Kinowe wrażenia we własnym domu? To żaden problem!

Już dawno pożegnaliśmy czasy, w których wrażenia filmowe były zarezerwowane wyłącznie dla kin. Mimo, że miejsca te wciąż cieszą się dużą popularnością, coraz więcej osób szuka w filmach sposobu na spędzanie czasu niemal każdego wieczoru. W związku z tym coraz większa liczba ludzi poszukuje sposobów na jak najbardziej komfortowe domowe seanse filmowe. O czym pamiętać, by odtworzyć w domu prawdziwe kinowe emocje?

Jak można zapewnić sobie kinowe wrażenia we własnym salonie?

Domowe kino nie musi wiązać się z zaprojektowaniem w domu specjalnej przestrzeni na pokój kinowy. Filmy możemy oglądać równie dobrze w salonie czy sypialni. Warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy, które sprawiają, że kino jest tak lubianą formą rozrywki. Przede wszystkim ma znaczenie rozmiar i jakość obrazu – na to będzie miał nie tylko wpływ rozmiar telewizora czy rodzaj projektora jakiego używamy, ale także łącze internetowe. Ciągłe przerwy w trakcie filmu lub znaczny spadek jego jakości mogą znacząco wpłynąć na nastrój widzów. Istotna jest też jakość dźwięku, a nawet takie kwestie jak zacienienie pomieszczenia czy wygodna kanapa. Aby jeszcze przyjemniej spędzić czas, możesz zadbać o przekąski, które umilą seans – nie musi być to tylko tradycyjny popcorn.

Jaki sprzęt jest potrzebny do kina domowego?

W dzisiejszych czasach oglądanie filmów jest na tyle powszechnym zajęciem, że umożliwia je większość urządzeń, nawet laptopy, tablety czy smartfony. Jeżeli jednak zależy ci na szczególnych wrażeniach, a kinematografia jest Twoją pasją, z pewnością zainteresują cię najlepsze propozycje rozwiązań do domowego kina. Dzięki nim nie tylko oglądanie filmów będzie znacznie bardziej komfortowe, ale też pozwoli na lepsze odczuwanie emocji i wrażeń. Inne emocje będzie wzbudzał horror oglądany na małym ekranie w słuchawkach, a inne oglądany w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu z dźwiękami stereo wysokiej jakości. Jakie sprzęty powinieneś znaleźć, by stworzyć prawdziwe kino domowe?

1. Dobry telewizor lub projektor

Obraz jest niezaprzeczalnie najważniejszą cechą filmu. Mimo, że mało kto ma w domu możliwości uzyskania tak dużej rozdzielczości obrazu jak w kinie, to warto zadbać, by jego jakość była jak najlepsza. Nie musimy jednak decydować się na olbrzymi telewizor. Warto zauważyć, że w domu siedzimy znacznie bliżej ekranu niż w kinie – w trosce o zdrowy wzrok warto zwrócić uwagę na jakość wyświetlacza i jego rozmiar, który powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem do domowego kina jest projektor. Urządzenie, które kiedyś kojarzyło się wyłącznie z prezentacjami podczas różnych wydarzeń kulturalno-biznesowych czy naukowych, coraz częściej znajduje zastosowanie w domach. Dzięki niemu można oglądać filmy nie tylko w salonie, ale też nawet na ogrodzie – wystarczy rozwiesić płachtę białego materiału. Przed zakupem nowego telewizora zachęcamy Cię abyś sprawdził nasz ranking telewizorów 4K.

2. Dobry zestaw głośników kina domowego

Filmy nieme już wiele lat temu odeszły na karty historii i dziś raczej nie cieszą się dużą popularnością. Filmy to nie tylko efekty dźwiękowe, takie jak wystrzały czy szelest liści, ale też muzyka filmowa. Dla niektórych jest ona równie ważna, co sam obraz. Warto więc zadbać, by podczas oglądania produkcji nic nie umknęło naszej uwadze. Pomogą w tym nie tylko wysokiej jakości głośniki, ale także ich rozmieszczenie i ustawienie głośności czy barwy dźwięku. W zależności od ilości głośników możemy spodziewać się różnych efektów. Jeśli zależy nam na dźwięku stereo, warto rozmieścić głośniki na różnych ścianach pomieszczenia – zapewni to wyjątkowy odbiór filmu. Przed wyborem kina domowego, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym poradnikiem przy wyborze: Jakie kino domowe wybrać? Poradnik i ranking

Co jeszcze może okazać się przydatne?

  • Wygodna kanapa lub fotele – jeśli zależy ci na wrażeniach idealnie odwzorowanych z sali kinowej, lepszym rozwiązaniem będą wygodne, głębokie fotele. Jednak często szczególnie pary cenią sobie możliwość bliższego kontaktu podczas seansu. Zdecydowanie łatwiej oglądać film będąc przytulonym na kanapie niż osobnych fotelach. Jest to oczywiście kwestia indywidualna, wszystko zależy od upodobań mieszkańców czy też gości, którzy będą wspólnie oglądać film.
  • Odpowiednie zaciemnienie – najłatwiejszym sposobem na zaciemnienie pomieszczenia są rolety. Zwykle znajdują się one w większości polskich domów. Jeżeli szukasz jedna bardziej stylowego rozwiązania, powinny zainteresować cię grube zasłony. Będą nie tylko skutecznie spełniały swoją rolę, ale po odsłonięciu również będą stanowiły dekorację pomieszczenia w naprawdę dobrym guście. Takie zasłony nie muszą być ciemne – coraz częściej można znaleźć w sklepach grube zasłony w kolorze jasnego melanżu czy pudrowego różu.

Telewizor czy projektor? Z czym lepiej oglądać filmy w domu?

Większość tradycyjnych rodzin nie wyobraża sobie salonu bez telewizora. Jednak coraz częściej młodzi ludzie dostrzegają zalety rozwiązania, jakim jest mały domowy projektor. Który wybór będzie lepszy do domowego kina? Nowoczesne telewizory nie tylko prezentują wysoką jakość przy niewielkiej powierzchni, ale także nowoczesne rozwiązania smart. Dzięki nim możemy bezpośrednio korzystać z platform streamingowych, które oferują szeroką gamę różnych gatunków filmowych. Jednak zaawansowane technologicznie telewizory potrafią dość mocno obciążyć domowy budżet – w tej kwestii zdecydowanie królują projektory. Za niewielką kwotę możemy kupić mobilny rzutnik o naprawdę dobrej jakości. Można dzięki niemu oglądać filmy z laptopa czy smartfona w znacznie większej rozdzielczości. Niestety do oglądania filmów na projektorze potrzebujemy naprawdę dużego zaciemnienia, co niestety często wyklucza wczesne popołudniowe seanse.

Czy geometria pomieszczenia ma wpływ na kinowe wrażenia w domu?

Warto wiedzieć, że w przypadku projektorów niemalże koniecznością jest pusta biała ściana lub rozwijany ekran. Jednak dla jakości dźwięku równie ważny jest rozkład pomieszczenia. Oczywiście nie musisz decydować się na profesjonalne wygłuszenie ścian, ale warto zwrócić uwagę na jak najlepszy rozkład głośników stereo i umieszczenie ekranu. Ważna jest jego wysokość – zbyt wysokie lub zbyt niskie rozmieszczenie będzie przekładało się nie tylko na komfort podczas oglądania filmu, ale też na możliwe bóle szyi po zakończeniu seansu. Jednak nic nie jest niemożliwe – przy odpowiedniej aranżacji praktycznie każde pomieszczenie można przerobić na domową salę kinową.

Dobry film – czyli najważniejszy element kinowych wrażeń. Gdzie oglądać?

Nawet w najbardziej profesjonalnym otoczeniu i przy udziale najwyższej jakości sprzętu seans filmowy może być nieudany, jeśli film nie trafi w gust odbiorców. Jak uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań? W internecie jest obecnie tak wiele filmów, że ciężko trafić na te naprawdę dobre. Na szczęście platformy streamingowe często oferują rankingi filmów, a nawet sugestie produkcji dopasowane do naszych indywidualnych upodobań na podstawie wcześniej oglądanych filmów czy polubień. Jakie platformy są obecnie dostępne na polskim rynku?

  • Netflix – to najpopularniejszy serwis jeśli chodzi o seriale i popularne zagraniczne produkcje filmowe. Znajdziesz tam wiele autorskich filmów, ale też znane dzieła wybitnych reżyserów. Jeśli zależy ci na serialach, jest to na pewno najlepsza opcja. Netflix posiada wyłączność na wiele popularnych produkcji odcinkowych. W planie rodzinny czy oferciestudencko/uczniowskiej nie jest to serwis drogi, przy czym oferuje dostęp do materiałów w jakości 4K ultra-HD.
  • Apple iTunes Movies lub Apple TV + – firma Apple również nie pozostaje w tyle jeśli chodzi o światowy rynek wideo. Poza filmami na życzenie w serwisach znajdziemy oryginalne produkcje studia, a także bogatą bibliotekę firmy Disney. Jest to ciekawe rozwiązanie szczególnie dla użytkowników sprzętów spod znaku jabłka, które będą idealnie dopasowane do jakości oferowanych filmów.
  • HBO GO – HBO to producent znany z wielu flagowych filmów i seriali, jak chociażby rewelacyjna „Gra o tron” czy „Westworld”. Znajdziesz tam wiele ciekawych dokumentów, dramatów i komedii. Zaletą jest aplikacja mobilna, która zapewnia bardzo wygodne korzystanie z serwisu w przypadku jego subskrypcji chociażby w ramach abonamentu TV.
  • Amazon Prime Video – kolejna bogata biblioteka filmowa, niestety nie należąca do najtańszych. Dla niektórych jednak istotną kwestią jest możliwość dodania do pakietu kanałów jak chociażby Nickelodeon, MTV czy Comedy Central, co sprawdzi się nie tylko podczas wieczorów filmowych, ale tez poobiedniego relaksu.
  • Player+ – Jeśli szukasz polskich produkcji to ten serwis będzie świetny dla Ciebie. Mamy tu wszystkie produkcje polskiej stacji telewizyjnej TVN, a także większość najnowszych polskich filmów tuż obok znanych klasyków.

Kino domowe – podsumowanie

Odtworzenie wrażeń kinowych w domowym zaciszu na wyciągnięcie ręki jest nie tylko możliwe, ale tez nietrudne do osiągnięcia. Wystarczy odrobina starań i możesz przemienić swój własny salon w prawdziwą sal kinową ze wszystkimi niezbędnymi elementami. Co więcej, nie musisz krępować się obecnością innych, obcych widzów i możesz bez skrępowania uronić niejedną łzę na ukochanej komedii romantycznej.

artykuł sponsorowany

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago