Lodówka w zabudowie czy wolnostojąca? Wady i zalety obu rozwiązań

Lodówka to absolutna królowa każdej kuchni – zwyczajnie nie może jej zabraknąć. Współcześnie w urządzaniu tego pomieszczenia stoimy przed wyborem – lodówka w zabudowie czy wolnostojąca? Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Oto argumenty stojące za każdą z wersji. 

fot. Norsu Interiors

Lodówka jest nieodłącznym elementem każdej kuchni. Nieważne – mała, duża, jednodrzwiowa czy dwu, z zamrażalnikiem na dole czy na górze – lodówka musi być. Współcześnie każdy urządzający kuchnię stoi przed wyborem między modelem do zabudowy a wolnostojącym. Na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko jest bowiem wypadkową osobistych preferencji, potrzeb i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Żeby móc lepiej poznać wady i zalety obu rozwiązań, przyjrzeliśmy się lodówkom do zabudowy i wolnostojącym.

Przeczytaj także: Lodówka do zabudowy – jaką wybrać?


Dla kogo lodówka w zabudowie

Stosunkowo od niedawna w polskich kuchniach popularyzuje się zabudowywanie lodówek. Oznacza to tyle, że wstawia się je do dostosowanych do tego celu szafek i dodaje front meblowy, taki sam jak pozostałe fronty w kuchni. Dzięki temu lodówka niczym się nie wyróżnia w kuchennej zabudowie – znika. Daje to efekt większej spójności wizualnej, a samo pomieszczenie traci nieco typowo „kuchenny” wyraz. To wszystko powoduje, że lodówka w zabudowie jest polecana do wnętrz nowoczesnych o minimalistycznym rysie, gdzie wszystkie elementy wnętrza powinny być jak najprostsze. Dobrze się też sprawdza w pomieszczeniach o bardziej klasycznym charakterze. Do tego polecana jest do kuchni otwartych na salon, o ile chce się płynnie połączyć obie przestrzenie, bez dominacji żadnej z nich.

Przeczytaj także: Zmywarki do zabudowy: czy różnią się od wolnostojących?

fot. Meir

Do zabudowy nie nadaje się każda lodówka. Stanowią one osobną kategorię. Przede wszystkim zewnętrzne gabaryty mają mniejsze, tak aby łatwiej było je wstawić do szafek o standardowej szerokości. Każda lodówka do zabudowy jest przygotowana do montażu frontu kuchennego, dzięki temu można ją później otwierać tak, jak zwyczajną szafkę.

Choć sama lodówka do zabudowy może być tańsza od wolnostojącej o takich samych parametrach, to w tym przypadku należy się liczyć z dodatkowymi kosztami w postaci zabudowy. Szafki pod lodówkę muszą mieć do tego odpowiednie otwory wentylacyjne, o które trzeba zadbać we własnym zakresie. Jeżeli kupujemy pełnowymiarową lodówkę do zabudowy, to szafka do niej przez same swoje rozmiary będzie zapewne najdroższą szafką ze wszystkich mebli kuchennych.


Choć koszty rosną, to z lodówką do zabudowy zyskujemy płynną i spójną aranżację kuchni, która wydaje się bardziej uporządkowana i stylowa. Warto też mieć na uwadze, że wszystkie sprzęty AGD się starzeją, nieustannie zmienia się też ich estetyka. To co dziś jest nowoczesne za kilka lat będzie już demode. Jeśli nie chcesz, żeby design twojej lodówki trącił myszką, najlepszym sposobem jest jej zabudowa. Wówczas zmiany mód w wyglądzie sprzętu AGD, w ogóle nie będą istotne. Warto też przy okazji rozwiać mit, że trudniej taką lodówkę konserwować czy wymienić. Jedynie kłopotliwe może być zdemontowanie w razie potrzeby frontu, poza tym jednak to tylko kwestia wystawienia z korpusu szafki. Za to problemy mogą się pojawiać z zawiasami frontu do takiej lodówki. Szybciej się bowiem zużywają niż od innych szafek.

Zalety lodówek do zabudowy:

  • Możliwość schowania lodówki w kuchni
  • Spójność aranżacji całej kuchni
  • Lodówka zawsze będzie wyglądać modnie

Wady lodówek do zabudowy:

  • Wyższy koszt całkowity niż lodówki wolnostojącej
  • Mniejsza pojemność w porównaniu do lodówki wolnostojącej o tych samych rozmiarach
  • Związanie na stałe z jednym miejscem
  • Ograniczony wybór modeli

Zobacz propozycje lodówek do zabudowy: 


Dla kogo lodówka wolnostojąca

fot. Meir

Lodówka wolnostojąca to zdecydowanie powszechniejsze rozwiązanie, i to pewnie się jeszcze długo nie zmieni. W końcu takie lodówki znamy już doskonale. To co jest kluczowe, to fakt iż można je postawić praktycznie w dowolnym miejscu w kuchni, o ile jest tam dostateczna przestrzeń. Lodówki wolnostojące mogą mieć też różnorodny design i dodatkowe elementy na froncie, jak wyświetlacze, ekrany dotykowe czy maszynkę do lodu. Szczególną popularnością cieszą się lodówki w duchu retro, jak te od marki SMEG, ale też choćby Gorenje. Tutaj ryzyko, że design lodówki się zestarzeje nie istnieje. Retro stylizacja daje gwarancję ponadczasowości. Ale nawet bez tego mogą mieć inne elementy dekoracyjne bądź wręcz przeciwnie – ultra nowoczesną estetykę. Decydując się więc na model wolnostojący, zyskujemy zdecydowanie większy wybór, tym bardziej że ich oferta rynkowa jest bez porównania szersza niż tych do zabudowy.

Zalety lodówek wolnostojących:

  • Szeroki wybór modeli
  • Szeroka oferta stylistyczna
  • Mobilność
  • Mniejszy koszt sumaryczny

Wady lodówek wolnostojących:

  • Może się wizualnie starzeć
  • Mocno wpływa na wygląd kuchni (co w określonych przypadkach może być zaletą)

Zobacz propozycje lodówek wolnostojących: 


Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze lodówki?

Wydaje się, że wybór między lodówką do zabudowy, a wolnostojącą sprowadza się do tego, jaki efekt aranżacyjny chcemy osiągnąć we własnej kuchni. Bardziej w trendzie wydają się lodówki do zabudowy, bo pozwalają na wykreowanie niezwykle spójnej i stylistycznie jednolitej aranżacji kuchni. Nie oznacza to jednak, że pasują do każdej estetyki. Do kuchni industrialnych czy retro wciąż zdecydowanie bardziej pasują modele wolnostojące. Nawet w kuchniach nowoczesnych nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić model wolnostojący, o odpowiednio dobranym designie. Oczywiście nie bez znaczenia są także takie czynniki, jak ilość posiadanego miejsca oraz budżet. Zdecydowanie łatwiej „wcisnąć” lodówkę wolnostojacą w przypadku niewielkiej przestrzeni, a przy okazji taniej.

Na koniec warto także pamiętać, że możemy jeszcze pójść na kompromis między wersją do zabudowy a wolnostojacą. Chodzi o obudowanie klasycznej lodówki zabudową. Często efekt jest równie dobry, co w przypadku modeli do zabudowy. Tutaj jednak nie można wprowadzić frontów meblowych, za to obudowa powinna być pod wymiar, aby osiągnąć najlepszy efekt. Można też wybrać lodówkę stylizowaną na retro, która opiera się upływowi czasu. Kilka takich modeli znajdziesz poniżej.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago