Odcienie zielonego. Poznaj wszystkie oblicza zieleni — najmodniejszego koloru

Kolor zielony już od kilku sezonów pozostaje na szczytach popularności. Do tego nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Warto zatem poznać wszystkie odcienie zielonego i odkryć bogactwo i piękno tego koloru. Bez trudu znajdziesz odcień, który będzie pasować do aranżacji twojego wnętrz bądź twojej garderoby.

fot. Delightfull

Odcienie zielonego na dobre zagościły w naszych domach i naszych garderobach. Zieleń wszak to naturalność, uniwersalność i dyskretny szyk. Dodatkowym atutem tego koloru jest bogactwo jego odcieni – od jasnych, pastelowych, przez popielate i żywe, na ciemnych i tajemniczych skończywszy. Znajdziemy zarówno szlachetne tony, jak i bardziej stonowane. Wszystko to powoduje, że łatwo wykorzystać zieleń tam, gdzie tego potrzebujemy. Do tego zawsze działa ożywczo i naturalnie. Nie raz sztucznością czy pretensjonalnością. Warto więc bliżej przyjrzeć się zieleni i poznać odcienie tego koloru.

Przeczytaj także: Jaki kolor pasuje do zielonego we wnętrzach?


Modne odcienie zieleni

Wymienienie wszystkich odcieni zielonego jest wyzwaniem. Poniżej znajdziecie te, które należą do najpopularniejszych.

Odcienie zieleni:

  • Butelkowa zieleń – ciemny odcień zieleni, pełen głębi i szlachetności. To zdecydowanie jeden z najmodniejszych odcieni zieleni ostatnich lat.
  • Groszkowy – to jasny, dość żywy, ale nie rażący odcień zielonego. Jest wyjątkowo uniwersalny i wszechstronny.
  • Khaki – przypomina odcień oliwkowy. Jest jednak nieco ciemniejszy, a ponadto dość zgaszony, jakby przybrudzony i ma w sobie brązowe nuty.
  • Limonkowy – tak jak owoce limonki ten odcień zieleni jest żywy i słoneczny, na granicy rażenia, ale bez przesady. Jest radosny, ożywczy i zdecydowanie letni w wyrazie. Doskonale sprawdza się w tropikalnych aranżacjach i tych w duchu urban jungle.
  • Malachitowy – nazwa pochodzi od malachitu, minerału i kamienia ozdobnego. Jest to głęboki, intensywny odcień zieleni z delikatną domieszką niebieskiego. Bywa mylony ze szmaragdowym, ale nie jest tak świetlisty.
  • Miętowy – odcień zieleni wpadający w chłodniejszy ton, z subtelną domieszką niebieskiego. Jest jasny, świeży i lekki w wyrazie.
  • Oliwkowy – stonowany, zgaszony odcień o uniwersalnym wyrazie. Świetnie się sprawdza na ścianach, gdyż stanowi neutralną bazę.
  • Patynowy – patyna to efekt korozji atmosferycznej miedzi i jej stopów w wilgotnym powietrzu. Ma formę jasnozielonego z nutami niebieskiego. Ciekawy i nieoczywisty odcień.
  • Pistacjowy – jasny i żywy odcień zieleni przypisany orzeszkom pistacjowym.
  • Seledynowy – zaliczany w poczet kolorów pastelowych. Jest to jasny odcień zieleni z domieszką szarości.
  • Szmaragdowy – szalenie szlachetny odcień zieleni pochodzący od minerału w tym odcieniu. Jest to głęboka zieleń połączona z odcieniem morskim. Mimo głębi ma w sobie świetlistość.
  • Trawiasty – jak sama nazwa wskazuje, to soczysta, intensywna zieleń, pierwszych wiosennych traw.
  • Zieleń morska – połączenie niebieskiego i zieleni. Czasem trudno przesądzić czy więcej w nim zieleni czy niebieskiego.
  • Zieleń Veronese – nazwa pochodzi od XVI-wiecznego włoskiego malarza Paolo Veronese, który często wykorzystywał taką zieleń w swoich obrazach. Jest to ciemny odcień, bliski butelkowemu, ale bardziej przygaszony. Można w nim też dostrzec niebieskawe tony.
  • Zieleń zgniła – żółtozielony, dosyć ciemny kolor, kojarzący się z mchem i lasem.


Odcienie zieleni – farby do wnętrz

Zieleń to doskonały wybór na kolor ścian do wnętrz. W zależności od odcienia można uzyskać inny efekt. Zieleń seledynowa i oliwkowa są neutralne i szykowne zarazem. Dzięki temu będą pasować do wnętrz modern classic, tradycyjnych czy nowojorskich. Popularna ostatnio butelkowa zieleń, pozwoli wykreować aranżację niepowtarzalną pełną głębi i szlachetności. Przy czym lepiej nie przesadzać z tym kolorem, gdyż jest dość ciemny. Odważniejsze osoby mogą się pokusić o zieleń limonkową czy trawiastą. Uzyskają wówczas świeży i żywy efekt. Ciekawym wyborem jest także niejednoznaczny odcień khaki.

Warto przy tym pamiętać, że aby wydobyć atuty odcieni zielonego, najlepiej zestawić dany kolor z innymi, które go podbiją. Dla nowoczesnego efektu zielony dobrze jest łączyć z szarością, piaskowym beżem czy granatem. Żeby z kolei ożywić zieleń, dobrze jest ją połączyć z odcieniami żółtego lub czerwienią, a świeżości doda mu błękit. Z kolei najbardziej klasyczne połączenie zielony tworzy z brązem i naturalnymi odcieniami drewna.

Przeczytaj także: Zielona kuchnia. Najmodniejszy kolor szafek kuchennych

fot. Armac Martin

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago