Dywan w stylu boho. Modne dywany we wzory

Styl boho w aranżacji wnętrz należy obecnie do najpopularniejszych. Instagram jest pełen zdjęć mieszkań w tym duchu, a sklepy mebli i dodatków. Te ostatnie dla stylistyki boho są zdecydowanie najważniejsze. Wybieramy dywany, które sprawdzą się idealnie.

Dywany są bardzo ważne w aranżacji wnętrz w stylu boho. Nie mogą być przypadkowe. Żeby wybrać właściwe, warto poznać zasady tego stylu.

Przeczytaj także: Sznurkowy dywan do kuchni

Wnętrza w stylu boho

Estetyka boho jest pełna kolorów, wzorów i orientalnych inspiracji. Unika symetrii, geometrycznych podziałów i motywów, a w zamian preferuje swobodę, luz, a nawet kontrolowany nieład. Sama nazwa pochodzi od słowa la bohème, oznaczającego po francusku cyganerię artystyczną. Jej rozkwit obserwowaliśmy we Francji w XIX wieku. Wówczas artyści odstąpili od sztywnych norm społecznych. Nosili się swobodnie i swobodnie mieszkali. We wnętrzach preferowali meble i dekoracje z odległych krajów i dość „beztrosko” łączyli je z miejscowymi. Stawili na orientalne tkaniny i lampiony, plecione kosze i szklane paciorki. Kierowali się intuicją i odrzucali modę. To były początki stylu boho, a zdefiniowanie nastąpiło dopiero pod koniec lat 60 XX wieku wraz z nastaniem epoki dzieci kwiatów. Wówczas aranżacje w tym duchu zaczęto uzupełniać o frędzle, plecionki, patchworkowe tkaniny i rękodzieło.

Przeczytaj także: Styl boho we wnętrzach. Jak stworzyć boho aranżację?


W ostatnich latach styl boho w urządzaniu wnętrz został zdefiniowany na nowo. Wciąż opiera się na swobodzie, naturalności, łączeniu wzorów i tekstur, ale jednocześnie nie jest już tak przesadny. W uwspółcześnionej wersji zazwyczaj efekt boho determinują dodatki. Meble są przeważnie proste, o niewyszukanych formach, a ściany białe. Na takim tle mogą bez problemu wybrzmieć wszystkie wzory i kolory. Przy czym obok multikolorowej wersji wnętrz boho, mamy druga – monochromatyczną, utrzymaną w bielach i beżach z domieszką czekoladowego brązu i czerni. Ta stonowana paleta powstała w wyniku nasilania się wpływów estetyki skandynawskiej.

fot. Norsu Interiors

Dywany w stylu boho

Dywany w stylu boho ocieplają wnętrza, dodają im przytulności i wprowadzają wzory. A powinny to być wzory orientalne, choć miel widziane są też klasyczne paski (najlepiej multikolorowe), jak i kilka geometrycznych deseni. Szczególnie popularne są obecnie wełniane dywany marokańskie. Mają ona przeważnie proste powtarzające się wzory – romby, paski, strzałki itp. Nie są one jednak wyrysowane z geometryczna precyzją, a raczej jak ludowe dekoracje, czyli nieco nieregularnie i drżącą ręką. To właśnie przesądza o ich wyjątkowym wyrazie.

fot. Urban Cuture

fot. Ovesrstock

Takie bądź podobne dywany dostępne są w wielu polskich sklepach.

Na zdjęciu: Dywan z wełny Tiflet i dywan z wełny Beni od marki Mandulay.

Orientalny rodowód mają także dywany z juty oraz z trawy morskiej. Są dosyć ciężkie, szorstkie i mają widoczne sploty. Są surowe w wyrazie i bardzo naturalne. Mogą być zaplatane na wiele sposobów. Najciekawsze sploty mają okrągłe, które często mają ażurowe wzory. Potrafią wyglądać naprawdę efektownie, a do tego są wytrzymałe, więc mogą bez problemu leżeć w miejscach przechodnich.

fot. Audenza

Na zdjęciu: Dywan z juty Shyam od Mandulay.

Powyższe dywany świetnie się sprawdzą we wnętrzach boho o zawężonej kolorystyce. Gdy jednak nie boimy się barwnych aranżacji można sobie pozwolić na perski dywan. Należy jednak uważać na stare, babcine modele. Wariacje na temat perskich dywanów często wyglądają niezwykle oryginalnie. Wciąż mają klimat swoich poprzedników, ale też nie brakuje im indywidualizmu.

fot. One Kings Lane

Na zdjęciu: Perski dywan, Ian Snow. Dywan Baktjar, CarpetVista.

Bardzo w duchu boho są wielobarwne chodniki tkane płasko. One zresztą też orientalny rodowód.

Na zdjęciu: Wielokolorowy dywan, Ian Snow.

Oczywiście na tym repertuar dywanów wpisujących się w stylistykę boho się nie wyczerpuje. Poniżej zebrała jeszcze dodatkowe modele. Wszystkie one dają wyobrażenie, co pasuje do wnętrz w stylu boho, a co nie.

fot. Dywan Berber, Liv Interior

fot. Dywan Coral & Navy, Ian Snow

fot. Dywan wełniany Diamond, Isan Snow

fot. Dywan Zarma, Ian Snow

fot. Dywan Morellow, Ian Snow

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago