Oświetlenie we wnętrzach w stylu industrialnym jest niezwykle istotne. Jest bowiem jednym z tych elementów, które budują klimat aranżacji. Lampy nie mogą być przypadkowe, o czym można się przekonać oglądając sesje z mieszkań w tym stylu. Jak nie popełnić błędu i wybrać właściwe oświetlenie? Podpowiadam.
fot. Opoczno
Oświetlenie we wnętrzach to temat rzeka, ale i też niezwykle interesujący. Przesądza o tym już sam fakt wpływu światła na nasze codziennie życie, a co za tym idzie i na nasze domy. Żeby były w pełni funkcjonalne, muszą być dobrze oświetlone, co może co innego oznaczać w kuchni, a co innego w sypialni. Do tego lampy mają niebagatelny wpływ na wygląd mieszkań. Biorą czynny udział w kształtowaniu ich stylu, a wręcz mogą go narzucić. W stylu industrialnym mają one wyjątkowo duże znaczenie – są w nim silnie akcentowane i eksponowane. Dlatego, jeśli marzy się nam aranżacja w tym duchu, musimy im poświęcić nieco więcej uwagi.
Przeczytaj także: Jak dobrać oświetlenie do aranżacji salonu? Żyrandole pokojowe w kilku odsłonach
Styl industrialny czy też loftowy jest jednym z najbardziej wyrazistych, który cieszy się niezmienną popularnością. Podczas gdy niektóre nurty stylistyczne w aranżacji wnętrz z czasem tracą na znaczeniu, tak ten wręcz przeciwnie. Estetyka industrialna przemawia bowiem do wielu osób. Wyrosła w naturalnym procesie, pozwala łączyć stare z nowym, kładzie akcent na materiały i nie jest powtarzalna. Zawsze bowiem bazuje na tym, co zastane.
Przeczytaj także: Jakie kinkiety do salonu w stylu loftowym? Podpowiadamy, co wybrać!
Styl industrialny narodził się w dawnych fabrykach i budynkach poprzemysłowych przekształcanych na mieszkania. Początkowo był domeną najbiedniejszych i artystów, z czasem zyskał na popularności i przestał być kojarzony ze statusem materialnym. Wyróżnia go dążenie do przestrzeni, odkrywanie konstrukcji budynków, ich „wnętrzności”. Widok odsłoniętych rur, betonowych posadzek, odsłoniętej cegły i metalowych belek to jego znak rozpoznawczy. Z koleni niemile widziane są tu zupełnie nowe komplety mebli, sprzęty na wysoki połysk, jak i dekorowane wzorami czy ornamentami. Krótko mówiąc, wszystko co świeci nowością i jeszcze świeżym lakierem nie pasuje do tej estetyki. Dokładnie to samo dotyczy oświetlenia, z kilkoma zastrzeżeniami.
fot. Jieldé
Gdy pierwsze przestrzenie postindustrialne były przekształcane na mieszkania, jako oświetlenie wykorzystywano lampy zastane na miejscu. Były to lampy przemysłowe zazwyczaj duże, niemal zawsze metalowe, proste, które po prostu miały spełniać swoją funkcję. Powszechne były także żarówki na kablu i nie chodzi tu o współczesne dekoracyjny żarówki, a te stare, edisonowskie, które królowały przed erą ledów. Te wielkie pofabryczne przestrzeni oświetlano czym się da. To co narodziło się z konieczności, a nawet, mówiąc dobitnie, z biedy, dziś jest cenione i pożądane.
Wyeksponowane żarówki i metalowe klosze to podstawa oświetlenia industrialnego. Ma być prosto, bez przesadnych udziwnień, dobrze jak widać kabel i wystające śruby. Do tego takie lampy ma być widać. W stylu nowoczesnym powszechne jest chowanie punktów świetlnych w suficie czy podświetlanie mebli i schodów. Tutaj lampa nie może pozostawać niezauważona. Jeśli taka jest, to prawdopodobnie została źle dobrana. Może być nawet nieco za duża. Pamiętajmy, że industrialne wnętrze powinny mieć wysoko zawieszone sufity i duże okna. Masywne lampy nie powinny więc dominować wizualnie.
fot. Muuto
Podstawowym typem oświetlenia w stylu industrialnym jest sufitowe. Najlepiej jak wisi nie tylko w centralnym punkcie pomieszczenia (choć niekoniecznie w faktycznym środku), ale także nad stołem czy wyspą kuchenną bądź innym ważnym punktem pokoju. Powinna mieć metalowy bądź szklany klosz lub odsłoniętą żarówkę.
Poniżej przykłady wiszących lamp industrialnych (kliknij, żeby sprawdzić cenę i dowiedzieć się więcej):
Poza lampami sufitowymi w stylu industrialnym bardzo ocenione są kinkiety. Jeśli do tej pory kinkiety kojarzyły się wam jedynie z lampami nad obrazami bądź ozdobnymi lampkami z materiałowymi abażurami, to czas zmienić wyobrażenia. Industrialne kinkiety to oświetlenie w pełni użytkowe. Mają z reguły ruchome ramiona i klosz, co pozwala je dostosować do idealnej pozycji. Jeśli chodzi o zastosowane materiały, to niewiele różnią się od lamp wiszących.
Poniżej przykłady kinkietów industrialnych (kliknij, żeby sprawdzić cenę i dowiedzieć się więcej):
Czas na lampy stojące zarówno podłogowe, jak i stołowe. Tych co prawda nie musi być we wnętrzu, o ile mają służyć tylko celom dekoracyjnym. Z wyglądu pozostają w duchu powyżej zaprezentowanych.
Poniżej przykłady lamp stojących industrialnych (kliknij, żeby sprawdzić cenę i dowiedzieć się więcej):
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
bardzo podobają mi się lampy industrialne :) ostatnio widziałam także lampy betonowe, myślę, że bardzo dobrze pasowałyby do takich surowych wnętrz :)
Ooooo ciee, ile propozycji :D Teraz nie zostało nic innego, jak tylko przeglądać i się zachwycać :)