Categories: KinoLIFESTYLE

Najlepsze filmy o nauczycielach, które warto obejrzeć

W kinie znajdziemy wiele figur nauczycieli. Sporo jest też przykładów filmów poświęconych tylko im. Ukazują one niełatwą rzeczywistość szkolną, w której przekazywanie wiedzy to tylko jedno z wyzwań. Nauczyciele wszak kształtują wartości, rozwiązują problemy młodych, a nierzadko zastępują rodziców. Te filmy o nauczycielach należą do najlepszych.

Filmy o nauczycielach, które warto obejrzeć potrafią inspirować młodych ludzi, jak i zupełnie dorosłych. Zazwyczaj są to dramaty o trudach edukacji i dorastaniu. Znajdziemy też kilka komedii o nauczycielach, musicali, a nawet thrillerów i kryminałów. Wszystkie pokazują złożoność tego zawodu. Przekazywanie wiedzy to wszak tylko jeden z elementów układanki. Bycie nauczycielem wymaga specyficznego zestawu umiejętności. Nie wystarczy być specjalistą w swojej dziedzinie – matematyce, biologii, chemii czy historii. Konieczna jest też znajomość pedagogiki i co najmniej podstaw psychologii, psychoterapii oraz zarządzania. Dobry nauczyciel wie, kiedy wymagać, a kiedy odpuścić, kiedy jego uczniowie potrzebują przewodnika, a kiedy kumpla, a być może rodzica. Trzeba pamiętać, że na kilka godzin dziennie są opiekunami dzieci, muszą dbać o ich bezpieczeństwo, kształtować postawy, egzekwować zasady. Pod podszewką kryje się jeszcze więcej. W końcu wszyscy dobrze wiemy, że dzieci potrafią dać w kość – cierpliwość i wytrzymałość psychiczna to kolejne elementy układanki.

Zebrane w poniższym zestawieniu filmu o nauczycielach to znakomity zestaw pokazujący wszystkie aspekty tego zawodu. Polecam do obejrzenia absolutnie wszystkie, aby docenić, jak ważną rolę pełnią w społeczeństwie.


TOP 10: NAJLEPSZYCH FILMÓW O NAUCZYCIELACH


10. Paragraf 187 (One Eight Seven, 1997)


Zestawienie najlepszych filmów o nauczycielach otwiera obraz, który podejmuje temat szalenie trudny – agresji i przemocy w szkole. Nie wszyscy nauczyciele sobie z nimi radzą. Niejednokrotnie wolą przymykać oczy, żeby samemu nie stać się obiektem przemocy. Nauczyciel Trevor Garfield, w którego wcielił się Samuel L. Jackson, mimo dramatycznych przeżyć, postanowił walczyć. Po tym jak Trevor odmówił promocji do kolejnej klasy jednemu ze swoich uczniów, został przez niego brutalnie napadnięty. Rok później powrócił do pracy w zawodzie, by znów stanąć w obliczu bezsensownej przemocy w szkołach.



9. Carte Blanche (2015)


W polskim kinie niewiele jest obrazów o nauczycielach. „Carte Balnche” jest chlubnym wyjątkiem. Oparty na faktach film opowiada o nauczycielu historii. Kacper lubi uczyć i ma dobry kontakt z uczniami, z którymi udaje mu się utrzymywać partnerskie relacje. Gdy także życie uczuciowe Kacpra  zaczyna się układać, dowiaduje się, że traci wzrok. To stawia pod wielkim znakiem zapytania jego plany życiowe i zawodowe. Świadomy, że przyznając się do niepełnosprawności, nie będzie mógł już uczyć, podejmuje ryzykowną decyzję. Zataja więc prawdę i uczy się żyć na nowo. Do pewnego momentu kamuflaż udaje się utrzymać.



8. Klub dyskusyjny (The Great Debaters, 2007)


O tym, że jeden nauczyciel może być motorem zmiany przekonuje kolejny film z Danzelem Washingtonem, „Klub dyskusyjny”. Jest to oparta na faktach historia z Teksasu z 1935 roku. Mel jest nauczycielem, który zakłada wraz z uczniami pierwszy klub dyskusyjny. Trzeba dodać, że składający się z samych czarnoskórych uczniów, co nie jest tutaj bez znaczenia. Młodzi ludzie niedługo wyruszą w kraj, aby na na słowa potyczkować się ze studentami Harvardu. Wątki rasowe są tu kluczowe. Mel pokazywał swoim podopiecznym, jak walczyć o równouprawnienie i swoją godność osobistą.



7. Uśmiech Mony Lizy (Mona Lisa Smile, 2003)


Ten film także przenosi nas w przeszłość, bo w lata 50., czyli w erę skostniałych układów społecznych, gdzie kobiety i mężczyźni mieli sztywno określone role. Nauczycielka Katherine Watson (Julia Roberts) chce pokazać swoim uczennicom, że ich życie nie musi się ograniczać do bycia żoną i matką, a stenotypistka to niejedyna dostępna droga kariery. Katherine jednak nie ma łatwego zadania przed sobą. Największy opór napotyka ze strony niektórych uczennic. Niemniej wielu udaje się otworzyć umysły i zawalczyć o siebie.



6. Nauczyciel z przedmieścia (To Sir, with Love, 1967)


Nie wszyscy zostają nauczycielami z powołania, niektórych drogi po prostu tam w końcu ich zaprowadzają. Nie oznacza to jednak, że są gorszymi pedagogami, często przyjmują ciekawą perspektywę i potrafią inspirować uczniów. Takim przykładem jest Mark Thackeray (Sydney Poitier). Bezrobotny inżynier dostaje propozycję pracy w szkole. Trafia na trudną młodzież, która mówiąc wprost, chce go złamać i się pozbyć, tak jak poprzednika. Mark jednak nie jest miękkim typem. Traktuje swoich podopiecznych jak dorosłych, czym w końcu zyskuje sobie ich szacunek. Wkrótce jednak dostaje propozycję pracy w swoim zawodzie. Jaką decyzję podejmie?



5. Pan Lazhar (Monsieur Lazhar, 2011)


Tytułowy Pan Lazhar to nauczyciel algierskiego pochodzenia, który przybywa do pewnej szkole tuż po tragedii. Jeden z uczniów, Simone, odkrywa powieszoną w sali lekcyjnej nauczycielkę. Chłopiec myśli, że przyczynił się do jej śmierci, co głęboko odbija się na jego psychice. Cała szkoła jest zresztą mocno poruszona. Pan Lazhar zgłasza się na zastępstwo. Dyrektor powierza mu zadanie w sumie z braku lepszych opcji, bo nikt inny nie chce wkroczyć na miejsce lubianej nauczycielki. Co ciekawe jesteśmy w szkole nowoczesnej, która promuje bezstresowe wychowanie. Tymczasem nowy nauczyciel to konserwatysta, który kieruje się jasno określonymi zasadami. Powoli swoimi staroświeckimi metodami dociera do dzieci i skłania do refleksji nad współczesną szkołą.



4. Młodzi gniewni (Dangerous Minds, 1995)


Ten film to jeden z klasyków lat 90. Wtedy każdy marzył o takiej nauczycielce, jak Louanne (Michelle Pfeiffer). Jest to oparta na faktach historia byłej oficer marines, która objęła posadę w jednej ze szkół w Los Angeles. Przydzielono ją do pracy z wyjątkowo trudną młodzieżą. Ona jako jedyna postanowiła ich nie skreślać. Okazało się, że pod powierzchnią agresji i pozorów, kryją się dramaty młodych ludzi. Pomoc tym dzieciakom staje się dla nie misją równie ważną, jak przepchnięcie ich do następnej klasy.



3. Pan od muzyki (Les choristes, 2004)


Jak dotrzeć do trudnej młodzieży, w którą nikt już nie wierzy, nawet oni sami? Dla Clémenta Mathieu (Gérard Jugnot), nauczyciela muzyki odpowiedź jest tylko jedna – muzyka. Zatrudnia się w internacie dla „trudnych dzieci”. Początkowo ściera się z wrogością podopiecznych, ale też wyjątkowo surową dyscypliną narzuconą przez dyrektora placówki. Pan Mathieu jednak się nie zniechęca, sam zakochany w muzyce zaraża tą miłością swoich uczniów, co jest początkiem ich przemiany.



2. Buntownik z wyboru (Good Will Hunting, 1997)


Nauczycielem nie przestaje się być po wyjściu z sali szkolnej czy wykładowej. Sean (Robin Williams) dostrzega wielki talent matematyczny w młodym człowieku, który sprząta na uczelni. Postanawia mu pomóc, gdy ten wdaje się w bójkę z policjantem. Nauczyciel musi jednak przekonać chłopaka, że powinien sam dać sobie szansę. Bardzo ważny film o roli pedagogów.



1. Stowarzyszenie umarłych poetów (Dead Poets Society, 1989)


Bezapelacyjnym numerem jeden wśród filmów o nauczycielach jest „Stowarzyszenie umarłych poetów”. To niezwykle inspirująca historia o nauczycielu, który trafia do skostniałej instytucji. John Keating chce zainspirować swoich uczniów, pokazać, że mogą być kim chcą, wolni. Otwiera ich głowy na nowe światy, wskazując jaka jest faktyczna rola nauczycieli – ukierunkowywanie młodych ludzi, a nie wbijanie ich określone role.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

  • Dziękuję za ten wpis - tak bardzo na czasie i tak bardzo potrzebny. Czeka nas jako społeczeństwo głęboka refleksja (i dyskusja) nie tylko nad dobrym i efektywnym systemem oświaty, ale też nad tym, jakim chcemy być społeczeństwem. Teraz i przede wszystkim w przyszłości. Jak wychowamy następne pokolenia? Warto przypomnieć sobie te filmy i bohaterów, to na pewno dobry impuls do przemyśleń,
    Pozdrawiam, Alice

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago