Granatowe ściany we wnętrzach zyskują na popularności. Kolor granatowy wprowadzi do salonu czy sypialni posmak wyjątkowości, tajemniczości, a jednocześnie odrobinę klasycznej elegancji. Zobacz z czym łączyć kolor granatowy w aranżacji wnętrz.
Kolor granatowy to nic innego, jak ciemny odcień niebieskiego. Jego nazwa pochodzi od owocu granatu. Kojarzy się morskimi tonami, ale też szkolną edukacją. Ma w sobie klasę, umiarkowanie, nieco tajemniczości i elegancję. Z drugiej strony jest to kolor dość ciemny i pochłaniający światło, dlatego uchodzi za trudny do stosowania we wnętrzach. Jednak od kilku sezonów, na fali zwrotu do ciemnych barw również na granat zaczęliśmy spoglądać przyjaźniejszym okiem. Dzięki temu odcień ten z dumą wkracza do wnętrz, i to ze znakomitym efektem. Granatowe ściany potrafią skutecznie odmienić całe wnętrze i nadać im wyjątkowości.
Przeczytaj także:
Granatowy to kolor, którym zdecydowanie warto się otaczać. Jest to odcień pomagający porządkować myśli i się dyscyplinować. Sprzyja koncentracji, wprowadza poczucie spokoju i kontroli. Jeśli więc mamy do podjęcia jakąś ważną decyzję, najlepiej zamknąć się w granatowym pokoju i tam dokonać wyboru. Do tego jest to odcień przypisywany mędrcom, nauczycielom, a także osobom pewnym siebie i o zdolnościach przywódczych. To wszystko świadczy zdecydowanie na korzyść granatu.
Jeszcze do niedawna granatowe ściany były niezwykle rzadko spotykane. Obawialiśmy się, że są zbyt ciemne. Wszystko się jednak obecnie zmienia. Od kilku sezonów trwa moda na ciemne i wyraziste odcienie na ścianach. Wśród nich prym wiodą butelkowa zieleń i granat właśnie. Odcień ten najlepiej sprawdza się w przestronnych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Świetnie pasuje do salonu, sypialni, a także kuchni. W mniejszych przestrzeniach, jak łazienki, lepiej go wprowadzić jedynie w akcentach. Gdy malujemy ściany na granatowo, sufit najlepiej pozostawić biały. Nie zawsze też malowanie wszystkich ścian w pokoju w tym kolorze jest dobrym pomysłem. Łatwo bowiem przytłoczyć wnętrze i zbytnio je zaciemnić.
Kolor granatowy pasuje do:
Najlepszym towarzystwem dla granatowych ścian jest biel. Choć dla wielu to typowo szkolne połączenie, to jednak trudno mu odmówić klasy i siły oddziaływania. Biały rozświetla granat, dodaje mu głębi i podkreśla jego odcień. Do tego świetnym towarzystwem dla barwy granatowej są wszelkie odcienie drewna – od jasnego do ciemnego. To połączenie naturalne, wyrafinowane, na poły klasyczne i na poły nowoczesne. Granatowe ściany mogą też się pojawić w marynistycznych wnętrzach. Wówczas dobrze je zestawić z bielą, beżem i akcentami czerwieni.
Granat warto również łączyć z jasną szarością. Barwy te mają na siebie dobry wpływ i pasują do nowoczesnych aranżacji.
Przy jasnych pomieszczeniach można też zestawić granat z butelkową zielenią. Będzie to wyrafinowane, choć dość ciemne połączenie. Można więc ograniczyć się do zielonych dodatków. Skoro już przy nich jesteśmy, to akcenty złote lub miedziane także dobrze się komponują z grantem. Dodają mu szlachetności i odrobiny glamouru.
fot. Audenza
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
hej. Na tych dwóch ostatnich zdjęciach sciana granatowa to jest stiuk czy jakiś beton strukturalny pomalownay na granat? Zastanawiam się jak taka fakure uzyskać :)
Niestety nie wiem
Super inspiracje! Marzy mi się jedna taka ściana w kolorze granatu lub butelkowej zieleni w sypialni :)