Categories: KinoLIFESTYLE

Najlepsze filmy psychologiczne warte obejrzenia. Zapadają w pamięci

Filmy psychologiczne mają pokazać wewnętrzny świat bohaterów wraz z ich przeżyciami, traumami, a nawet zaburzeniami. Rzadko kiedy są to filmy lekkie, najczęściej są to gęste thrillery. Częściej pozostawiają w widzach dyskomfort, co nie zmienia faktu, że uwielbiamy je oglądać. Poznaj najlepsze filmy psychologiczne warte obejrzenia.

Dobry film psychologiczny na wieczór z założenia ma nas skłaniać do refleksji, poddawać w wątpliwość otaczającą rzeczywistość i własne postrzeganie świata. Te najlepsze wywołują w widzach dyskomfort i nie wychodzą z głowy przez długie dni. Wszystko dlatego, że filmy psychologiczne zgłębiają zakamarki ludzkiej psychiki i zazwyczaj są to ciemne zaułki, do których z własnej woli byśmy nie weszli.

Najczęściej filmy psychologiczne to dramaty i thrillery. Rzadziej są to produkcje o zabarwieniu obyczajowym bądź społecznym. Często bohaterami tego kina są osoby z zaburzeniami psychicznymi, bądź stojące w obliczu traumatyzującego doświadczenia. Najlepsze filmy psychologiczne wciągają widzów w głąb ludzkiej psychiki, w jej mroczne rewiry. Skłaniają do refleksji, zadumy i zmuszają do redefinicji w myśleniu o sobie samych. Poniżej zgromadzone tytuły zmuszają do zderzenia się z tymi elementami człowieczeństwa, które na co dzień wypieramy.

Przeczytaj także: Najlepsze filmy dające do myślenia. Kino do refleksji

TOP 15: Najlepsze filmy psychologiczne warte obejrzenia


15. Split (2016)


Zestawienie najlepszych filmów psychologicznych otwiera film „Split”. James McAvoy wcielił się w cierpiącego na rozdwojenie jaźni Kevina, który ma aż 23 osobowości. Mimo że leczy się psychiatrycznie, gdy jedna z osobowości zaczyna dominować, zaczynają się prawdziwe kłopoty i Kevin traci kontrolę nad sobą. Wkrótce porywa trzy nastolatki i więzi je w piwnicy. Dziewczyny wiedząc, że w jednym ciele mieszka kilka wcieleń, starają się odkryć, która osobowość Kevina może pomóc im w ucieczce.


14. Zaginiona dziewczyna (Gone Girl, 2014)


Kolejny film wyreżyserował David Fincher — specjalista od trudnych i pełnych napięcia historii. „Zaginiona dziewczyna” to ekranizacja powieści o tym samym tytule. Jest to zapis historii młodego, pozornie szczęśliwego małżeństwa. W dniu piątej rocznicy ślubu Nick zgłasza zaginięcie pięknej żony. Sprawą zaczyna interesować się prasa, a policja powoli kieruje podejrzenia na męża. Pod naporem sytuacji ten wyjawia, że nie wszystko w ich relacji było idealne. Gdy opinia publiczna już wydała wyrok na Nicka, w sprawie dochodzi do niespodziewanego przełomu. Ten film psychologiczny ukazuje mroczne meandry związku dwójki ludzi, i to do czego jesteśmy zdolni, aby osiągnąć swoje cele.


13. Niebiańskie istoty (Heavenly Creatures, 1994)


Reżyserem tego filmu psychologicznego jest Peter Jackson odpowiedzialny również za trylogię „Władcy pierścieni”. „Niebiańskie istoty” to obraz zgoła inny, kameralny, choć finalnie wstrząsający. Jest rok 1953 w Nowej Zelandii. Nieśmiała Pauline zaprzyjaźnia się z nową uczennicą – pewną siebie Juliet. Ich relacja stopniowo się zacieśnia i przeradza w coś więcej. Gdy rodzice Juliet zaczynają podejrzewać, że znajomość ich córki z Pauline ma erotyczny podtekst, ograniczają kontakty dziewczyn. To prowadzi do tragicznego finału. „Niebiańskie istoty” to autentyczna historia, która pokazuje siłę wzajemnej fascynacji, wzajemnych wpływów dwójki młodych dziewczyn, która łatwo może się przerodzić w obsesję.


12. Piękny umysł (A Beautiful Mind, 2001)


„Piękny umysł” to kolejna oparta na fatach pozycja z kategorii najlepsze filmy psychologiczne. Jest rok 1947. Głównym bohaterem jest John Nash nazywany „Tajemniczym geniuszem z Zachodniej Wirginii”. Gdy pojawia się w Princeton, nie ma lekko — musi się odnaleźć w snobistycznym świecie. Żeby udowodnić swoją wartość, niemal obsesyjnie szuka nowej oryginalnej teorii. Choć mu się to w końcu udaje, jego życie wcale nie staje się lżejsze. Nash bowiem cierpi na schizofrenię. Ten film to opowieść o geniuszu graniczącym z szaleństwem i zmaganiu z chorobą, która okrada z życia.


11. Panaceum (Side Effects, 2013)


Filmy psychologiczne często obrazują relację psychiatra — pacjent. Tak jest w „Panaceum”. Dr Banks przyjmuje młodą i atrakcyjną Emily. Kobieta popada w depresję wywołaną wydarzeniami w jej życiu. Mąż okazuje się być oszustem finansowym i trafia do więzienia na cztery lata. To oznacza koniec sielankowego, dostatniego życia. Wyjście ukochanego na wolność wcale nie poprawia sytuacji, z Emily jest coraz gorzej. Dr Banks na prośbę samej pacjentki przepisuje jej nowy lek. To on ma być tytułowym panaceum na wszystkie problemy. Okazuje się jednak, że skutki uboczne jego zażywania, mają śmiertelne konsekwencje. Przyszłość Emily stoi pod znakiem zapytania, podobnie jak kariera dr Banksa. W tej sparwie jest jednak więcej pytań niż odpowiedzi. Film trzyma w napięciu do samego końca.


10. Whiplash (2014)


Kolejna historia rozgrywa się w świecie muzyków. Andrew jest młodym i ambitnym perkusistą. Dostanie się do klasy wybitnego nauczyciela, Terence’a Fletchera, jest spełnieniem jego marzeń, ale i wyzwaniem. Fletcher ma bowiem w swoim zespole tylko najlepszych, ma to jednak swoją cenę. Nauczyciel stosuje metodę nauczania, którą spokojnie można by uznać za znęcanie się zarówno psychiczne, jak i fizyczne, a wszystko to w imię doskonałości dźwięku. Andrew czyni dążenie do perfekcji swoją obsesją. Ten psychologiczny dramat pokazuje zderzenie dwóch psychopatycznych osobowości w delikatnym wydawałoby się świecie muzyki.


9. Zwierzęta nocy (Nocturnal Animals, 2016)


Susan Morrow jest zamożną właścicielką galerii i mężatką. Jej pierwsze małżeństwo rozpadło się przed 15 laty. Niespodziewanie były partner odwiedza ją i wręcza rękopis swojej debiutanckiej powieści. Książka okazuje się być brutalnym thrillerem, w którym Susan dostrzega wątki biograficzne byłego męża, w tym nawiązania do ich relacji. Lektura jest jednak na tyle hipnotyzująca, że kobieta zaczyna zatracać poczucie rzeczywistości. Film psychologiczny rozgrywa się w dwóch planach — książkowym i realnym, przy czym w obu panuje ciążka atmosfera. Obraz klimatyczny, niepokojący, miejscami przerażający.


8. Milczenie owiec (The Silence of the Lambs, 1991)


Kolejna propozycja to nie tylko jeden z najlepszych filmów psychologicznych, ale zarazem jedne z najlepszych filmów w ogóle. Agentka FBI pracuje nad sprawą seryjnego mordercy, który odziera swoje ofiary ze skóry. Po pomoc w rozwikłaniu śledztwa udaje się odizolowanego w więziennym ośrodku psychiatrycznym innego złoczyńcy. Wyjątkowo inteligentnego dr Hannibala Lectera. Nie dość, że sprawa sama w sobie dla każdego byłaby wystarczającym obciążeniem psychicznym, to agentka musi się jeszcze mierzyć z niepoczytalnym mordercą, którego ma skłonić do pomocy. Ten film trzyma w napięciu do ostatniej minuty.


7. Joker (2019)


Postać Jokera znana z historii o Batmanie w końcu doczekała się osobnego filmu. Nie jest to jednak kolejna historia fantasy, jakiej można by się spodziewać. Film zgłębia wydarzenia, które sprawiły, że Arthur Fleck stał się tym, kim go znamy. Arthur to były pacjent szpitala psychiatrycznego, nękany przez chorobliwe napady śmiechu. Pracuje jako klaun, a wieczory spędza, opiekując się chorą matką. Nie jest agresywny, raczej samotny, co potwierdzają nawiedzające go urojenia. Gdy w pracy pada ofiarą bezsensownego ataku, kolega po fachu daje mu broń. Przyjdzie mu jej użyć szybciej, niż się spodziewał. Zaatakowany w metrze, zabija po raz pierwszy, a reakcja społeczna jest więcej niż entuzjastyczna. Powoli staje się Jokerem. Ten film psychologiczny jest ciekawym stadium szaleństwa, które przerodziło się w zbrodnię. Można ową opowieść potraktować jako przestrogę.


6. Podziemny krąg (Fight Club, 1999)


Kolejny w zestawieniu filmów psychologicznych obraz Davida Finchera. Trzydziestokilkuletni Jack jest dobrze zarabiającym pracownikiem korporacji. Od pół roku cierpi na bezsenność, co czyni go nieszczęśliwym. Szukając pomocy w różnych miejscach, zawiera nowe znajomości najpierw Marlę, a później Tylera. Tyler wywiera na niego duży wpływ. Nowy znajomy inspiruje Jacka do porzucenia pracy, razem też oddają się nowej pasji – bijatykom na pięści. Organizują nawet zamknięte walki – Podziemny Krąg, który przeradza się w paramilitarną organizację anarchistyczną. Tylko, czy nowe życie Jacka jest w pełni prawdziwe?


5. Lot nad kukułczym gniazdem (One Flew Over the Cuckoo’s Nest, 1975)


„Lot nad kukułczym gniazdem” to film, który ma już status kultowego i jednocześnie jets to jeden z najlepszych filmów psychologicznych w historii. Głównym bohaterem jest złodziejaszek i drobny przestępca, który udaje chorego psychicznie, aby uchronić się przed więzieniem. Trafia do zakładu chorych psychicznie, gdzie oddziałem twardą ręką rządzi bezduszna siostra Ratched. Nasz bohater szybko odkrywa, że to pacjenci są ofiarami jej okrucieństwa. Kobieta znęca się w nad nimi w bardzo wyrafinowany sposób. Bunt jest tylko kwestią czasu.


4. Czarny łabędź (Black Swan, 2010)


Nina jest ambitną baletnicą, która dostaje wielką szansę – główną rolę w premierowym „Jeziorze łabędzim”. Dla tej roli trenowała całe życie i nie zamierza zaprzepaścić szansy. Będąc pod wielką presją trenera i własnej matki, zaczyna doświadczać dziwnych epizodów. Do tego konkurentka depcze jej po piętach. Wszystko wskazuje na to, że Nina za bardzo zaczyna się utożsamiać z rolą, co prowadzi do nieoczekiwanego przebiegu wypadków. Ten szalenie niepokojący film opowiada do perfekcji, która prowadzi do obłędu i tłumionej seksualności.


3. Melancholia (2011)


Można powiedzieć, że „Melancholia” to psychologiczne kino katastroficzne. Justine w dniu swojego wystawnego wesela dowiaduje się, że do Ziemi zmierza planeta, która ukrywała się za Słońcem i najprawdopodobniej oba globy się zderzą. Dramat rozgrywa się w niejako w dwóch częściach. W pierwszej jesteśmy na weselu. Nikt jeszcze nie daje wiary czarnemu scenariuszowi. Tylko Justine z biegiem przyjęcia zaczyna popadać w dziwny stan, który już w dniu wesela prowadzi do rozpadu małżeństwa. Kilka miesięcy później Justine wygląda już jak zupełnie inna osoba, z której uleciało życie. Katastrofa jest już niemal pewna, ale każdy radzi sobie z nią inaczej.


2. Szósty stopień oddalenia (Six Degrees of Separation, 1993)


Ten film to mój cichy faworyt. Stosunkowo mało znany dramat psychologiczny z nietypową, bo dramatyczną rolą Willa Smitha. Do nowojorskiego apartamentu pary zamożnych marszandów sztuki pewnego wieczora puka nieznajomy. Ranny nożem czarnoskóry chłopak podaje się przyjaciela ich syna. Został napadnięty w Central Parku i okradziony. Bogacze, choć pełni obaw przyjmują go pod własny dach. Szybko elokwentny i błyskotliwy przybysz ich oczarowuje. Całą historię poznajemy z retrospektywnym opowieści bohaterów historii. Okazuje się jednak, że chłopak nie jest tym za kogo się podaje. Jego pojawienie się niemniej mocno namiesza w życiu pary nowojorczyków.


1. Wyspa tajemnic (Shutter Island, 2010)


Na szczycie listy najlepszych filmów psychologicznych znajduje się film mroczny i mocno trzymający w napięciu. Szeryf federalny Daniels stara się dowiedzieć, jakim sposobem z zamkniętej celi w pilnie strzeżonym szpitalu dla chorych psychicznie przestępców zniknęła pacjentka. Są lata 50, a nad zatokę, gdzie dzieje się akcja nadciąga huragan, pozbawiając łączności cały region. W tym filmie jednak nic nie jest takim, jaki się wydaje. Daniels z czasem sam identyfikuje się jako pacjenta ośrodka, a to co mu się wydawało jest jedynie mieszaniną złudzeń i mistyfikacji. Ciężkie, ale warte obejrzenia kino.

<!– Composite Start –>

<!– Composite End –>

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago