Wiktoriański dom z serialu „Ostre przedmioty”. Pełen stylu i tajemnic

„Ostre przedmioty” to serial HBO, który ciężko się ogląda i zarazem trudno od niego oderwać wzrok. Jest niepokojący i hipnotyzujący zarazem. Jedną z rzeczy, które zdecydowanie przyciągają wzrok jest wiktoriański dom, będący rodzinną posiadłością głównej bohaterki, w którą wcieliła się Amy Adams. Zjawiskowa posiadłość jest pełna stylu i tajemnic.

Na pierwszy rzut oka serial HBO „Ostre przedmioty” to klasyczny thriller. Amy Adams wcieliła się w Camille, reporterkę, która z Saint Louis wraca do rodzinnego miasteczka Wind Gap w Missouri, aby raportować sprawę morderstwa dwóch nastolatek. Jednak historia oparta na powieści Gillian Flynn okazuje się czymś znacznie mroczniejszym i ambitniejszym niż klasyczny kryminał. Prawdziwą zagadką nie jest to, co się stało zaginionym dziewczynom, ale demony Camille, która musi się skonfrontować z duchami przeszłości oraz dominująca matką i odstręczającą siostrą przyrodnią. Do tego nasza bohaterka zmaga się z uzależnieniem od alkoholu i cięcia swojego ciała.

Przeczytaj także: Styl wiktoriański we wnętrzach i architekturze. Co to za styl?


Ta niepokojąca i coraz mroczniejsza historia ma też kilka jasnych punktów. Wśród nich najważniejszy jest rodzinny dom Camille. Jest to wiktoriańska posiadłość, która znakomicie koresponduje z klimatem serialu „Ostre przedmioty”. Ma w sobie coś mrocznego, ale i przyciągającego. Dom jest duży i rozległy, pełen skrywających tajemnice zakamarków. Z jednej strony to znakomicie zachowa historyczna posiadłość, z drugiej żywy dom rodziny.

Ostre przedmioty i wiktoriański dom

Choć serialowy dom jawi się jako stary to budynek, ten który widzimy na ekranie został wybudowany w 1997 roku. Znajduje się w Redwood Valley w Kalifornii i jest reprodukcją innego budynku wzniesionego w 1880 roku w stylu wiktoriańskim.

Architektura wiktoriańska to połączenie klasycyzmu z neogotykiem z domieszką ruchu Arts and Crafts. Wyróżnia ją dekoracyjność, eklektyzm, zamiłowanie do wykuszy, łuków, witraży, wieżyczek, werand i snycerki.

Nowa konstrukcja zyskała wszelkie współczesne udogodnienia, jednak została wzniesiona przy użyciu tradycyjnych technik. Stąd mamy klasyczną snycerkę i wykończenia, zewnętrzne panele i ceglane elementy. Rzemieślniczy kunszt, kryjący się w najdrobniejszych szczegółach, jak włączniki świateł, budzą tutaj niekłamany podziw. Dom mieści 5 sypialni i 4 łazienki,a  całą konstrukcję otacza ganek. Do tego dom znajduje się pośrodku wspaniałej posiadłości pełnej zieleni, drzew, znakomicie utrzymanych ogrodów i sadów. Całość jest warta ponad 6 mln dolarów. To właśnie ten dom widzimy w serialu „Ostre przedmioty”. Jednak na potrzeby produkcji zmieniono kolor fasady z żółtego na niebieski. Co ciekawe Amma, przyrodnia siostra głównej bohaterki, ma w swoim pokoju wierną miniaturę całego domostwa, która służy jej za domek dla lalek.

Wnętrza domu były kręcone już w studiu filmowym. To imponujące, pełne przepychu i dawnej świetności przestrzenie. Już na wejściu wchodzących wita imponująca klatka schodowa. Jedną ze ścian strefy wejściowej pokrywa zielona tapeta w kwiaty w stylu chinoiserie. Na jej tle zostały także wykonane zdjęcia głównych bohaterek promujące serial. Jest ona jednym z dominujących motywów w domu. Pozostałe pomieszczenia zostały pomalowane na głębokie, intensywne odcienie – od butelkowej zieleni przez intensywny róż po rubinową czerwień.

Ostre przedmioty i wnętrzarskie smaczki

Należy pamiętać, że rodzina Camille należy do najzamożniejszych w okolicy. Od lat prowadzi ubojnię świń, w której zatrudnia się połowa miasteczka. Matka dziewczyny stara się więc podtrzymywać wysoki status społeczny, utrzymując dom na jak najwyższym poziomie. Wystrój więc ociera się o luksusu, jednak nie robi tego w sposób ostentacyjny. W nawiązaniu do stylu architektonicznego budynku wnętrza są tradycyjne, z klasą, elegancją właściwą starym domostwom, ale uzupełnione o nowoczesne akcenty. Najbielej widać to w bawialni, gdzie ojczym Camille trzyma swój sprzęt grający.

Ojczym jest melomanem i ma on w zwyczaju odcinać się od ciężkiej atmosfery w domu, włączając swoją ulubioną muzykę. Słucha jej na nie byle jakim sprzęcie. Ma cały zestaw od Simaudio, francusko-kanadyjskiej firmy, która produkuje ekskluzywny sprzęt grający. Alan jest posiadaczem setu Moon, a także dodatkowych głośników i słuchawek. Całość kosztuje imponujące 112 tys, dolarów. Dla kontrastu trzyma swój sprzęt na klasycznym regale tuż obok wypełnionego witrażem okna. Witraże właśnie są bardzo charakterystyczne dla wiktoriańskiej architektury. Za ich pośrednictwem nawiązują do gotyku.

W tym pomieszczeniu przeszłość łączy się z nowoczesnością w najbardziej jaskrawy sposób.

Innym pomieszczeniem, gdzie coraz śmielej wkrada się nowoczesność jest kuchnia. Wywiera ona niesamowite wrażenie. Jest to kuchnia zamknięta. W starych domach tylko takie miały rację bytu, gdyż były pomieszczeniami dla służby. Zielone szafki wykonane na wymiar mają efektowne wykończenia i liczne przeszklenia dodające im lekkości. Duży, ceramiczny zlew znajduje się tuż pod witrażowym oknem. Pozostałe okna zdobią kwieciste rolety rzymskie. Klasyczną zabudowę uzupełniono o nowoczesne AGD.

Współczesnym dodatkiem jest też stojąca na środku pomieszczenia okazała wyspa kuchenna, przy której domownicy jedzą śniadania. Za nią jest ceglany kominek, stanowiący pozostałość po dawnych czasach. Obecnie jest nieużywany i stanowi efektowny element dekoracyjny.

W tej kuchni wzrok przyciągną mnóstwo starannie dopracowanych detali – kolejny witraż and drzwiami wejściowymi, oświetlenie, drewniane lamperie czy uchwyt na noże zamontowany na wyspie.

Przeczytaj także: 10 najpiękniejszych kuchni z filmów. Zainspiruj się

Choć w przeciągu całej serii możemy wejść jeszcze do wielu innych pokoi, to zazwyczaj ma to miejsce nocą, kiedy są spowite w półmroku. Dlatego nie możemy się dokładnie przyjrzeć sypialni zmarłej w dzieciństwie siostry Camille. Wiemy jednak, że zostało zachowane niczym sala muzealna, w której każdy eksponat ma ściśle przypisane miejsce.

Równie mgliste są pozostałe sypialnie. Wyróżniają się jedynie pokój Ammy o intensywnie różowych ścianach i prywatne pokoje matki Camille.

Cały dom na długo zapada w pamięci. Jest pełen rzemieślniczych akcentów, pięknych detali, starego uroku i oczywiście odrobiny tajemniczości. Co ciekawe za jego wykreowaniem stoi ta sama ekipa, która stworzyła piękne domy bohaterek serialu „Wielkie małe kłamstewka” również produkcji HBO – John Paino i Amy Wells. Choć te dwa seriale są utrzymane w zupełnie odmiennych stylach, to oba doskonale dopełniają opowiadane historie.


W STYLU DOMU Z OSTRYCH PRZEDMIOTÓW:

Na zdjęciu: 1. Kinkiet Balter, Galeria Oświetlenia. 2. Umywalka z postumentem Retro Kerra, Leroy Merlin. 3. Tapeta Blumenwiese, Pip Studio. 4. Fotel z aksamitu Everly Anderson, Westwing Now. 5. Zestaw świeczników Joana, 2 szt., Bloomingville. 6. Konsolka Abigail Safavieh, Westwing Now. 7. Lustro stojące Karmsund, IKEA.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

  • chętnie obejrzę serial, bo książkę czytałam na początku roku i bardzo mi się podobała ;)

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago