Categories: KinoLIFESTYLEWNĘTRZA

Filmy młodzieżowe o miłości. Uczuciowe rozterki nastolatków

Filmy młodzieżowe o miłości należą do najpopularniejszych wśród nastolatków. W końcu rozterki sercowe, pierwsze miłosne uniesienia i zawody oraz poznawanie swojej seksualności to nieodłączne elementy dorastania. Nie wszystkie jednak filmy poruszające te tematy stają na wysokości zadania. Wybrałam młodzieżowe produkcje, które podjęły temat w najciekawszy sposób.

Filmy młodzieżowe wcale nie należą do łatwego gatunku filmowego, a jeśli do tego dołożymy wątki miłosne sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. Z takiego połączenia łatwo bowiem wynikają banały i jakże często powielane klisze. Tymczasem dobry film młodzieżowy o miłości powinien przemawiać do nastoletniej publiczności, edukować, ale nie w natrętny, naznaczony moralizatorstwem sposób typowy dla szkoły, wręcz przeciwnie. Powinien rozszerzać horyzonty młodych ludzi, otwierać na nowe, pokazywać miłość taką jaka jest – piękna, ale i niełatwa. Najlepiej, jeśli to wszystko jest ubrane w przystępną, przemawiającą do nastolatków formę. Reżyserzy, którzy zdobyli się na odrzucenie pompatycznego stylu i ostrego tonu z pewnością mają największe szanse, aby dotrzeć do tej grupy odbiorców.

Co istotne filmy dla nastolatków o miłości muszą być też aktualne, współczesne. Choć do dziś zachwycamy się “Buntownikiem bez powodu” z Jamsem Deanem, to nie jest to film, który przemawia do obecnego pokolenia młodzieży. Mając to na uwadze, przyjrzałam się współczesnym filmom młodzieżowym z wątkami miłosnymi. Poniżej zebrałam najlepsze z nich. Wiele z zaprezentowanych tytułów z pewnością trafi także do zupełnie dorosłej publiczności. Poznajcie najlepsze filmy młodzieżowe o miłości.

Zobacz także: TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej


NAJLEPSZE FILMY MŁODZIEŻOWE O MIŁOŚCI


12. Do wszystkich chłopaków, których kochałam (To All The Boys I’ve Loved Before, 2018)


Na początek film, który z pewnością zostawi was z uśmiechem na twarzy. Główna bohaterka to tak zwana szara myszka. Dziewczyna, której nikt nie zauważa. Lara nikomu się nie zwierza ze swoich uczuć, ale za to pisze sekretne listy (na papierze), których nigdy nie wysyła do chłopców, w których się zakochuje. Jakimś trafem pewnego dnia listy docierają do adresatów. Nagle Lara przestaje być szarą myszką. Jej miłosne wyznania stają się przełomem. Jak się okazuje czasem warto zdobyć się na odwagę i przyznać do własnych uczuć.



11. Zmierzch (Twilight, 2008)


Ten film szybko zyskał status kultowego i podbił serca młodej części publiczności. Głównymi bohaterami są Isabella, nieśmiała nastolatka i Edward.W ich znajomości nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że chłopak jest wampirem. Powiedzieć więc, że ich związek jest trudny to jak nie powiedzieć nic. Choć jest to historia fantasy to ma jednocześnie w sobie dużo realizmy, szczególnie w obrazowaniu miłosnych zmagań dwojga ludzi z różnych światów.



10. Ponad wszystko (Everything, Everything, 2017)


Bohaterką tego filmu jest Maddy. Nastolatka od lat nie wychodzi z domu ze względu na rzadką chorobę. Zwykłe zarazki są dla niej wielkim zagrożeniem. Dlatego też jest odizolowana od ludzi. Jedyną rozrywką dla niej jest obserwowanie otoczenia przez okna. Tak nawiązuje kontakt z nowym sąsiadem w podobnym wieku. Znajomość między tą dwójką zaczyna się zacieśniać, czy jednak będą w stanie pokonać ograniczenia, jakie non stop stają im na drodze? Ten film pokazuje, że czasem warto zawalczyć o uczucie.



9. Była sobie dziewczyna (An Education, 2009)


Film “Była sobie dziewczyna” jest osadzony w realiach lat 60. Ich choć sceneria jest odległa to jednak poruszane problemy pozostają wciąż aktualne. Obserwujemy historię młodej dziewczyny, która jest bliska ukończenia liceum i wówczas poznaje dużo starszego mężczyznę. Zakochuje się w nim i w wizji życia, jaką przed nią rysuje. Jenny przy Davidzie bardzo szybko dorasta. Staje się kobietą i doświadcza niedostępnych dla niej do tej pory przeżyć. Nie jest to jednak historia z happy endem. Dla Jenny związek z Davidem okazał się gorzką lekcją życia.



8. Sex Education (2019-)


Ciekawość ciała i seksu wśród młodych ludzi jest naturalna. Jednak strefy te często rysowane są przed nimi jako tabu. Dlatego podchodzą do temu z zawstydzeniem, często poczuciem winy – zupełnie niesłusznie. Ten serial Netflixa jest dobrą lekcją z edukacji seksualnej. Głównym bohaterem jest chłopak, którego rodzice są terapeutami seksualnymi. Dlatego już od małego obcuje z tą tematyka, stał się wręcz w niej ekspertem. Tymczasem sam musi się zmierzyć z własnymi problemami w tej sferze. Gdy Otis poznaje nową koleżankę, sam zaczyna udzielać porad swoi kolegom ze szkoły.



7. Twój Simon (Love, Simon, 2018)


Nastolatkowie w okresie dojrzewania muszą się zmierzyć między innymi ze swoją tożsamością seksualną. Tytułowy Simone jest właśnie na takim etapie życia. Z pozoru jego życie jest godne pozazdroszczenia – ma kochającą rodzinę, świetnych przyjaciół, jest popularny w szkole i jakoś mu się wszystko układa. Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie to, że Simone jest gejem i boi się, że przyznanie się wszystko zburzy. Chłopak zdobywa się jedynie na anonimowe wyznanie na szkolnym chacie, czym wywołuje lawinę spekulacji. Jak sobie z tym poradzi? Warto się przekonać.



6. Zostań, jeśli kochasz (If I Stay, 2014)


“Zostań, jeśli kochasz” to z kolei film pełen wzruszeń. Opowiada historię muzycznie uzdolnionej dziewczyny. Mia Hall choć niezwykle utalentowana to jest jednocześnie bardzo nieśmiała. W swoim rodzinnym mieście poznaje chłopaka, w którym zakochuje się ze wzajemnością. Jednak, żeby rozwijać swoją karierę muzyczna Mia musi wyjechać. Jak na tak młoda osobę, musi podjąć bardzo dorosłe decyduje. Wszystko zmienia się w wyniku wypadku. Dziewczyna jest dosłownie na granicy życia i śmierci. Sama musi zdecydować, na którą przejdzie stronę.



5. Juno (2007)


W życiu nastolatków zdarza się nie tylko miłość czy zauroczenia, ale też “wpadki”. Nastoletnie ciąże to jeden z tematów tabu. Film “Juno” podchodzi do niego w zupełnie bezpretensjonalny sposób. Nikt tu nie jest obwiniany ani do niczego zmuszany. Juno ma pełne prawo wyboru, jak postąpić w zaistniałej sytuacji. Może nie jest to film stricte o miłości, ale jest pełen miłości. Jest ptakże pełen wielu wątków do refleksji, a do tego świetnie zagrany i zrealizowany.



4. Charlie (The Perks of Being a Wallflower, 2012)


Tytułowy Charlie to nieśmiały nastolatek, który rozpoczyna naukę w liceum. Chłopak wyraźnie odstaje od otoczenia, a przy tym zmaga się z wieloma problemami – samobójstwo przyjaciela, relacje w rodzinie, narkotyki, pierwsze relacje miłosne. W końcu zawiązuje znajomość z Sam i Patrickiem z ostatniej klasy. Ta dwójka odmienia życie Charliego.



3. Tamte dni, tamte noce (Call Me by Your Name, 2017)


Kolejna opowieść o nastolatku, który odkrywa swoją tożsamość seksualną, ale utrzymana w zupełnie innym tonie. Ta historia jest dużo bardziej zniuansowana, pełna czaru, wdzięku, ale też niedopowiedzeń, młodzieńczych frustracji i rozczarowań. To wspaniałe kino, świeże i hipnotyzujące, mówiące wyjątkowo dojrzale o młodzieńczej miłości.



2. Szkoła uczuć (A Walk to Remember, 2002)


W amerykańskim kinie dość często można spotkać historie o popularnym chłopaku, który zakochuje się w szkolnej szarej myszce. Ten film to w dużym uproszczeniu ten model, ale na szczęście z wieloma zaskoczeniami. Landon to chłopak z kłopotami. Przez głupi a zarazem niebezpieczny żart o mało nie trafia do więzienia. Żeby uniknąć odsiadki ma uczestniczyć w próbach spektaklu w klubie dramatycznym. Tam poznaje Jamie, córkę miejscowego pastora. Dziewczyna odstaje od koleżanek – uchodzi nawet za dziwaczkę. Między tą dwójką rodzi się uczucie, które na zawsze odmieni Landona. Nie będzie to jednak miłość na lata…



1. Gwiazd naszych wina  (The Fault in Our Stars, 2014)


Na szczycie niezwykle wzruszająca historia o miłości dwójki młodych ludzi w obliczu wielkiego nieszczęścia. Hazel i Gus to błyskotliwa i niezwykle wrażliwa para nastolatków. Kochają się, i to bardzo, ale ich związek nie potrwa długo i oboje wiedzą o tym dotkliwie dobrze. Poznali się bowiem na spotkaniu grupy wsparcia dla osób chorych na raka. Dziewczyna ma tylko jedno marzenie, poznać swojego ulubionego pisarza. Gus pomaga jej w jego spełnieniu. Trudno ten film oglądać bez łez.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago