Kuchnia to szczególne miejsce w każdym, dlatego jej aranżacji należy poświęcić odpowiednią uwagę. Musi być funkcjonalna, bezpieczna i dopasowana do indywidualnych gustów i potrzeb. W poszukiwaniu inspiracji na aranżację własnej kuchni, warto przyjrzeć się tym z polskim mieszkań.
Aranżacja kuchni to prawdziwe wyzwanie. Należy wszak podjąć mnóstwo decyzji – jakie fronty, jakie blaty, AGD wolnostojące czy w zabudowie, czym wyłożyć ścianę nad blatem, jaką płytę grzewczą wybrać i szereg innych. Na każdym etapie projektowania należy mieć na uwadze względy funkcjonalne i estetyczne. Do tego kuchnia powinna być łatwa do utrzymania w czystości, bezpieczna i zapewniać optymalne warunki do gotowania. Żeby to wszystko osiągnąć, warto szukać inspiracji w już istniejących kuchniach. Dobrze jest przyjrzeć się, jak rozwiązano w nich poszczególne problemy czy jak dobrano materiały.
Przeczytaj także: Płyty indukcyjne – prawdy i mity
Polskie kuchnie to prawdziwa kopalnia pomysłów i inspiracji. Od bardzo małych, po duże i otwarte obrazują pełen zakres możliwości aranżacyjnych. To właśnie do nich warto zaglądać w poszukiwaniu inspiracji, bo są bliskie naszym realiom. A na pewno bliższe niż choćby amerykańskie. Te z USA, choć piękne i efektowne, to są zazwyczaj skrojone pod dużo większe przestrzenie niż mamy w Polsce. Już samo to sprawia, że często trudno tamtejsze rozwiązania próbować przeszczepić na nasz grunt.
Na szczęście w polskich mieszkaniach można znaleźć całe mnóstwo stylowych aranżacji kuchni, w których aż roi się od inspiracji. Warto przy oglądaniu tych realizacji za każdym razem zadawać sobie pytanie, co nam się w niej podoba i dlaczego. Dzięki temu będzie łatwiej zdefiniować własne preferencje. Przyjrzyjmy się zatem polskich kuchniom.
1. Szara kuchnia
Ta kuchnia, a raczej aneks kuchenny, w mieszkaniu na warszawskiej Pradze była pewnym wyzwaniem. Dużą wysokość pomieszczeni, otwarta przestrzeń i załamania ścian wymagały kreatywności. Przede wszystkim zdecydowano się na eleganckie szare fronty z mosiężnymi uchwytami. Mosiądz jest zresztą motywem przewodnim w tej kuchni. W tym odcieniu jest też bateria, lampy oraz efektowna półka nad zlewem. Drewniany blat przechodzi w półwysep zamykając część kuchenną na planie litery „U” i dając miejsce na spożywanie posiłków. Aranżacja kuchni prezentuje się nowocześnie, subtelnie i wyraziście zarazem. Widać, że każdy element aranżacji został dobrze przemyślany. Z pewnością na wiele decyzji miało wpływ połączenie kuchni z salonem, przez co choćby lodówka znalazła się w zabudowie.
2. Naturalna prostota
Kolejna kuchnia znajduje się w domu wielbicieli estetyki boho. Została zaprojektowana przez architektów z Finchstudio, którzy postawili na umiar i wyraziste materiały. Na początek uwagę zawraca oryginalne okno tuż nad blatem ze zlewem. Takie rozwiązanie architektoniczne prezentuje się szalenie efektownie. Następnie wzrok pada na drewniane fronty o zdecydowanym usłojeniu. Bez żadnych uchwytów, idealnie gładkie mają w sobie coś rustykalnego. Efekt ten podbija zestawienie ich z betonowym blatem oraz czystą bielą ścian. Całość emanuje szlachetną prostotą i naturalnością. To jedno z tych pomieszczeń, w których każdy może poczuć się dobrze.
3. Nowoczesna kuchnia w bieli
Nowoczesne kuchnie zdecydowanie należą do najpopularniejszych wśród Polaków. Ta wpisuje się w ten trend. Nie ma tu jednak mowy o sztampie. Zastosowano tu białą jednolitą zabudowę, a całą przestrzeń kuchenną oddzielono od reszty pomieszczenia dużym półwyspem. Półwysep pokryto materiałem o rysunku imitującym marmur. Z koeli jedną ze ścian pomalowano betonową farbą. Dla ocieplenia całości, podwieszany sufit wyłożono współczesną boazerią. Tym oryginalnym zabiegiem nie tylko dodatkowo wydzielono część kuchenną, ale także nadano jej zdecydowanego charakteru. Znakomita inspiracja dla osób projektujących otwarte kuchnie. Całości dopełniają stylowe dodatki, jak biżuteryjne półki czy małe AGD od marki SMEG.
4. Kuchnia w duchu angielskim
Kolejna kuchnia jest utrzymana w zupełnie odmiennym klimacie. Odwołuje się bowiem do klasyki w angielskim wydaniu. Pomieszczenie ma plan wydłużonego prostokąta. Jego dłuższe boki szczelnie zabudowano, wykorzystując każdy centymetr na przechowywanie. Na końcu kuchni, pomieszczenie się rozszerza, tam wstawiono kredens i blat śniadaniowy. Zabudowa meblowa ma klasyczne fronty i eleganckie uchwyty. Dobrano do niej piękny ceramiczny zlew z wysuniętym fartuchem, który doskonale wpisuje się w założenia styl angielskiego. Warto także zwrócić uwagę na piękne wykończenia, jak sztukaterie pod sufitem czy idealnie dobraną roletę. Tego typu kuchnie są ponadczasowe.
5. Pomysłowa kuchnia w bloku
Kuchnie w blokach nie należą do wdzięcznych – zazwyczaj są małe, dość ciemne i nieustawne. Tutaj jednak w pełni wykorzystano potencjał pomieszczenia i nadano mu nowoczesny look. Wnętrze autorstwa Raca Architekci Zyskało subtelną i prostą zabudowę meblową w pięknym szarym odcieniu. Dobrano do tego jasne drewno i czarne akcenty. Szczególnie ciekawie rozwiązano kwestie oświetlenia nad blatem pod oknem oraz regał z opuszczanym blatem. Żeby optymalnie wykorzystać przestrzeń, zrezygnowano z typowego stołu kuchennego na rzecz takiej oto konstrukcji wykonanej na wymiar. Doskonale spełnia ona woje zadanie i pozwala zaoszczędzić nieco miejsca.
6. Nowoczesny luksus
Przyszedł czas na aranżację dla zwolenników nowoczesnych aranżacji w luksusowym wydaniu. Ta kuchnia znajduje się w dużym, dwupoziomowym apartamencie. Nic więc dziwnego, że jest okazała. Jako, że cały parter jest założony na otwartym planie, zdecydowano się tu na neutralną bazę. Jednolita zabudowa o wyszukanym kolorze skutecznie ukrywa swoją „kuchenną” naturę. Na jej tle wręcz spektakularnie prezentuje się okazała wyspa kuchenna. Została ona obłożona kamieniem o pięknym rysunku przywodzącym na myśl kosmos bądź morskie głębiny. W zasadzie w tej kuchni nie potrzeba nic więcej – jest elegancko, szykownie, a przy tym prosto i z klasą. To stylowe wnętrze zaprojektowała Katarzyna Kraszewska.
7. Kuchnia z cegłą na ścianie
Znów przechodzimy w inne stylistyczne rewiry. W tej kuchni projektu Mikołajska Studio klasyka została ujęta w nieco swobodniejszym wydaniu. Sama zabudowa meblowa jest bardzo klasyczna i uzupełniona o sprzęty AGD w duchu retro. Elegancki styl mebli podbija podłoga wyłożona gresem imitującym marmur. To wszystko zostało skontrastowane z ceglaną ścianą, na której wyeksponowano dwa nowoczesne plakaty. Pod ową ścianą ustawiono prosty stół i tapicerowane krzesła. Nad stołem zawisła sporych rozmiarów, współczesna lampa. Przełamanie tradycyjnych elementów bardziej współczesnymi wyszło tej kuchni na dobre.
8. Odważny granat w duchu retro
Ta kuchnia powstała w wyniku metamorfozy wcześniejszej, brązowo-beżowej. W nowej aranżacji prym wiedzie odważny granat. Dzięki niemu kuchnia zyskała zupełnie nowy, wyrazisty „look” i blask. Nasycona barwa doskonale współgra z wzorzystymi płytkami azulejos, ułożonymi na ścianie nad blatem. Charakteru całości dodaje zlewozmywak w angielskim klimacie retro oraz stylizowany sprzęt AGD. To wszystko wystarczyło, aby do kuchni wprowadzić zupełnie nową jakość.
9. Czarno-biała kuchnia
Czerń i biel to sprawdzone i ponadczasowe połączenie. Ta zasada dotyczy także aranżacji wnętrz. W tej kuchni użyto tych kolorów w sposób mistrzowski. Białe gładkie fronty zestawiono z czarnymi blatami, taką ścianą nad blatem i ciekawym regałem. Właśnie owe półki w centralnej części zabudowy dodają prostej skąd inąd aranżacji designerskiego smaczku. Można nich wyeksponować skarby właścicieli i w ten sposób pokazać ich osobowość. Warto zauważyć, że kuchnię od reszty pomieszczenia oddzielono białym stołem, który współgra stylistycznie z meblami kuchennymi.
10. Klasyka i nowoczesność w jednym
Ostatnia kuchnia ma w sobie zarówno coś nowoczesnego, jak i klasycznego. Znajduje się we wnęce, którą oddzielono od reszty pomieszczenia dwupoziomową wyspą kuchenną. Tak ukształtowana wyspa pozwala ukryć kuchenny bałagan. Zabudowa meblowa ma klasyczne fronty, ale ukształtowane w nowoczesny sposób. Tylko część szafek ma uchwyty, co podkreśla współczesny charakter kuchni. Godnym pozazdroszczenia elementem wystroju jest nisko osadzone okno z tapicerowanym siedziskiem. Jest to niezwykle ciekawy element, który dodaje kuchni ciepła i przytulności.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
Należy dobrze przemyśleć aranżację kuchennego wnętrza, ponieważ w tym pomieszczeniu spędzamy codziennie sporo czasu. Myślę, że warto też poczytać o zasadach ergonomii ustawiania mebli oraz sprzętów kuchennych.
Najbardziej przypadła mi do gustu kuchnia nr 2. Jestem wielką fanką wykorzystania naturalnego drewna w aranżacjach :)