Jeśli planujesz generalny remont mieszkania, szalenie istotne jest zachowanie właściwej kolejność prac. Inaczej jedna czynność może zniweczyć wysiłek włożony w poprzednią. To z kolei oznacza wzrost kosztów i wydłużenie całego procesu. To, jaki powinien być harmonogram prac remontowych, sprawdziłam na własnym mieszkaniu.
Przeprowadzając remont generalny mieszkania, nie można działać przypadkowo i chaotycznie. Potrzebny jest plan. Jeśli go nie mamy, koszty będą rosnąć lawinowo, sam remont będzie się wydłużać, a już raz wykonane prace, zapewne trzeba będzie powtarzać bądź poprawiać. Remontując i wykańczając własne mieszkanie, przekonałam się, jak ważne jest działanie w odpowiedniej kolejności. Jest ono jednym z najważniejszych gwarantów pomyślnej metamorfozy domu. Przyznam jednak, że na początku nie miałam tego pełnej świadomości, przez co spotkało mnie kilka zaskoczeń. Przede wszystkim nie zdawałam sobie sprawy, że montaż drzwi wewnętrznych powinien być jednym z ostatnich etapów remontu. Na szczęście poznałam właściwy harmonogram prac remontowych na tyle wcześnie, że obyło się bez kosztownych wpadek.
Poniżej zebrałam najważniejsze rodzaje prac remontowych oraz wykończeniowych i umieściłam je w zalecanej kolejności. Oczywiście nie w każdym mieszkaniu będzie konieczne wykonanie ich wszystkich. Warto jednak mieć świadomość, jaki jest optymalny harmonogram.
Przeczytaj także: Jak przygotować się do remontu łazienki?
1. Wyburzanie, wyrzucanie
Pierwszy punkt wydaje się dość oczywisty. Pierwszym krokiem na remontowej drodze jest przygotowanie mieszkania. Oznacza to wyrzucenie tego co zbędne, bądź zniszczone i wyniesienie mebli oraz innych rzeczy. Należy zdemontować wszelkie meble w zabudowie, listwy przypodłogowe, wyburzyć ściany czy skuć tynki, tam gdzie to konieczne. Na tym etapie należy też skuć stare płytki, jeśli planujemy ich wymianę. Jeżeli nie wymieniamy podłogi, należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Już na wstępie można także zedrzeć starą farbę ze ścian tam, gdzie to konieczne. Pamiętajmy, że tego typu prace rozbiórkowe generują mnóstwo odpadów. Należy przede wszystkim zorganizować wywóz gruzu.
2. Wymiana okien, drzwi zewnętrznych
Wymiana okien i drzwi zewnętrznych jest mocno inwazyjna. W wielu przypadkach uszkodzenie ścian wokół jest nieuchronne. Do tego są to prace wyjątkowo brudzące. Wycinanie ze ścian starych ram i ościeżnic generuje mnóstwo pyłów. Najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom.
3. Stawianie ścian działowych
Jeśli mamy w planie stawianie nowych ścian, to jest ten moment na ich wykonanie.
4. Układanie instalacji
Czas na wszystko to, co kryje się w ścianach, czyli wszelkie instalacje: elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Jest to bardzo inwazyjny etap remontu. Wymaga bowiem kucia w ścianach i rozprowadzenia w nich kabli oraz rur. Tutaj należy wszystko naprawdę dobrze przemyśleć i rozplanować, gdyż wszelkie późniejsze zmiany będą, co najmniej trudne do zrealizowania. Już na tym etapie musimy wiedzieć, gdzie będzie płyta grzewcza, a gdzie lodówka, gdzie postawimy telewizor i gdzie chcemy zawiesić kinkiety. W przypadku wymiany instalacji elektrycznej należy powierzyć to zadanie fachowcom.
5. Wylewki samopoziomujące
Tam gdzie to konieczne, teraz należy wykonać wylewkę samopoziomującą się. Ma ona wyrównać podłoże pod materiały podłogowe, jak panele czy gres. Jej wykonanie jest konieczne, gdy chcemy dostosować wylewkę do materiałów podłogowych o różnych grubościach. Należy pamiętać, że choć po nałożeniu takiej wylewki, można po niej chodzić już nawet po 12 godzinach, to należy odczekać co najmniej trzy tygodnie przed kładzeniem posadzek.
6. Tynkowanie
Teraz czas na prawdopodobnie najbardziej czasochłonną czynność, czyli tynkowanie sufitów i ścian. Tynki cementowo-wapienne wykonuje się ręcznie lub maszynowo. Tynki gipsowe, gdy nakładane maszynowo, pozwalają uzyskać gładką powierzchnię gotową do malowania bez konieczności kładzenia gładzi.
7. Płyty gipsowo-kartonowe i gładzie
Teraz czas na wykańczanie ścian i nadawanie im ostatecznego wyglądu przed malowaniem. Płyty gipsowo-kartonowe pomagają łatwo wyrównać ściany. Można je montować po wyschnięciu wylewek i tynków. Klei się je do ściany za pomocą kleju gipsowego w postaci suchej, który przed nałożeniem rozrabia się z wodą. Po naklejeniu konieczne jest jeszcze wykończenie, przede wszystkim zaszpachlowanie styków płyt. Robi się to poprzez wciśnięcie w styki siatki zbrojącej z włókna szklanego lub perforowanej taśmy papierowej przy użyciu szpachlowej masy gipsowej. Ściany, które nie są pokrywane płytami g-k można wyrównać gładzią szpachlową. Po jej wyschnięciu ściany należy wyszlifować. Można to zrobić ręcznie bądź przy użyciu elektrycznej szlifierki. Z tego typu urządzeń często korzystają profesjonaliści.
8. Układanie glazury, posadzek ceramicznych i kamiennych
Te prace najczęściej dotyczą łazienek, kuchni i czasem przedpokoi. Zdarza się jednak, że płytkami pokrywane są także ściany i podłogi w salonach. Te prace najlepiej powierzyć glazurnikowi, który powinien zacząć od podłóg, a po ich ukończeniu zająć się ścianami. Na koniec pozostaje fugowanie płytek.
9. Gruntowanie ścian i pierwsze malowanie
Ściany są już ukończone, proste i wyszlifowane. Można przystąpić do ich wykańczania. Najpierw należy je zagruntować. Grunt pozwala ujednolicić podłoże, zmniejsza jego chłonności oraz poprawia przyczepność farby. Malowanie zaczynamy od sufitów i przechodzimy na ściany. Niektórzy polecają zmieszać w stosunku 1:1 grunt z farbą. Można jednak najpierw nałożyć sam grunt, a dopiero po jego wyschnięciu pierwszą warstwę właściwej farby.
10. Układanie parkietu lub cyklinowanie
Teraz czas wykończyć podłogi. Zatem w zależności od mieszkania może to być układanie parkietu bądź cyklinowanie istniejącej podłogi. Druga opcja generuje więcej pyłów, mimo iż współczesne cykliniarki zbierają większość zabrudzeń. Dobrze jest powierzyć to zadanie profesjonaliście, który jednocześnie uzupełni ewentualne ubytki w podłodze. Po cyklinowaniu i dokładnym odkurzeniu parkietu nakłada się podkład, a następnie dwie warstwy lakieru w odpowiednich odstępach czasu. Lakier potrzebuje od jednego do trzech dni na utwardzenie. Jednak pełną twardość osiąga dopiero po tygodniu bądź dwóch.
11. Drugie malowanie
Dopiero teraz można nałożyć ostatnią warstwę farby. Jako, że przy układaniu czy cyklinowaniu podłogi zawsze będzie kurz i pylenie, dlatego po ich ostatecznym wykończeniu można nałożyć finalną warstwę farby, żeby zagwarantować sobie świeży i czysty wygląd. Pamiętajmy jednak, żeby posadzki należycie zabezpieczyć, podobnie, jak wszelkie gotowe elementy.
12. Montaż drzwi i listew przypodłogowych
Gdy wszystkie prace mokre są zakończone można zamontować drzwi wraz z ościeżnicami. Współcześnie ościeżnice są tak konstruowane, żeby ich montaż nie wymagał ingerencji w ścianę. Dlatego instaluje się je na samym końcu, niejako nakładając na ścianę i stawiając na podłodze. A robi się to po zakończeniu prac mokrych, aby nie było ryzyka, że drzwi zaczną chłonąć wodę i puchnąć. Na sam koniec zostawia się też montaż listew przypodłogowych, gdyż muszą zostać docięte od ościeżnic.
13. Montaż osprzętu elektrycznego, AGD, mebli w zabudowie
W końcu dochodzimy do wielkiego finału. Teraz można zainstalować osprzęt elektryczny, czyli kontakty i łączniki. Można już zawiesić kinkiety, lampy, zamontować karnisze, sprzęty AGD i meble w zabudowie. Trzeba się przygotować na ewentualne uszkodzenia ścian. Te pojawią się przy tego typu pracach niemal nieuchronnie. Dlatego miejmy jeszcze pod ręką końcówki farby.
Gdy te wszystkie prace się zakończą, można wstawić meble designerskie i się skupić na dekorowaniu, czyli dla wielu najprzyjemniejszej części remontu. Jak widać jednak droga do niej jest długa i najeżona wyzwaniami. Warto jednak przejść ją, żeby się cieszyć wnętrzami dokładnie takimi, jakimi chcemy.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…