Categories: DIYWNĘTRZA

Jak zrobić świecę w domu? Świeczka DIY

Świece to modny, stylowy i uniwersalny dodatek do każdego wnętrza. Zamiast jednak kupować gotowe, może je wykonać samodzielnie. Będzie wówczas dokładnie taka, jak chcesz, znacznie tańsza, a przy okazji będzie to dla ciebie znakomity projekt DIY. Podpowiadamy, jak zrobić świecę w domu w prostych krokach.

fot. Top Drawer

Samodzielnie wykonana świeca cieszy zdecydowanie bardziej niż kupny produkt. Możesz nią ozdobić własny com, bądź sprezentować bliskiej osobie. Sam proces tworzenia świec jest bardzo przyjemny — uwalnia stres, pobudza kreatywność i stanowi doskonały sposób na twórcze spędzenie czasu z najbliższymi. Dodatkowymi atutami samodzielnego komponowania świec są możliwość nadawania im dowolnych kształtów, a nawet zapachów. Wystarczy kilka niezbędnych materiałów i narzędzi, aby rozpocząć przygodę z wyrabianiem świec.

Przeczytaj także: Tulipany w wazonie – co zrobić, żeby stały długo i ładnie się prezentowały?


Co potrzeba do zrobienia świeczek?

Do przygotowania świeczek potrzebne są następujące materiały i sprzęty:

  • Parafina lub wosk np. w płatkach. Zdrowszym materiałem jest wosk np. sojowy.
  • Knot drewniany, bawełniany lub kawałek sznurka.
  • Szklane naczynie np. słoik lub szklanka, lub silikonowa forma. Nada się także inne, nieduże naczynie, np. filiżanka, metalowa miseczka etc.
  • Garnek z grubym dnem i miseczka do podgrzewania wosku.

Opcjonalnie można też przygotować olejki eteryczne do świec zapachowych i dodatki dekoracyjne np. ziarna kawy, goździki, muszelki, płatki kwiatów czy brokat. Wszystko zależy od pomysłu, jaki mamy na świecę.

Skąd wziąć parafinę lub wosk do świec? Bez trudu kupimy zarówno parafinę jak i woski do wyrobu świec. Kosztują one średnio 30 zł za kg, ale można też nabyć je taniej, jak i drożej. Najlepiej szukać ich w specjalistycznych sklepach internetowych i na aukcjach internetowych. Od razu można w nich nabyć inne niezbędne elementy do wyrobu świec, jak knoty czy olejki eteryczne. Z reguły jednak wosk i parafina są sprzedawane w opakowaniach co najmniej kilogramowych. Nie powinno być to jednak przeszkodą.

Inna opcja na pozyskanie parafiny, to wykorzystanie resztek posiadanych świec. Powinny być one jednej czyste i możliwe tego samego koloru, chyba że planujemy łączyć różne barwy w obrębie jednej świecy.

Jak zrobić świecę krok po kroku?

Zrobienie świec w domu nie jest bardzo skomplikowane. Wymaga jedynie od nas uwagi, gdyż operujemy gorącym woskiem. Potencjalne oparzenia mogą być nieprzyjemne. Na wszelki wypadek warto mieć w zanadrzu grube, robocze rękawice ochronne.

Świeca DIY: krok 1. Wlej do rondla lub garnka tyle wody, aby zakrywała dno i wstaw na włączony palnik.

Świeca DIY: krok 2. Kupiony wosk lub pokruszone kawałki świec włóż do szklanej miseczki. Naczynie postaw na garnku z gotującą się wodą. W kąpieli wodnej wosk lub parafina rozpuszczą się. Można mieszać całość drewnianym patyczkiem. Na tym etapie można także dodać wybrane olejki zapachowe, jeśli mamy na to ochotę, oraz inne elementy dekroacyjne.

Świeca DIY: krok 3. Przygotuj naczynie lub foremkę, do których nalejesz wosk. Najpierw na dno nalej odrobinę parafiny, do niej przyłóż knot i zaczekaj aż całość zaschnie. Drugi koniec knota przywiąż do drewnianego patyczka. Możesz go odłożyć na rant naczynia, ale tak, aby knot pozostawał sztywny.

Świeca DIY: krok 4. Do przygotowanego naczynia przelej rozpuszczoną parafinę, zachowując przy tym dużą ostrożność. Pozostaw do zastygnięcia.

Gdy świeca całkowicie zastygnie i będzie już twarda, można skrócić knot. Jeśli została zalana w foremce, należy ją z niej wyjąć, tak powstanie świeca wolnostojąca o wybranym kształcie.


Świece z parafiny czy z wosku sojowego?

Powyżej wielokrotnie padało, że do domowego wyrobu świec można użyć zarówno parafiny, jak i wosku sojowego. Jest też jeszcze choćby wosk pszczeli, ten jednak dość kosztowny, dlatego przy pierwszej przygodzie ze świecami DIY lepiej po niego nie sięgać.

Tradycyjne świece są wykonywane parafiny. Niewiele jednak osób wie, że jest to produkt uboczny rafinacji ropy naftowej, smoły bądź torfu. Stąd też przy spalaniu świec parafinowych można dostrzec cienką strużkę ciemnego dymu. Dowiedziono, że w procesie spalania parafiny do powietrza uwalniają się toksyczne substancje, jak formaldehyd, benzol i toluen. Świadomość na ten temat znacząco narasta w ostatnich latach. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się w pełni zdrowe świece sojowe.

Świece wykonane z wosku sojowego są w pełni naturalne i wegańskie. Został on odkryty w 1991 roku przez amerykańskiego producenta świec. Badał on różne materiały pod kątem ich przydatności w produkcji świec, tak natrafił na soje. Okazało się, że pozyskiwany z niej wosk jest w pełni zdrowy, estetyczny, a przy okazji niedrogi w produkcji. Do tego pali się dłużej niż parafina i świetnie się łączy z olejkami eterycznymi.

Wszystko zatem przemawia za wykorzystaniem wosku sojowego do produkcji świec. Przy czym, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z tym zajęciem, najlepiej jest zacząć od recyklingu już posiadanych resztek świec. Gdy zajęcie to przypadnie nam go gustu, wówczas warto kupować już wyłącznie wosk sojowy.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago