Categories: Kino

10 najlepszych filmów o górach i wspinaczce. Górskie kino

Filmy górskie podejmują bardzo wąską i specyficzną tematykę. Wszak wspinaczka wysokogórska nie jest sportem powszechnym. Niemniej fascynuje wielu. Poznajcie najlepsze filmy o górach i ich zdobywaniu.

Wspinaczka i góry mają wielu amatorów. Nic dziwnego, że wokół tej tematyki powstało wiele filmów, tak fabularnych, jak i dokumentalnych. Góry to żywioł, który fascynował człowieka od zawsze. Górskie szczyty to najdobitniejsze potwierdzenie piękna natury, które splata się z grozą. Wszak wspinaczka to niebezpieczny sport. Mimo iż podejmują się jej wyjątkowo sprawni i zdrowi ludzie, to co roku zbiera śmiertelne żniwo. To jednak nie powstrzymuje kolejnych śmiałków, których w góry pcha jakaś niewidoczna i niezrozumiała dla wszystkich siła.

Swego czasu przeżywałam fascynację literaturą górską. Chłonęłam jedną książę za drugą. Imponowała mi odwaga, determinacja i wytrzymałość bohaterów. Choć nie mogę w pełni powiedzieć, że rozumiem dlaczego ryzykują życie, dla zdobywania szczytów, to rozumiem ich zachwyt nad górami. Są monumentalne, zmienne, dzikie i nieujarzmione. Poniżej zebrane filmy oddają dokładnie to – piękno oraz potęgę gór w zestawieniu z ludzkim hartem.

Przeczytaj także: Najlepsze filmy zimowe z zimą w tle

10 najlepszych filmów górskich


10. The Dawn Wall (2017)


Zestawienie najlepszych filmów górskich i o wspinaczce otwiera film dokumentalny. Stanowi on zapis wyczynu dwóch Amerykanów, Tommy’ego Caldwella i Kevina Jorgesona, którzy w 2015 roku podjęli próbę wspięcia się na Dawn Wall – ponad 900-metrową ścianę w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii. Jest to dosłownie pionowa ściana skalna, której zdobycie wymagało dosłownie zamieszkania na niej na wiele tygodni. Dla Caldwella było to coś więcej niż wspinaczka. Był to życiowy cel i próba uwolnienia się od demonów przyszłości. Ten film nie pozwala odwrócić wzorku od ekranu. – wciąga i elektryzuje.



9. Północna ściana (Nordwand, 2008)


„Północna ściana” to już film fabularny, ale za to oparty na faktach. Przenosimy się do lat 30., kiedy nazistowska machina propagandowa była już w pełni rozkręcona. Żeby udowodnić wyższość rasy aryjskiej, dwa niemieccy alpiniści mieli jako pierwsi zdobyć Eiger przez północną ścianę. A trzeba wiedzieć, że Nordwand, ze względu na tragiczne żniwo, jakie zbiera, zwana jest „Ścianą Śmierci”. Toni Kurz i Andi Hinterstoisser podjęli się mimo to wyzwania, a w ślad za nimi rusza konkurencyjna para austriackich alpinistów. Próbą zdobycia Eigeru żyła cała Europa. Niestety wyprawa z triumfalnego pochodu, szybko zaczęła się przemieniać w tragiczną drogę.



8. Zew ciszy (The Beckoning Silence, 2007)


Historia opowiedziana w filmie „Północna ściana” doczekała się także głośnego filmu dokumentalnego. Louise Osmond w swoim fabularyzowanym dokumencie odtworzył tragedię, jaka się rozegrała na Eigerze w 1936 roku. Co ciekawe, na narratora wybrał Joe Simpsona, bohater innego dramatu z peruwiańskich Andów, opowiedzianego w filmie „Czekając na Joe”. W tym wszystkim uderzająco wiarygodnie prezentuje się rekonstrukcja historyczna z udziałem aktorów, do złudzenia przypominających tytułowych alpinistów.



7. Granice wytrzymałości (Vertical Limit, 2000)


Ten film pokazuje już fikcyjną historię, za to niezwykle wciągającą. Peter pochodzi z rodziny górskich zapaleńców. Sam wspina się od dziecka i jest to jego żywiołem. Wszystko się zmienia, gdy podczas jednej z ekspedycji ginie jego ojciec. Peter nie chce już słyszeć o górach. Jego siostra jednak dalej kontynuuje górskie wyprawy. Gdy podczas wspinaczki na szczyt K2 wraz z dwójką innych osób zostaje uwięziona w lodowej szczelinie, Peter postanawia odłożyć swoje lęki na bok i rusza na ratunek. Ten film zdecydowanie wyróżniają piękne ujęcia górskich stoków.



6. Everest (2015)


„Everest” to kolejny film górski oparty na faktach. Jego akcja rozgrywa się w 1996 roku. Rob Hall to doświadczony nowozelandzki himalaista i właściciel firmy Adventure Consultants, która organizuje komercyjne wyprawy na najwyższą górę świata. W wiosennej eskapadzie towarzyszy mu kilku klientów. Gdy jednak docierają do obozu bazowego okazuje się, że w kolejce na szczyt na jest kilkadziesiąt innych osób. Do tego wszyscy chcą skorzystać z wąskiego okna pogodowego. Mimo złych przeczuć Rob Hall nie chce zawieść swoich klientów. Niestety tłok na Evereście i wysyp wypraw komercyjnych to gotowy scenariusz na katastrofę.



5. 127 godzin (127 Hours, 2010)


Ten film jako jedyny w zestawieniu nie rozgrywa się w wysokich górach, a raczej na skałkach. Aron Ralston udaje się do kanionu w Utah, gdzie niczym gazela pokonuje skalne przeszkody. Jednak jeden fałszywy ruch powoduje, że jego ręka zostaje uwięziona w skalnym potrzasku. Przez pięć dni, Ralston odbywa wewnętrzną, niezwykle osobistą podróż, podczas której wspomina swoich przyjaciół i rodzinę, by wreszcie odkryć w sobie desperacką odwagę i pomysłowość, które pomagają mu pokonać przeciwności losu i zamienić nieszczęście w wielki triumf. Choć wiele osób słyszało o finale tej historii, to mimo wszystko film ogląda się z zapartym tchem.



4. Krzyk kamienia (Cerro Torre: Schrei aus Stein, 1991)


Głośny film Werner Herzoga rozgrywa się w Patagonii, w Ameryce Południowej. Jest to piękny, choć jednocześnie nieprzystępny zakątek ziemi. Tym razem celem wspinaczki stała się piękna i potężna granitowa iglica Cerro Torre. Na szczyt chcą się dostać dwaj doświadczeni alpiniści, którzy ze sobą rywalizują. Podchodzą na szczyt z dwóch różnych stron, a całe zdarzenie relacjonuje reporter Ivan. Ich wyprawa zamienia się w medialne show. Historia ta jest luźno inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.



3. Jurek (2014)


Jerzy Kukuczka to jeden najwybitniejszych polskich himalaistów. Paweł Wysoczański w swoim filmie dokumentalnym stara się przybliżyć jego postać. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów. Na film składają się rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów. Rysują one nie tylko portret samego Kukuczki, ale też portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość, niż sława.



2. Czekając na Joe (Touching the Void, 2003)


Nazwisko Joe Simpson już padło w tym zestawieniu. Ten brytyjski alpinista opisał własną historię tragicznego wypadku w górach, która została później zrekonstruowana w fabularyzowanym dokumencie pod tym samym tytułem. Joe Simpson i Simon Yates w roku 1985 wyruszyli w góry, aby zdobyć szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach od ściany zachodniej. Do tej pory ta sztuka nie udała się nikomu. Zdradliwy stok daje się we znaki wspinaczom. Joe Simpson upada i łamie sobie kilka kości w nodze. Yates nie zostawia przyjaciela na pewną śmierć. Ryzykując życie własne ciągnie Simpsona na linach.



1. Free Solo: ekstremalna wspinaczka (2018)


Zestawienie najlepszych filmów górskich zamyka film dokumentalny „Free Solo”. Jest to jednocześnie najmłodsza produkcja w zestawieniu i zarazem najbardziej utytułowana. „Free Solo” został bowiem nagrodzony Oscarem i kilkunastoma innymi prestiżowymi nagrodami. Film dokumentuje wspinaczkę Alexa Honnolda na El Capitan w parku narodowym Yosemite. Co istotne Honnold polega jedynie na sile własnych mięśni. Film jednocześnie fascynuje i mrozi krew w żyłach. Obrazuje limity ludzkiej wytrzymałości.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

  • Oglądałem tylko 6. i 5. i bardzo podobały mi się te dwa filmy. Pozostałe już dodaję na swoją listę filmów do obejrzenia :)

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago