Piekarnik to jedno z tych urządzeń, bez których trudno jest się obejść. Często włączają go nie tylko miłośnicy ciast, ale także Ci, którzy zamiast smażyć, wolą piec: warzywa, mięso czy ryby. Piekarnik elektryczny ma więc mnóstwo zastosowań; szczególnie teraz, gdy producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych dodatkowych funkcji. Jaki rodzaj piekarnika wybrać, na co zwracać uwagę? Dowiedz się z poniższego poradnika.
Zanim przyjrzymy się charakterystyce poszczególnych rodzajów piekarników (znajdziesz je tutaj), warto będzie poznać za i przeciw piekarnikom wolnostojącym i do zabudowy. Który z nich lepiej się sprawdzi?
Piekarnik wolnostojący to coraz rzadziej stosowane rozwiązanie. Dlaczego? Powodów może być kilka. Niektórym osobom bardziej odpowiada estetyka kuchni, w której wszystkie urządzenia są zabudowane. Dzięki temu stanowią pewną połączoną całość. Innym argumentem przemawiającym za piekarnikiem do zabudowy jest łatwiejsze utrzymanie czystości. Modele wolnostojące brudzą się z każdej strony, przez co trzeba poświęcić nieco więcej czasu na utrzymanie ich w czystości.
Przeczytaj także: Rozwiązania dla małej kuchni
Co przemawia zatem za zakupem piekarnika wolnostojącego? Tego typu sprzęty są zdecydowanie łatwiejsze w montażu, a w razie potrzeby ich przeniesienie nie będzie stanowiło takiego kłopotu jak w przypadku piekarnika do zabudowy. Piekarniki wolnostojące są też bardziej kompaktowe, dzięki czemu sprawdzą się w małych kuchniach.
Piekarniki elektryczne z termoobiegiem to obecnie najpopularniejsze modele. W zasadzie mało który model nie jest wyposażony w tę funkcję, w przeciwieństwie do piekarników gazowych, w których taka opcja nie występuje. Termoobieg sprawia, że temperatura wewnątrz całego piekarnika jest taka sama. Dzięki temu potrawy pieką się równomiernie, a także szybciej niż wtedy gdy nie skorzystamy z tej funkcji. Uruchamiając termoobieg, możemy też użyć nieco niższej – średnio o 20°C – temperatury.
Twoim problemem jest niewystarczająca ilość miejsca w kuchni? Wtedy sprawdzą się urządzenia typu 2w1, w tym piekarnik z funkcją mikrofali. Jak to działa? Urządzenia możemy używać na kilka sposobów: jako tradycyjnego piekarnika, kuchenki mikrofalowej albo kombinacji tych dwóch sprzętów. Będzie to skutkować nie tylko zaoszczędzeniem miejsca, ale też… skróceniem czasu przyrządzania posiłków. Okazuje się bowiem, że połączenie tradycyjnego pieczenia z mikrofalami może przyspieszyć czas przygotowania dania nawet o połowę.
Do wyboru mamy dwa rodzaje piekarników z funkcją mikrofali. Mogą mieć one wymiary standardowych piekarników lub być modelami kompaktowymi, o wysokości 45 centymetrów. To drugie rozwiązanie sprawdzi się wtedy, gdy miejsce w naszej kuchni jest mocno ograniczone.
Jaki piekarnik pozwoli na przygotowanie zdrowych dań? Jeżeli wyjątkowo zależy Ci na przyrządzaniu niskokalorycznych i niskotłuszczowych potraw, zainteresuj się piekarnikiem parowym. Możesz w nim gotować przy użyciu samej pary, piec jak w tradycyjnym piekarniku elektrycznym lub połączyć pieczenie z parą.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
My mamy "parówkę" Electroluxa ze steamcrispem i bardzo polecam. W porównaniu ze starym "kopciuchem", który wysuszał każde mięso na wiór to niebo a ziemia.