Categories: TRENDYWNĘTRZA

Plecionka wiedeńska wciąż modna. Meble z motywem plecionki to hit

Plecionka wiedeńska powróciła, i to w wielkim stylu! Rozsławiona lata temu przez krzesła Thoneta, dziś wygląda nowocześnie jak nigdy. Meble i dekoracje z elementami plecionki to prawdziwy wnętrzarski hit. Warto poznać ten materiał bliżej.

fot. Westwing

Ten materiał po latach zapomnienia dumnie powrócił na salony. Plecionka wiedeńska została rozsławiona przez krzesło nr 14. Jest to kultowe już krzesło produkowane przez firmę Michaela Thoneta od 1859 r. Znane jest także pod nazwą krzesło bistro, gdyż szybko stało się powszechnym elementem wystroju wiedeńskich kawiarni. Model ten jest wykonany z giętego drewna, a siedzisko pokrywa plecionka, która została określona wiedeńską, za sprawą wspomnianych kawiarni. Od tamtego czasu plecionka zyskiwała i traciła na popularności. Można śmiało powiedzieć, że teraz jest znów na fali wznoszącej.

Przeczytaj także: Jakie meble wybrać do mieszkania utrzymanego w stylu retro?

Co to jest plecionka wiedeńska?

Podobno plecionka wiedeńska powstała już w XVII wieku i od tamtej pory materiał ten niewiele się zmienił. Ma splot tworzący ośmiokątny wzór, który przypomina plaster miodu. Takie ukształtowanie przekłada się na stabilność i wyjątkową wytrzymałość materiału. Można powiedzieć, że jest on długowieczny. Jednocześnie plecionka prezentuje się lekko, stylowo i elegancko zarazem.

Przeczytaj także: Modne kolory ścian. Trendy kolorystyczne do kuchni, salonu i nie tylko

Krzesło nr 14.

Oryginalna plecionka wiedeńska wykonana jest z naturalnego rattanu, czyli materiału pozyskiwanego z palm rotangowych. Rosną one w Azji Południowo-Wschodnej. Rattan wyróżnia się wytrzymałością i elastycznością, co czyni go popularnym materiałem stosownym w plecionkarstwie. Współcześnie jest też sporo plecionek z tworzyw sztucznych. Najłatwiej rozpoznać je po cenie. Oryginalna plecionka zawsze będzie droższa.

Przeczytaj także: Meble na wymiar czy ze sklepu? Omawiamy kluczowe argumenty

Plecionka wiedeńska znów w trendach

Od czasów narodzin słynnego krzesła Thoneta, powstało znacznie więcej mebli z elementami z plecionki wiedeńskiej. Popularne stały się choćby fotele bujane również z fabryki Thoneta, ale też ławki, komody i szafki. Dziś tego typu sprzęty są znów modne. Bez trudu można znaleźć obok krzeseł i komód – stoliki kawowe, szafy, zagłówki łóżek, lampy, a nawet takie rzeczy jak szkatułki, tace czy podkładki pod talerze.

Skąd ta eksplozja popularności plecionki wiedeńskiej? Materiał ten ma w sobie zarówno coś egzotycznego, jak i eleganckiego. To powoduje, że pasuje do szalenie modnych teraz wnętrz w duchu boho. Z kolei w USA odżyła modna na styl mid-century modern, a w nim plecionka była również popularna. To wszystko spowodowało, że materiał ten przezywa prawdziwy renesans.

fot. Westwing, Granitelane

Z czym łączyć wiedeńską plecionką?

Meble z motywem plecionki wiedeńskiej są znacznie bardziej uniwersalne niż mogłoby się wydawać. Można je z powodzeniem wprowadzić do wnętrz boho, skandynawskich, nowoczesnych, shabby chic, jak i w historyzujących stylach. Pamiętajmy, że plecionka to materiał naturalny, co przekłada się na jego uniwersalność.

  • Krzesła z plecionką wiedeńską

Krzesła z plecionką są zazwyczaj drewniane, znacznie trudniej znaleźć metalowe i z dodatkowymi elementami tapicerowanymi. Często w mniejszym lub większym stopniu nawiązują do projektu Thoneta – krzesła nr 14. Nadaje to im posmaku retro.

fot. 1. Fameg, 2. Ideal Meble, 3. Westwing, 4. HK Living, 5. Zuiver, 6. Zuiver.
  • Komody z plecionką wiedeńską

Komody to po krzesłach najczęściej spotykane meble z plecionką wiedeńską. Jets tu ona z reguły umieszczane na frontach. Gdy pojawia się w komodach z czarnego drewna, cały mebel prezentuje się zazwyczaj elegancko i stylowo. Plecionka natomiast dodaje mu lekkości. Gdy komoda jest wykonana z naturalnego drewna, całość zazwyczaj wygląda dość egzotycznie z nutą boho.

fot. 1. The Homecept, 2. Westwing, 3.HK Living, 4. Invicta
  • Stoliki z plecionką wiedeńską

Coraz większą popularnością we wnętrzach cieszą się stoliki z motywem plecionki wiedeńskiej. Zdecydowanie łatwiej je wprowadzić do aranżacji wnętrza niż większe obiekty. Plecionka zazwyczaj jest wprowadzana na blacie stolika lub w jego podstawie.

fot. 1. HK LLiving, 2. Matbal, 3. Nor11, 4.The Homecept, 5. Miniforms, 6. Strefa Livingu.
  • Inne przedmioty z motywem plecionki wiedeńskiej

Z plecionki wiedeńskiej można znaleźć znacznie więcej elementów wyposażenia wnętrz – od lamp, przez tace, po zagłówki. Taka różnorodność sprawia, że łatwo coś znaleźć do niemal każdego wnętrza.

fot. Linie Design, 2. Westwing, 3. Madam Stoltz, 4. SFmeble, 5. Glam Home.

 

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

3 niezawodne sałatki na grilla. Proste smaczne i uniwersalne

Podstawą grillowego menu są różnego rodzaju mięsa i kiełbasy. Jednak na piknikowym stole nie powinno…

3 tygodnie ago

Gdzie kręcono serial „Yellowstone”?

Hitowy serial "Yellowstone" z Kevinem Costnerem w roli głównej opowiada o współczesnej rodzinie kowbojów. Duttonowie…

1 miesiąc ago

Kuchnia-laboratorium i barbicore w serialu „Lekcja chemii” z Brie Larson

Serial "Lekcja chemii" z Brie Larson w roli głównej to wciągająca opowieść o chemiczce, która…

1 miesiąc ago

Płytki typu Kit Kat w aranżacji kuchni i łazienki. Modne płytki 2024

Szukasz modnych płytek do kuchni lub łazienki? W 2024 roku warto sięgnąć po podłużne i…

1 miesiąc ago

Zajączek z serwetki – idealna ozdoba na wielkanocny stół

Chcesz oryginalnie i efektownie udekorować stół na wielkanocne śniadanie? Zajączek z serwetki to propozycja dla…

1 miesiąc ago

Domowy popcorn smakowy na trzy sposoby

Domowy popcorn to najlepsza przekąska na filmowy wieczór i nie tylko. Jeszcze lepszy jest popcorn…

2 miesiące ago