„Słodkie kłamstewka” serialowe wnętrza w dobrym stylu

„Słodkie kłamstewka” to kryminalny serial, w którym cztery przyjaciółki są prześladowana przez tajemniczą postać, ukrywającą się pod literą „A”. W teorii serial dla młodzieży, w praktyce okazuje się być interesujący dla zupełnie dorosłych widzów zarówno ze względów fabularnych, jak i estetycznych. Domy głównych bohaterek prezentują się bowiem imponująco.

 
Serial „Słodkie kłamstewka” okazał się wielkim hitem stacj AXN. Choć kierowany do młodzieży, przed telewizorami gromadził również zupełnie dorosłą publiczność. Złożyło się na to kilka czynników: wciągająca fabuła, element tajemnicy, ciekawe postaci w i końcu piękne domy. A jest to historia czwórki przyjaciółek, które po zaginięciu Alisson są dręczone przez tajemniczego „A”. Pozostająca w w ukryciu postać wciąga dziewczyny w niebezpieczną grę, w której zaczynają ginąć ludzie. Podejrzany jest niemal każdy, co pozwala przez kilka sezonów utrzymać widzów w napięciu.

Cztery główne bohaterki to postaci z krwi i kości. Każda jest inna i interesująca na swój sposób. Aria jest aspirującą literatką i miłośniczką sztuki, Spencer pochodzi z prawniczej rodziny, jest ambitna i niezwykle inteligentna, Emily jest sportsmenką i odważyła się przyznać do swoich preferencji seksualnych, Hanna z kolei to popularna i rezolutna dziewczyna, która stara się uporać z rozwodem rodziców. Zajrzyjmy do domu każdej z nich.


„Słodkie kłamstewka”: dom Spencer Hastings

Najwięcej czasu spędzamy w domu Spencer. Jej życie rodzinne chyba bez większej przesady można nazwać skomplikowanym. Jej rodzina uchodzi za uosobienie sukcesu. Rodzice prawnicy, a starsza siostra ma na swoim koncie całą listą osiągnięć. Spencer stara się dorównać wysoko zawieszonym standardom. Jest świetną uczennicą, lubi rywalizację i rozwiązywanie zagadek. Dlatego kiedy w jej życiu pojawia się tajemniczy „A”, to ona najbardziej stara się wyjaśnić zagadkę. Być może z tego powodu kamera tak często pokazuje to, co się dzieje w jej domu.

Sam budynek jest dość prosty, w typowo amerykańskim stylu. Powyżej widzimy dom od strony podwórka. Wnętrza prezentują się dużo bardziej stylowo. Łączą w sobie klasykę z domieszką, rustykalnego szyku. Główną sceną akcji jest otwarta przestrzeń parteru – kuchnia i salon. Część kuchenna robi największe wrażenie.

Kuchnię wydziela okazała wyspa kuchenna, która od strony salonu ma otwarte półki i efektownie rzeźbione filary. To one sprawiają, że wyspa prezentuje się bardzo majestatycznie i stylowo. Filary dźwigają potężny, kamienny blat. Nad nim wiszą miedziane garnki, które dodają aranżacji niegdysiejszego uroku.

W części kuchennej ściany zostały wyłożone płytkami typu metro w ciekawym odcieniu zieleni, zbliżonym do szałwiowego. Fronty szafek są z kolei czarne, co w połączeniu z odcieniem kafelków tworzy ładną kompozycję kolorystyczną.

Na prostopadłej ścianie kuchennej mamy te same płytki, a do tego białe półki rozjaśniające kompozycję. Pod oknem znajduje się ceramiczny zlew.

Z kuchni płynnie przechodzimy do salonu. A tam główną rolę odgrywa piękny portal kominkowy. Przed nim stoi leżanka o klasycznych formach, a dalej dwa stoliki kawowe, które w późniejszych sezonach zostaną zastąpione przez jeden. Do tego mamy jeszcze beżową sofę.


Wszystkie klasyczne i historyzujące elementy wystroju mają podkreślać wysoki status społeczny rodziny Hastingsów. Dlatego też cały dom zaaranżowano w stonowanych beżach i zgaszonych zieleniach. Wnętrza nie są jednak sztywne, co osiągnięto wprowadzając rośliny, elementy drewniane oraz bambusowe rolety dające wrażenie naturalności i luzu.

Na koniec zostaje jeszcze pokój Spencer. Stoi on w kontrze do pozostałych wnętrz, gdyż jest niezwykle dziewczęcy. Przede wszystkim warto nadmienić, że jest to pokój duży z niewielką garderobą. Głównym punktem sypialni jest łóżko z baldachimem i narzutą we wzór typu toile de jouy, czyli ze scenkami rodzajowymi, przypominającymi te na dawnej porcelanie.

Ważną rolę w wystroju odgrywa tapeta w kwiatowy wzór. To ona przesądza o dziewczęcym, wdzięcznym wyrazie pomieszczenia.


 
Rzeczy w stylu domu Spencer:


„Słodkie kłamstewka”: Dom Hanny Marin

Kolejną bohaterką, w której domu spędzamy dużo czasu jest Hanna Marin. Po rozwodzie rodziców dziewczyna mieszka razem z matką. Hanna niegdyś walcząca z nadwagą, w pierwszym sezonie dała się poznać, jako najpopularniejsza dziewczyna w szkole. Z czasem, w wyniku licznych wydarzeń odrzuciła słodki, naiwny styl i przerodziła się w zdecydowaną i bezkompromisową kobietę.

Hanna mieszka w białym, klasycznym budynku o okazałej fasadzie pokrytej sidingiem. Jest to wręcz wzorcowy amerykański dom, podobnie zresztą jak jego wnętrza. Został urządzony w stylu, który jest miksem klasycznego i nowoczesnego. Już na wejściu witają nas stonowane kolory i tradycyjne meble.

Głównym pomieszczenie, w którym toczy się rodzinne życie jest kuchnia. Zbudowano ją wokół podłużnej wyspy kuchennej z ciemnym blatem. Za wyspą są białe szafki kuchenne o klasycznych frontach. Sprzęty z kolei są wykonane ze stali nierdzewnej. Całość ma dzięki temu bardzo uniwersalny i stylowy wyraz, ale nieco pozbawiony osobowości.

Warto zwrócić uwagę na stylową boazerię w stylu angielskim na ścianach – to jeden z ciekawszych elementów aranżacji wnętrza. W kuchni zmieścił się także kącik śniadaniowy.

Cały parter ma wystrój stonowany, elegancki i do bólu poprawny. Jest to rodzaj wnętrz kreowanych bardziej na pokaz niż dla mieszkańców. Nie czuć tam ciepła rodzinnego domu ani osobowości mieszkańców. Poniekąd był to zabieg celowy. W końcu mieszkają tam matka z córką, które mają trudności z pozbieraniem się po rozpadzie rodziny. Osobowości za to nie brakuje pokojowi Hanny. Podobnie, jak w przypadku sypialni Spencer, tutaj także zastosowano wyrazistą, kwiatową tapetę.

Pomieszczenie jest bardzo dziewczęce, utrzymane w biało-różowej kompozycji kolorystycznej. Do tego mamy manekin, na którym Hanna eksponuje swoje stroje, a także stylową toaletkę, nad którą zawieszono ozdobne lustro.

Pokój jest na tyle duży, że zmieściła się w nim także sofka i stolik kawowy, gdzie Hanna może przyjmować gości. Nad sofą zawieszono duży, abstrakcyjny, żółty obraz, który ożywia całą aranżację.


 
Rzeczy w stylu domu Hanny:


„Słodkie kłamstewka”: Dom Ari Montgomery

Kolejna bohaterka to Aria Montgomery. Dziewczyna lubi literaturę i sama marzy o zostaniu pewnego dnia pisarką. Jej życie zmienia się całkowicie, kiedy wdaje się w romans ze swoim nauczycielem. Początkowa fascynacja zamienia się w poważny związek. Aria razem z rodzicami i młodszym bratem mieszka w domu o bardzo tradycyjnym, rzemieślniczym charakterze.

Aranżacja wnętrza domu Ari jest bardzo przytulna i ciepła. Jest to zasługa mnóstwa drewna, które jest użyte w dekoracji. Na tradycyjny wystrój przekładają się także liczne witraże i lampy typu Tiffany’ego. Atmosferę ociepla także kominek, którego obudowa została wyłożona kwadratowymi kafelkami.

Twórcy serialu nie dają szansy widzom zajrzeć do zbyt wielu pomieszczeń w domu Arii. Dobrze widzimy jedynie salon na parterze. Zdecydowanie lepiej zaprezentowana jest sypialnia dziewczyny. Jest to pokój zdecydowanie mniejszy od sypialni pozostałych bohaterek „Słodkich kłamstewek”, ale nie brakuje mu stylu. Nie wygląda przy tym, jak typowy pokój nastolatki. Nie ma tu różu i pasteli. Klimat pomieszczeniu nadaje drewno i przyciemniona paleta kolorystyczna.

Ważnymi elementami aranżacji są metalowe łóżko o dekoracyjnej ramie, tapeta z połyskującym wzorem oraz efektowne potrójne okno z nisko osadzonym siedziskiem zamiast typowego parapetu. Jest to wręcz wymarzona sceneria dla dziewczyny z aspiracjami literackimi.

We wnętrzu jest też sporo momentów boho, ale też o egzotycznym wyrazie jak wielka matrioszka na biurku Arii. A samo biurko jest stylizowane na stare, jak na literata przystało.


 
W stylu domu Ari:


„Słodkie kłamstewka”: Dom Emily Fields

Ostatnia bohaterka, w której domu kamera bywa najrzadziej to Emily. Jej ojciec jest wojskowym i rzadko bywa w domu. Dziewczyna jest zatem często sama z matką. Rodzina nie jest zamożna i ma dość konserwatywne poglądy. Dom rodziny Fieldsów to odzwierciedla. Jest prosty i tradycyjnie urządzony.

Poza sypialnią Emily nie mamy zbyt wiele okazji, żeby przyjrzeć się pozostałym pomieszczeniom. Zaledwie kilkakrotnie widzimy salon i jadalnię. W jednym z pierwszych odcinków widzimy także kuchnię z drewnianymi szafkami. Później zaglądamy do niej tylko raz i już wygląda inaczej. Warto też pamiętać, że w dom Emily wjeżdża samochód i niszy salon.

Więcej szans mamy na przyjrzenie się sypialni samej Emily. Do jego wystroju pasuje określenie uroczy. Wyróżnikiem tej przestrzeni jest wnęka w oknem, pod którym jest niskie siedzisko. To piękny zakamarek, o którym marzy niejedna nastolatka. Ta część pokoju zresztą jak całość jest utrzymana w jasnych, kremowych odcieniach.

Na środku pokoju stoi łóżko w duchu vintage o metalowej ramie. Ponadto pojawiają się pewne elementy z domów pozostałych dziewczyn, jak bambusowe rolety jak z domu Spencer czy białe krzesło identyczne, jak w sypialni Hanny.


 
W stylu domu Emily:

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

  • Wow! Nie zdawałam sobie sprawy, że aż tak można przeanalizować te wnętrza! :)

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago