmie „Jak stracić chłopaka w 10 dni”. Wes Anderson poświęcił cały film tej grupie zawodowej – „Kurier francuski”. Podobnych przykładów można mnożyć. Dziennikarze gościli w licznych filmach i serialach od lekkich komedii, po ciężki dramaty, a nawet thrillery.

Dobre filmy o dziennikarzach

Jakie zatem filmy o dziennikarzach są najlepsze? W tym gronie znalazły się tytuły, którym udało się uchwycić owe brzemię odpowiedzialności, które w dobie mediów społecznościowych i tabloidów niestety się rozmywa. Istotne jest także pokazanie rzemiosła dziennikarskiego, czyli umiejętności zadawania pytań, krytycznego i analitycznego myślenia, dochodzenia do prawdy i znacznie więcej. Ukazanie tego wszystkiego jest pewnym wyzwaniem. Poniższe filmy poradziły sobie z nim najlepiej.

 

TOP 10: Najlepsze filmy o dziennikarzach


10. Życie za życie (The Life of David Gale, 2003)


Zestawienie najlepszych filmów o dziennikarzach otwiera stosunkowo mało znana produkcja za to w doskonałej obsadzie z Kate Winslet, Kevinem Spaceyem czy Laurą Linney. Uznana dziennikarka Bitsey Bloom ma przeprowadzić wywiad ze skazanym na karę śmierci profesorem filozofii, Davidem Galem. Skazany za gwałt i zabójstwo jest zaledwie kilka dni od wykonania kary śmierci. Początkowo przekonana o winie mężczyzny Bitsey w toku trzech spotkań daje się przekonać o jego niewinności. Ma niewiele czasu, żeby udowodnić to teraz światu.


9. Wyrok za prawdę (Kill the Messenger, 2014)


Ten film pokazuje jakim ryzykiem jest obarczona praca dziennikarza. Gary Webb na własnej skórze przekonał się, jak wysoka może być cena prawdy. W latach 90. XX wieku w serii artykułów ujawnił on nielegalne powiązania CIA z południowoamerykańskimi kartelami narkotykowymi. Handel narkotykami dawał agencji środki na sponsorowanie rebeliantów w Nikaragui. CIA nie pozostawiła doniesień Webba bez odpowiedzi. Agencja postanowiła zniszczyć dziennikarza i jego wiarygodność, nie szczędząc przy tym żadnych środków. Film powstał na podstawie autobiograficznej książki samego Webba.


8. Dziewczyna z tatuażem (The Girl with the Dragon Tattoo, 2011)


Ten film dowodzi, że dziennikarzem się nie przestaje być nigdy. Oskarżony o zniesławienie dziennikarz Mikael Blomkvist przyjął zlecenie od szwedzkiego przemysłowca. Ma rozwikłać sprawę morderstwa sprzed 40 lat. Okazuje się, że ma ona więcej wspólnego ze współczesnością, niż mogłoby się wydawać. Dziennikarskie śledztwo powoduje, że Blomkvist poznaje genialną hakerkę, Lisbeth Salander. Wytatuowana dziewczyna angażuje się w śledztwo, choć współpraca tej nieoczywistej pary nie jest łatwa. Film na podstawie bestsellera Stiega Larssona to rasowy thriller.


7. Niewygodna prawda (Truth, 2015)


Pracownicy stacji CBS postanawiają wyemitować reportaż o przebiegu służby wojskowej ubiegającego się o reelekcję prezydenta George’a W. Busha. To, że nie jest on przychylny dla głowy państwa, to mało powiedziane. Materiał jest wręcz kompromitujący. Jednak sztab Busha nie opuszcza gardy i obraca sprawę przeciwko dziennikarzom. Zarzuca się im manipulacje, nierzetelne źródła i zwyczajne kłamstwa. To dopiero początek wojny informacyjnej. Na szali stoją nie tylko kariery poszczególnych dziennikarzy, ale też interes wydawcy.


6. Informator (The Insider, 1999)


Film „Informator” został oparty na autentycznych wydarzeniach, które doprowadziły do jednego z największych skandali w USA. Dziennikarz i były pracownik koncernu tytoniowego ujawniają, że do papierosów są dodawane substancje chemiczne. Nie dość, że uzależniają jeszcze bardziej niż sama nikotyna, to na dodatek są szkodliwe dla zdrowia. Koncerny tytoniowe nie czekają długo i wytaczają przeciwko demaskatorom ciężkie działa. Ten znakomity film Michaela Manna zdobył aż siedem nominacji do Oscara.


5. Zodiak (Zodiac, 2007)


Kolejna historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami znajduje się po zdecydowanie mroczniejszej stronie. Tytułowy Zodiak to przydomek seryjnego mordercy, który terroryzował San Francisco na przełomie lat 60. i 70. Zasłyną tym, iż przesyłał policji i dziennikarzom listy z zaszyfrowanymi wiadomościami. Rozpracowaniem sprawy zajmowała się m.in. gazeta „San Francisco Chronicle”, do której trafiały przesyłki. Choć Robert Graysmith pracował tam jako rysownik, to na własną rękę przyłączył się do śledztwa. Reporter śledczy Poul Avery początkowo nie traktował go zbyt poważnie, aż się okazało, że może być bliżej prawdy niż ktokolwiek inny. Ten film trzyma w napięciu od początku do końca.


4. Czwarta władza (The Post, 2017)


„Czwarta władza” to oparta na faktach historia o jednym z najważniejszych momentów w dziejach amerykańskiego dziennikarstwa. Dziennikarze „The Washington Post” dotarli do tajnego raportu obnażającego bezsensowność wojny w Wietnamie. Amerykański rząd zataił jednak dokument, aby „nie stracić twarzy” i jak gdyby nigdy nic, wysyłał kolejnych żołnierzy na niemal pewną śmierć. Afera znana jako Pentagon Papers postawiła w trudnym położeniu wydawcę dziennika, Katharine Graham. Nielegalnie pozyskane rządowe dokumenty miały zakwestionować podstawy krwawego konfliktu, ale też interesy wydawnictwa i jej własną przyszłość.


3. Jednym głosem (She Said, 2022)


Podium najlepszych filmów o dziennikarzach otwiera produkcja najnowsza w zestawieniu – „Jednym głosem”. Jest to dramat oparty na faktach. Stanowi rekonstrukcję śledztwa prowadzonego przez dwie reporterki New York Timesa, którego celem było ujawnienie nadużyć seksualnych Harveya Weinsteina. Opierając się jedynie na poszlakach i pogłoskach, zdołały dotrzeć do kobiet pokrzywdzonych przez znanego i wpływowego producenta filmowego. Znalezienie ofiar to jedno, czy zdołają je przekonać do upublicznienia sprawy? Czy oprą się naciskom samego Weinsteina i atmosferze zastraszania oraz manipulacji? Ten film dobrze pokazuje złożoność problemu samego molestowania i wykorzystywania kobiet w miejscu pracy, ale też wyzwania pracy dziennikarza.


2. Spotlight (2015)


Ta historia wstrząsnęła Ameryką i kościołem katolickim. „Spotlight” to zapis prawdziwych wydarzeń. Grupa dziennikarzy śledczych w Bostonie zaczęła zgłębiać przypadki molestowania seksualnego dzieci przez księżny. Gdy kolejnych spraw zaczęło lawinowo przybywać, jasnym stało się, że nie są to odosobnione przypadki a problem systemowy. Nie było łatwo pisać w negatywnym i szalenie wrażliwym kontekście o problemach kościoła. Jednak śledztwo „Boston Globe” przerwało zmowę milczenia i prawdopodobne dramaty kolejnych dzieci. Ważny film pokazujący także dziennikarską rzeczywistość – długie godziny na weryfikacji materiałów i źródeł, szukanie dojść i osób skłonnych ujawnić prawdę.


1. Wszyscy ludzie prezydenta (All the President’s Men, 1976)


Numer jeden nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Film „Wszyscy ludzie prezydenta” mówi w końcu o najgłośniejszym śledztwie dziennikarskim we współczesnej historii USA. Kiedy dochodzi do włamania do siedziby Partii Demokratów, większość Amerykanów potraktowała to jako zwykły incydent. Jedynie dwójka dziennikarzy Bob Woodward i Carl Bernstein czuła, że za włamaniem kryje się coś więcej. Ich śledztwo ujawniło aferę znaną dziś jako aferę Watergate, finałem której było ustąpienie Richarda Nixona ze stanowiska prezydenta USA. Czy jakaś inna historia mówi więcej o sile niezależnego dziennikarstwa? Znakomity film z nieocenionym Robertem Redfordem i Dustinem Hoffmanem.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago