Turkus: Kolor turkusowy we wnętrzach. Z czym łączyć turkus

Kolor turkusowy to odcień wód oceanów opływających rajskie wyspy. Nic dziwnego, że kojarzy się z latem, wypoczynkiem i pozytywną energią. Takie nawiązania powodują, że turkus jest niezwykle popularny w aranżacji wnętrz. Sprawdź, jak go stosować w urządzaniu mieszkania i z jakimi kolorami łączyć kolor turkusowy.

fot. Dans Le Lakehouse

Kolor turkusowy można opisać jako odcień niebieskozielony. Powstaje w połączeniu błękitu i jasnej, żywej zieleni. Przy czym tej drugiej barwy powinno być niewiele — zachowanie odpowiednich proporcji jest kluczowe. Takie zestawienie powoduje, że turkus jest kolorem wyrazistym, pełnym energii, ale jednocześnie nie przesadnie narzucającym się. Podobnie jak inne odcienie z palety niebieskości, tak i turkus mocno zyskuje na popularności w aranżacji wnętrz. Wprowadza do nich orzeźwienie i wyrazisty charakter, a do tego przywołuje miłe wspomnienia związane z latem i wakacjami nad morzem. Wnętrza, w których aranżacji wykorzystano kolor turkusowy, postrzegane są jako optymistyczne, lekkie i przyjazne.

Przeczytaj także: Kolor petrol – jaki to kolor, z czym go łączyć, gdzie pasuje?


Dla kogo kolor turkusowy?

Kolor turkusowy wziął swoją nazwę od kamienia o niebieskozielonym odcieniu. Turkus to jeden z najdłużej wydobywanych kamieni ozdobnych. Już w Persji i starożytnych Chinach był wykorzystywany w zdobnictwie i jubilerstwie. Nietuzinkowy kolor tego kamienia jest wynikiem obecności domieszek miedzi i żelaza. Im więcej pierwiastków śladowych żelaza, tym turkus jest zieleńszy i mniej cenny. Z uwagi na swój kolor był nazywany kamieniem niebios. Dziś jest wciąż popularny podobnie jak sam kolor turkusowy.

fot. Annie Sloan/CC BY-SA 3.0

Kolor turkusowy, choć jest żywy i energetyzujący, to stoi jednak po chłodnej stronie palety kolorystycznej. Stąd też działa odświeżająco, stymuluje kreatywność i pobudza wyobraźnię. Z drugiej strony łatwo się w jego towarzystwie zrelaksować i wyciszyć. Dobrze na turkus reagują osoby kreatywne, natomiast powinny go unikać osoby ze skłonnością do depresji, ma wszak bliskie konotacje z melancholijnymi błękitami.


Turkus we wnętrzach na ścianach i nie tylko

Turkus dość często pojawia się w aranżacjach wnętrzach, choć częściej na mniejszych elementach niż na ścianach, choć turkusowych ścian także nie brakuje. W dużych ilościach sprawia, że można poczuć się jak na tropikalnej wyspie. Dlatego często można spotkać określenia, że turkusowy kolor ścian jest „jak pozdrowienia z wakacji”. Trzeba jednak pamiętać, że turkus będzie się nieco inaczej prezentować w pokojach mocno nasłonecznionych, a inaczej w tych od strony północnej. W pierwszych przypadku będzie wyglądać bardziej świetliście i słonecznie, a drugim dużo chłodniej. To wszystko powoduje, że trzeba zwrócić większą uwagę na oświetlenie, gdy decydujemy się na turkusowe ściany. Optymalne będzie neutralne białe światło.

Chłodne wrażenie, jakie daje turkus jest powodem, dla którego doskonale sprawdza się on w małych wnętrzach. Niedużym pomieszczeniom dodaje przestronności i świeżości.

Turkus jest doskonałym dodatkiem do nowoczesnych wnętrz, szczególnie tych o stonowanej kolorystyce. Tam działa ożywczo, jako kontrapunkt dla całej aranżacji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pojawiał się w przestrzeniach o innej stylistyce.


Z jakimi kolorami łączyć turkusowy

Turkus jest kolorem dość łatwym do stosowania we wnętrzach, podobnie jak niebieski. W odpowiednich proporcjach odpowiednio zgra z niemal każdą barwą. Nie jest przy tym kolorem dominującym, dlatego nie powinny się go obawiać osoby, które nie przepadają za zbyt silną kolorystyką w aranżacji wnętrz.

Ściany w kolorze turkusowym najlepiej wypadają w sąsiedztwie bieli, delikatnych szarości i piaskowego beżu. Szczególnie dobrze prezentuje się turkus z bielą. Choć wydaje się, że biały tworzy doskonały duet z każdym innym kolorem. Niemniej w przypadku turkusowego dodaje mu świetlistości i podkreśla jego złożone tony. Duet ten będzie pasował do wnętrz w każdym stylu.

Kolejny piękny duet tworzy turkus z szarością. Odcieni szarego jest bardzo wiele. Najlepiej sięgnąć po te jasne o popielatych bądź srebrnych tonach. Ale z turkusem pięknie będzie też się komponować ciemny grafit. Razem wykreują zdecydowanie bardziej wyrazisty i zarazem wyrafinowany duet. Obie barwy są bowiem wyszukane, zdecydowane i nieoklepane.

Wielbiciele marynistycznych motywów powinni połączyć kolor turkusowy z granatem z domieszką bieli, piaskowego beżu i kroplą karminowej czerwieni. Razem wykreują piękną aranżację o wyraźnych morskich i marynarskich konotacjach.

Gdy z kolei chcemy przywołać atmosferę rajskiej wyspy, warto dodać akcenty złocistego beżu i żywej zieleni. W takim zestawieniu turkus będzie się prezentował niezwykle radośnie.

Do koloru turkusowego znakomicie pasuję wszelkie pastele, inne odcienie niebieskiego i zielonego cz srebro. Z wszystkimi tymi barwami może stworzyć harmonijną kompozycję. Warto też pamiętać o naturalnych odcieniach drewna, które doskonale wypadają w towarzystwie turkusu. Jest to bardzo naturalne połączenie, które zawsze wypada dobrze.

Jedyne kolory, z którymi trzeba uważać, gdy stosujemy turkus, to fuksja, wszelkie neonowe odcienie, intensywny żółty i pomarańcz. Nie oznacza to, że w ogóle nie powinno się ich ze sobą zestawiać. Jednak trzeba mieć duże wyczucie proporcji, aby nie wykreować aranżacji zbyt mocno oddziałującej na mieszkańców.

Poniżej znajdziecie przykłady aranżacji wnętrz z kolorem turkusowym:

fot. Benjamin Moore

fot. Magnat

fot. Śnieżka

fot. Dulux

Fot. Kids & Teens

fot. Dulux

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago