Siedzisko w przedpokoju – ławka, stołek, skrzynia, a może coś innego?

Siedzisko w przedpokoju to praktyczne rozwiązanie ułatwiające życie. Jest to mebel, na którym można przysiąść, aby zawiązać buty bądź postawić torebkę. Co istotne, może przybierać rozmaite formy – od ławy przez sofkę po niewielki stołek. Które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej? Zobacz przegląd siedzisk do przedpokoju.

fot. Garden Trading

Miejsce, na którym można przysiąść w przedpokoju jest bardzo ważne, choć często o nim zapominamy. Zazwyczaj jest to skutek ograniczonej przestrzeni, wszak w polskich mieszkaniach przedpokoje są zazwyczaj niewielkie. Gdy jego szerokość jest równa szerokości drzwi, wówczas faktycznie jest prawdopodobnie za mały na wstawienie jakichkolwiek mebli. Jednak w pozostałych przypadkach nawet nieduże siedzisko, w znaczący sposób poprawi funkcjonalność tego pomieszczenia. Przekłada się na naszą wygodę, a często także całą aranżację. Siedzisko może wręcz odgrywać główną rolę w kreowaniu wystroju.

Przeczytaj także: Masz ciemny przedpokój? Rozjaśnij go za pomocą obrazu lub fototapety


Jakie siedzisko do przedpokoju wybrać?

Wybór konkretnego siedziska do przedpokoju powinien zależeć od przestrzeni, jaką dysponujemy, stylu mieszkania oraz ewentualnych dodatkowych potrzeb. Można bowiem wybrać siedzisko, które będzie także pełnić funkcję schowka na buty czy inne przedmioty. Możliwości jest naprawdę wiele. Oto najpopularniejsze z nich.

Przeczytaj także: Szafa na odzież wierzchnią czy wieszak? Co wybrać?

Siedzisko do przedpokoju: Skrzynia z siedziskiem

To bardzo praktyczne rozwiązanie, choć z reguły zajmujące nieco miejsca. Skrzynia to znakomite miejsce do przechowywania butów, ale też sprzętów, na które z reguły brakuje wydzielonego miejsca w domu, jak elektronarzędzia. Jej wieko może być tapicerowane. Wówczas na pierwszy rzut oka będzie wyglądać, jak zabudowana ławka.

fot. Garden Trading

fot. Melody Maison

Siedzisko do przedpokoju: Ławka tapicerowana lub nie

Najprostszym pomysłem na siedzisko do przedpokoju jest ława. Prosta, drewniana, bez zbędnych dekoracji będzie pasować do dosłownie każdego przedpokoju. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli o rozmaitych wymiarach, co pozwoli znaleźć model idealny do posiadanej przestrzeni. Na takiej ławie można położyć poduszki dla dodatkowej wygody. Gdy komfort jest dla nas najważniejszy można wybrać ławę tapicerowaną. Są one wygodne i zazwyczaj bardziej dekoracyjne w wyrazie. Mogą też zajmować nieco więcej miejsca, choć nie jest to zasadą.

fot. Skagarek

fot. House Berry

Siedzisko do przedpokoju: Ławka z miejscem na buty

Podobne do skrzyni, a jednak nieco inne rozwiązanie do przedpokoju to ławka z dolną półką na buty. Jest to zatem mebel pełniący dwie funkcje. Od skrzyni taka ława jest zdecydowanie lżejsza w wyrazie, a do tego przechowywane w  niej obuwie są łatwiej dostępne. Przy czym osoby, które nie lubią mieć butów na widoku nie będzie to najlepsze rozwiązanie.

fot. Garden Trading

Siedzisko do przedpokoju: Sofka

Gdy mamy większy przedpokój i zależy nam na komforcie, idealnym rozwiązaniem będzie niewielka sofka. Taki mebel wprowadza do przedpokoju salonowy wyraz. Będzie wygodny i stylowy – z znaczący sposób przełoży się na wygląd przedpokoju. Mogą być zarówno tapicerowane, jak i nie. Mimo niewielkich rozmiarów, mogą by okazałe i wyjątkowo dekoracyjne.

fot. Design Forum Shop

fot. Michael Murphy

Siedzisko do przedpokoju:Taboret lub puf

Zajmującym najmniej miejsca rozwiązaniem jest pufa bądź taboret. To coś do najmniejszych przedpokoi. Zaletą tych mebli jest także ich mobilność. Gdy nagle w przedpokoju zrobi się za ciasno, wystarczy przenieść stołek na inne miejsce. Do tego niektóre pufy mają schowek pod siedziskiem, co pozwoli na dodatkową oszczędność miejsca.

fot. KSL Living

fot. KSL Living

Siedzisko do przedpokoju: Siedzisko w zabudowie

Na koniec pozostaje rozwiązanie, które w każdym przedpokoju będzie wyglądało inaczej – siedzisko w zabudowie. Wbrew pozorom nie jest ono zarezerwowane dla dużych pomieszczeń. Musi być jednak dobrze przemyślane. Takie zabudowy – najczęściej połączone z szafkami – musi być wykonane na wymiar. Wówczas też możemy wybrać jego styl i dodać określone funkcjonalności.

fot. Pinterest

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

  • Fajne pomysły :) U mnie w domu po prostu musi być coś żebym mógł usiąść. Starość nie radość - inaczej butów nie założę :D

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago