Kuchnia w stylu industrialnym to hit ostatnich sezonów. Surowa i ciepła zarazem sprawia, że gotowanie jest przygodą. Zobacz, jak urządzić kuchnię industrialną, nawet w mieszkaniu w bloku. Jest to dużo prostsze niż mogło by się wydawać.
Styl industrialny niezmiennie cieszy się dużą popularnością w polskich domach. Choć wśród jego głównych założeń jest surowość, to jednak ma w sobie też dużo luzu, ciepła i przede wszystkim niepowtarzalności. Nic dziwnego, że tak chętnie urządzamy w tym duchu łazienki, biura, salony i w końcu kuchnie. Industrialna kuchnia to marzenie coraz większej rzeszy osób. Na szczęście nie trzeba mieszkać w lofcie bądź dawnej fabryce, aby mieć stylowe wnętrze. Kuchnię w stylu industrialnym można zaaranżować nawet w mieszkaniu w bloku. Zobacz jak!
Przeczytaj także: Kuchnia w stylu industrialnym – jakie blaty kuchenne są warte uwagi?
Industrialna kuchnia musi się wpisywać w ogólne założenia stylu industrialnego, z jednoczesnym dostosowaniem go do specyfiki miejsca. Dlatego na wstępie warto sobie przypomnieć jakie są najważniejsze cechy tego nurtu w aranżacji wnętrz.
Kuchnia industrialna powinna zawierać powyższe elementy, choć niekoniecznie wszystkie. Najważniejsze, żeby kojarzyła się z przestrzeniami fabrycznymi czy kuchniami przemysłowymi. W takim wnętrzu nie trzeba ukrywać rur czy zamawiać mebli na wymiar. Ważniejszy jest nieco surowy, a nawet męski wyraz uzyskany poprzez dobór odpowiednich materiałów i kolorów.
Niezwykle istotne we wnętrzach w stylu industrialnym są ściany. Ogólna zasada mówi, że powinny być „surowe”. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby otynkowane ściany po prostu pomalować na jednolity kolor, np. popielaty, a efekt wypracować innymi metodami. Niemniej warto rozważyć jedną z poniższych opcji na co najmniej jednej ścianie:
Nieco inaczej warto zaakcentować ścianę nad kuchennym blatem. Tutaj z powodzeniem sprawdzą się klasyczne płytki typu metro, ale też wspomniane płyty betonowe, ceglane, gres bądź płyty z blachy, jakie stosuje się w profesjonalnych kuchniach.
POMYSŁ DO KUCHNI INDUSTRIALNEJ W BLOKU: W blokach trochę trudniej o ciekawą stylizację ścian. Dlatego warto zwrócić uwagę na sufit. Gdy zedrzemy tynk z sufitu odsłonimy w betonowe płyty. Należy je oczyścić i ewentualnie pomalować na bardziej wyrazisty szary kolor. Do tego warto wyłożyć na nim czarne kable doprowadzające światło choćby do oświetlenia. Z takim sufitem ściany mogą pozostać białe.
Podstawą aranżacji każdej kuchni są meble. Z samego faktu ilości zajmowanego miejsca zabudowa meblowa musi być odpowiednio przemyślana. Warto na wstępie zauważyć, że w industrialnych kuchnia raczej należy unikać: górnych szafek pod sam sufit, blend zakrywających nogi mebli, ścisłej zabudowy oraz mebli z frezowaniami.
Meble kuchenne w stylu industrialnym powinny być przede wszystkim proste. Fronty najlepiej gładkie, matowe, bez żadnych dodatkowych ozdób. Górne szafki nie są obligatoryjne. Warto za to wprowadzić półki, najlepiej z metalu bądź powstałe z połączenia metalu i drewna. Do tego nie wszystkie meble muszą być z tego samego kompletu. Fronty kuchenne mogą być z płyt w okleinie, drewna bądź stalowe, jak w profesjonalnych kuchniach.
PODPOWIEDŹ: Stalowe szafki kuchenne, idealne do industrialnych kuchni, ma w swojej ofercie IKEA.
Blaty w kuchni industrialnej mogą być zarówno drewniane, kamienne, jak i stalowe. Należy natomiast unikać laminatów i wszelkich imitacji.
Sprzęt AGD powinien być stalowy bądź czarny. Preferowane są urządzenia o większych gabarytach kojarzące się z profesjonalnymi kuchniami.
Uchwyty meblowe powinny proste, metalowe, najlepiej w czarnym kolorze bądź stalowym.
Zlewozmywak powinien być duży najlepiej stalowy bądź granitowy.
W oknach lepiej unikać zasłon i firan, za to dobrym wyborem będą żaluzje/
Mile widziane są też wyspy kuchenne, barki na kółkach czy metalowe regały.
Dodatki i oświetlenie odgrywają bardzo ważną rolę w kuchniach w stylu industrialnym. Mają one podkreślać styl pomieszczenia, dopełniać go i akcentować. Szczególne znaczenie mają lampy. Ideałem są stare, metalowe po przemysłowe lampy. Mogą być też nowe, ale stylizowane na stare. Takie powinny się pojawić, jeśli w pomieszczeniu jest wyspa. ostatnio na popularności zyskuje także oświetlenie szynowe z reflektorkami, które równie dobrze wpisuje się w założenia stylu.
ZOBACZ WYBÓR LAMP W STYLU INDUSTRIALNYM:
Poza oświetleniem nie może w kuchni industrialnej zabraknąć metalowych akcentów w postaci choćby relingów, drucianych koszyków czy stołków barowych. Mile widziane są także rzeczy z surowego drewna, jak skrzynki po owocach, misy na owoce i tym podobne. Wybierając dodatki można sobie pozwolić na sporą dowolność. Może mamy coś na strychu, co by dobrze uzupełniło wystrój pomieszczenia bądź wyszperaliśmy jakąś rzecz na targu staroci. Warto wyjść poza schemat.
ZOBACZ WYBÓR DODATKÓW W STYLU INDUSTRIALNYM:
Kuchnia w stylu industrialnym może tak naprawdę przyjmować rozmaite oblicza. Wiele zależy od posiadanej przestrzeni i tego, czy chcemy „pójść na całość”. Sporo osób preferuje jedynie nawiązania do stylu industrialnego niż pełną aranżację w tym duchu. Nie w tym absolutnie nic złego. W końcu to my musimy się czuć dobrze w danej przestrzeni. Jeśli ją przestylizujemy, może trącić sztucznością. Dlatego warto dobierać poszczególne elementy wystroju z rozwagą.
Poniżej znajdziecie kilka przykładów aranżacji kuchni w stylu industrialnym. Z pewnością znajdziecie wśród nich mnóstwo inspiracji.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
Bardzo ciekawe porady! Można naprawdę poczuć industrialny klimat ;)
Dla mnie taka kuchnia industrialna to spełnienie marzeń :) Uwielbiam taki surowy styl, zawsze mnie do niego ciągnęło i nawet jak się coś w mieszkaniu lub kuchni nie uda, można powiedzieć, że tak miało być :D