Czarno-białe wnętrza z filmu „Paterson” Jima Jarmuscha

„Paterson” Jima Jarmuscha to film będący pochwałą codzienności. Obserwujemy powtarzające się każdego dnia rytuały tytułowego bohatera. Niecodzienny jest jednak dom, w którym mieszka. Urządziła go i ciągle udoskonala jego żona – miłośniczka czarno-białych wzorów.

 

„Paterson” to jeden z tych filmów, który potrafi radykalnie podzielić publiczność. Jedni się nim zachwycą, pozostali mocno rozczarują. Kino Jima Jarmuscha jest bowiem specyficzne – nieśpieszne, refleksyjne, wymykające się jednoznacznym podziałom. Fani kina akcji z pewnością nie będą usatysfakcjonowani, jednak będą i tacy, którzy uznają ostatni film Jarmuscha za arcydzieło. Ja zaliczam się do grona umiarkowanych zwolenników. Doceniam koncept, ale najbardziej w „Patersonie” doceniam wnętrza – kameralne, bez wielkich funduszy, ale za to urządzone z pomysłem i wyobraźnią.

Zwyczajnie piękne życie Patersona

Tytułowy Paterson (Adam Driver) mieszka w mieście… Paterson w stanie New Jersey. Pracuje jako kierowca autobusu i wiedzie ustabilizowane życie bez wielkich wstrząsów, ale i bez zbytnich namiętności. Jest w szczęśliwym związku z Laurą (Golshifteh Farahani), dziewczyną o artystycznych aspiracjach. Każdego dnia powtarza te same rytuały – wstaje o szóstej, wyprowadza psa, za którym nie do końca przepada, po pracy pisze wiersze, a na koniec zagląda do tego samego baru. Paterson jest oazą spokoju, tylko raz widzimy jak ulega emocjom, a okazji miał ku temu znacznie więcej. Wydaje się człowiekiem prostolinijnym i zwyczajnie dobrym w nieco nieprzystający do naszych niespokojnych czasów sposób.


Najwięcej barw w życie głównego bohatera wprowadza Laura. To jej poświęca większość wierszy. Laura ma artystyczne zainteresowania, wciąż zaczyna nowe projekty i realizuje nowe „życiowe” marzenie. Jest barwnym ptakiem, a mimo to urządziła mieszkanie bez kolorów, używając tylko czerni i bieli.

Czarno-białe mieszkanie

W jednej ze scen Laura stwierdza: „Mam bardzo silny wizualny styl”. Po czym następuje znacząca seria kilku ujęć mieszkania. Paterson szybko potwierdza: „Zdecydowanie”. Otóż jego dziewczyna niemal wszystko pomalowała w czarno-białe wzory począwszy od zasłon, przez lampy, kuchenne szafki, talerze, drzwi, na nowej zasłonie prysznicowej i obudowie swojego laptopa skończywszy. Jest w tym bardzo konsekwentna, bo nawet ubrania ma czarno-białe.

Najsilniej Laura swoje piętno odcisnęła w kuchni. Szafki są w niej białe z czarnymi drzwiczkami. Wydaje się, że pomalowała je farbą tablicową, gdyż niektóre z nich pokryte są pisanymi kredą tekstami. Można się domyślać, że to wiersze Patersona. Na czarno-białą modłę zostały także przerobione sprzęty AGD (czarna lodówka zyskała białe grochy) i naczynia. Dokładnie tymi samymi barwami Laura dekoruje babeczki, które piecze na festyn. Nawet opatrzony z czarno-białymi kompozycjami swojej partnerki Paterson nie może powstrzymać słów uznania – wyglądają pięknie.

Kuchnia jest oddzielona od jadalni półwyspem kuchennym. Tam mamy luźny zestaw sprzętów z  lat 50. i 60. Oczywiście nie może zabraknąć też czarno-białych wzorów. Laura właśnie pomalowała zasłony w czarne kręgi. „Lubię jak każdy okrąg jest inny” – komentuje zmianę Paterson.

Sztuka łączenia wzorów

Jadalnia szerokim przejściem łączy się salonem. Jest to pokój o niebieskich ścianach, raczej skąpo umeblowany. Ciekawa jest kanapa. Jej oparcie zdobią nieregularne falujące pasy przypominające nieco zebrę, a siedzisko geometryczne kształty układające się w romby. Jasne staje się, że została tak pomalowana przez gospodynię.

Ostatnim pokojem, do którego mamy wgląd jest sypialnia pary. Tę jednak widzimy zdawkowo, zazwyczaj w półmroku, kiedy Paterson budzi się wczesnym świtem, aby ruszyć do pracy. W piwnicy domu jest jeszcze jedno pomieszczenie – mały pokoik bez okien, który służy za pracownię Patersona. Ma tam jedynie biurko i parę półek z książkami. Pomieszczenie jest tak małe, że i tak nic by się w nim więcej nie zmieściło. To azyl bohatera, tam spisuje swój myśli układające się w poezję.

Czarno-białe mieszkanie pary jest z jednej strony nieco osobliwe, ale z drugiej niepowtarzalne i pełne inwencji, zupełnie jak jego dekoratorka. Kiedy Laura zaczyna kolejny projekt i przemalowuje drzwi do łazienki, pyta retorycznie: „Czy to nie czyni wszystko bardziej interesującym?”. Mimo iż jej zamiłowanie do czerni i bieli zostało pokazane w filmie jako pewna fanaberia, śmiesznostka to jednak trudno się z nią nie zgodzić – uczyniła nudne wnętrze bardziej interesującym.  Przeciętny, niczym niewyróżniający się dom zamieniła w oryginalną przestrzeń. Wystarczyły jej do tego odrobina farby, wyobraźni i chęci.

 

 


W STYLU DOMU Z FILMU PATERSON:

1. Dzbanek Miss Etoile, From Nord. 2. Dywan Ullgump, IKEA. 3. Puf w zebrę, Furnival Meble. 4. Zasłony Matrix Grochy, Homello. 5. Lodówka Rerto FAB10HLNE, Smeg.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Met Gala 2024: temat przewodni, goście, gdzie oglądać?

Meta Gala 2024 tradycyjnie odbędzie się w pierwszy poniedziałek maja, który w tym roku wypada…

2 dni ago

Met Gala — czym jest? Historia najważniejszego wydarzenia modowego na świecie

Met Gala to bezspornie najważniejsze wydarzenie w świecie mody, porównywalne do filmowych Oscarów. Odbywa się…

3 dni ago

Garderoba Beth z serialu „Yellowstone”. Styl country w nowoczesnym wydaniu

Beth Dutton to najwyrazistsza bohaterka serialu "Yellowstone". Córka największego ranczera z Montany mówi co jej…

3 dni ago

Ranczo z serialu „Yellowstone” istnieje naprawdę. Dom z bali imponuje

Serial "Yellowstone" pokochali widzowie na całym świecie. Rodzinny dramat z wielkimi interesami i polityką w…

7 dni ago

Domy z bali wracają do łask. Na czym polega ich fenomen?

Domy z bali kojarzą się z czymś naturalnym i pierwotnym zarazem. Te współczesne są już…

3 tygodnie ago

3 niezawodne sałatki na grilla. Proste smaczne i uniwersalne

Podstawą grillowego menu są różnego rodzaju mięsa i kiełbasy. Jednak na piknikowym stole nie powinno…

4 tygodnie ago