Categories: KinoLIFESTYLE

TOP 15: Filmy oparte na faktach. Aż trudno uwierzyć, że to się wydarzyło naprawdę

W powiedzeniu „życie przerosło fikcję” jest więcej prawdy, niż można by się spodziewać. Wiele z najbardziej nieprawdopodobnych filmowych historii okazują się być bowiem opartych na faktach. Poznaj 15 najlepszych filmów, opisujących prawdziwe wydarzenia.

Z reguły chodzimy do kina, aby oderwać się od rzeczywistości. Często jednak okazuje się, że zamiast filmowej fikcji oglądamy rekonstrukcję zdarzeń, które wydarzyły się naprawdę. Stwierdzenie, że najbardziej nieprawdopodobne scenariusze pisze życie, nabiera więcej głębi niż zwykle.

Faktem jest, że twórcy filmowi niezwykle często szukają inspiracji w prawdziwym życiu. Jak się okazuje, wręcz częściej niż w wyobraźni i fikcji. Życie bywa absurdalne, przewrotne i niewiarygodne. Zresztą, wystarczy rozejrzeć się wokół, co kształtuje obecny rok 2020. Jeszcze w styczniu, nikomu by do głowy nie przyszło, że pół świata zamknie się w domach z powodu nowego wirusa z Chin.

Filmów opartych na faktach jest niezmiernie dużo. Wiele z nich można zaliczyć do kategorii filmów historycznych, wiele do wojennych czy biograficznych. W tym zestawieniu skupiłam się na tych historiach, które wydają się najbardziej nieprawdopodobne, a które niemalże wbrew logice wydarzyły się naprawdę.

Przeczytaj także: Najlepsze filmy wojenne. 12 mocnych filmów o wojnie

TOP 15: Filmy oparte na faktach


15. Ucieczka z Alcatraz (Escape from Alcatraz, 1979)


Zestawienie najlepszych filmów opartych na faktach otwiera klasyka kina. „Ucieczka z Alcatraz” to jeden z najgłośniejszych występów Clinta Eastwooda. Wcielił się tu w Franka Morrisa, wielokrotnie skazywanego za różnorodne przestępstwa recydywistę. Po ucieczce z więzienia w Pensylwanii osadzono go w słynącym z ostrego rygoru więzieniu na niesławnej wyspie Alcatraz. Morris wraz z trójką innych osadzonych przez kilkanaście miesięcy opracowywał plan ucieczki ze znienawidzonego więzienia, mimo iż wszystko wskazywało na to, że z tego miejsca nie ma innej ucieczki niż w czarnym worku. Jest to prawdziwa historia, w której trójce osadzonych udało się zbiec. Do dziś nie zostali odnalezieni, a po ich ucieczce słynne Alcatraz zostało na zawsze zamknięte.



14. Barry Seal: Król przemytu (American Made, 2017)


W trakcie seansu tego filmu można pomyśleć, że historia jest szyta grubymi nićmi. Wyborowy pilot, rozczarowany zarobkami w liniach lotniczych, nawiązuje współpracę z kartelami narkotykowymi w Kolumbii. Przemyt kokainy do USA generuje tyle pieniędzy, że musi je zakopywać w ogródku. Jednocześnie zostaje zwerbowany przez CIA. Na domiar złego na jego ziemi amerykańska armia organizuje tajny ośrodek szkoleniowy dla partyzantów z Nikaragui. Na tym perypetie tytułowego Barry’ego się nie kończą. Słynny Pablo Escobar wyznacza za jego głowę sowitą nagrodę, a jego podniebne przygody mnożą się w nieskończoność. Wszystko to, choć wydaje się nieprawdopodobne, okazuje się mieć potwierdzenie w faktach. Barry Seal to prawdziwa postać, a jego biografia jest jeszcze bogatsza, niż pokazał to film.



13. Zodiak (Zodiac, 2007)


Ten oparty na faktach film mrozi krew w żyłach. Tytułowy Zodiak to przydomek seryjnego mordercy, który grasował w San Francisco na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Atmosfera strachu i terroru była niemal wyczuwalna w powietrzu, szczególnie, że liczba ofiar przekraczała już 30 osób, a ich dobór wydawał się zupełnie przypadkowy. Zbrodniarz przesyłał policji i dziennikarzom listy z zaszyfrowanymi wiadomościami. Rysownik z „San Francisco Chronicle” zaangażował się w odczytywanie listów. Choć nikt początkowo nie brał go poważnie, to szybko się okazało, że jest najbliżej wyjaśnienia zawiłej sprawy. Mroczna zagadka Zodiaka pozostaje jednak nierozwiązana do dziś. Film doskonale oddaje atmosferę grozy tamtych czasów.



12. Ślicznotki (Hustlers, 2019)


Czas wrócić na nieco lżejsze tory, choć niemniej niewiarygodne. Kolejny film oparty na faktach to stosunkowo świeża historia, rozgrywająca się po finansowym krachu w 2008 roku. Dziewczyny pracujące w jednym z najmodniejszych klubów go-go w Nowym Jorku przez załamanie rynków straciły wszystkie oszczędności. Ramona aż kipi z rządzy zemsty, tym bardziej, że bankierzy obwiniani za krach są częstymi bywalcami klubu. Kobieta obmyśliła zemstę. Wraz z koleżankami będzie uwodzić bogatych mężczyzn, odurzać ich i inkasować z ich kart kredytowych wysokie kwoty. Na początku plan idzie więcej niż dobrze, do czasu…



11. Niepokonani (The Way Back, 2010)


Kolejny film oparty na faktach jest o harcie ludzkiego ducha. Opowiada historię z 1940 roku. Jesteśmy w sowieckim gułagu, z którego grupa śmiałków pochodzących z różnych krajów ucieka. Decyzja jest tyle śmiała, co desperacka i wydaje się, że skazana na niepowodzenie. Więźniowie nie mają mapy, jedzenia ani broni. Są gdzieś w Syberii i starają się dostać do Indii na własnych nogach. Wystarczy jedno spojrzenie na mapę, aby się przekonać, jak heroiczny był to plan. Mordercza wyprawa napędzana tęsknotą za wolnością trwała ponad 6 tys. kilometrów. Choć wokół autentyczności tej historii trwają pewne spory, niewątpliwie jest na tyle nieprawdopodobna, że aż prawdziwa.



10. American Hustler (2013)


W 1978 roku poznaje się na przyjęciu para oszustów. On jest właścicielem sieci pralni i mężem, ona udaje brytyjską arystokratkę. Oboje zakochują się w sobie i wspólnie postanawiają naciągać kolejne ofiary. Sprawy zaczynają się komplikować, gdy próbują oszukać agenta FBI. Ten postanawia ich wykorzystać do aresztowania kilku osób w zamian za wolność. Na pierwszy ogień idzie burmistrz miasta, którego mają wrobić w korupcję. Żeby to osiągnąć mają udawać inwestorów z Emiratów Arabskich. Sprawy nie do końca idą gładko, tym bardziej, że na scenę wkracza zazdrosna żona. Cały film jest na granicy pastiszu i czarnej komedii. Choć trudno w to uwierzyć, jest oparty na faktach.



9. Dumni i wściekli (Pride, 2014)


Kiedy w 1984 roku Margaret Thatcher planowała zamykanie angielskich kopalń w jednym z górniczych miasteczek rozgorzały strajki. Mała, konserwatywna społeczność pogrążała się w mroku. Wsparcie przyszło do nich z zupełnie niespodziewanej strony – gejów i lesbijek. Nie dość, że zjechali do miasteczka wspierać strajk, to jeszcze zbierali fundusze dla górników. Że ich pojawienie się było zderzeniem kulturowym, to mało powiedziane. Jakkolwiek to brzmi niewiarygodnie, to wydarzyło się naprawdę. Film „Dumni i wściekli” jest oparty na faktach.



8. 127 godzin (127 Hours, 2010)


„127 godzin” to film opowiadający o wypadku młodego entuzjasty wspinaczki, Arona Ralstona. W pewien piękny weekend wybrał się on na samotną wędrówkę po Kanionie Blue John. Mimo dużego doświadczenia i wielkiej sprawności wpadł w szczeliną, a wielka skała zmiażdżyła i zaklinowała mu rękę. Aron był w śmiertelnej pułapce. Gdy zdał sobie sprawę, że nikt go tu nie znajdzie, podjął desperacką decyzję o odcięciu sobie ręki, w celu ocalenia życia. Ten film ogląda się jak dreszczowiec, mimo iż finał tej historii jest znany. W końcu Aron wydał książkę o swoich przeżyciach i udzielił wielu wywiadów.



7. Wilk z Wall Street (The Wolf of Wall Street, 2013)


Niektóre sceny z tego filmu są tak absurdalne, że łatwo wątpić w ich autentyczność. Przykładowo – rzucanie karłem do celu czy próba wczołgania się do samochodu pod wpływem zbyt dużej ilości przeterminowanych narkotyków. A jednak, historia Jordana Belforta jest przytłaczająco prawdziwa. Dorobił się on fortuny na wątpliwych zagraniach na giełdzie. Teraz Belfort szasta pieniędzmi, jednocześnie starając się ukryć je przed skarbówką i używa życie, jak tylko się da. Film został oparty na opublikowanych wspomnieniach wspomnianego Belforta .



6. Europa, Europa (1990)


Film Agnieszki Holland obnaża bezsensowność wojny. Jest to zapis historii żydowskiego chłopca urodzonego w Niemczech. Gdy wybucha II wojna światowa jest z rodzicami w Polsce. Po jej zajęciu przez hitlerowców rodzice wysłali go wraz z bratem dalej na Wschód. W Grodnie chłopak trafia do sierocińca, gdzie pod wpływem komunistycznej indoktrynacji, zostaje zażartym komunistom. Gdy jednak dostaje się w ręce Niemców, ci uznają go za typ czystego…aryjczyka. Chłopak mimowolnie zostaje niemieckim bohaterem wojennym, gorliwym wyznawcą nazistowskich haseł. Usynowiony przez oficera junkra, zostaje wysłany w nagrodę do elitarnej szkoły Hitlerjugend. Ta nieprawdopodobna historia jest prawdziwa, jej bohater przeżył wojnę, później zamieszkał w Izraelu, a swoje wspomnienia opisał w książce.



5. Złap mnie, jeśli potrafisz (Catch Me If You Can, 2002)


Ten film opowiada o oszuście i złodzieju, który stał się ekspertem FBI. Film jest oparty na prawdziwej historii Franka Abagnale’a, najmłodszej osoby w historii, która znalazła się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców FBI. Frank w ciągu swej przestępczej kariery podszywał się pod pilotów samolotów, lekarzy czy bankowców. Dzięki wielu wcieleniom był w stanie ukraść i wyłudzić miliony dolarów. Przez pięć lat udawało mu się umykać, kroczącemu po jego śladach agentowi FBI. Nic jednak nie trwa wiecznie, Frank w końcu wpadł i został… doradcą FBI. Takie scenariusze pisze samo życie.



4. Monachium (Munich, 2005)


Wśród filmów opartych na faktach ten jest jednym z najbardziej wstrząsających. W 1972 roku na olimpiadzie w Berlinie doszło do zamachu na izraelską ekipę sportowców, w wyniku której zginęło 11 członków załogi. Do zamachu przyznała się palestyńska organizacja. Ten akt przemocy zmusił władze Izraela do odwetu. Mossad organizuje tajną grupę, która ma wyeliminować organizatorów zamachu. Przez lata akcja była ukrywana przez Izrael, dziś jest znana pod kryptonimem „Gniew boży”. W jej wyniku zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób. Film zgłębia, jak akt zemsty wpływa na ludzi, którzy jej dokonują.



3. Jestem najlepsza. Ja, Tonya (I, Tonya, 2017)


Podium zestawienia najlepszych filmów opartych na faktach otwiera zapis życia Toni Harding. Ta amerykańska łyżwiarka figurowa mimo ciężkiego dzieciństwa spędzonego w biedzie, w towarzystwie okrutnej matki zdobywa kolejne laury w łyżwiarstwie. Tonya, jak na tę dyscyplinę sportu jest postacią osobliwą – brakuje jej gracji, obycia i manier. A jednak to ona jako jedyna na świecie jest w stanie wykonać niezwykle skomplikowane akrobacje. Kariera Toni staje jednak pod znakiem zapytania, gdy pobita zostaje jej główna rywalka, a podejrzenie pada na męża Toni i nią samą. Perypetie tej dziewczyny już dawno zasługiwały na film, i to nie jeden.



2. Gra o wszystko (Molly’s Game, 2017)


Historię tej bohaterki trudno byłoby wymyślić. Molly jest utalentowaną narciarką. Ma szansę na występ na zimowej olimpiadzie. W czasie jednego z konkursów doznaje wypadku, który zdarza się raz na 10 milionów. To wyklucza ją z zawodowego sportu i zmusza do zmiany życiowych planów. Molly wyjeżdża z rodzinnego miasta i znajduje zatrudnienie najpierw w klubie, potem jako asystentka szemranego przedsiębiorcy. Ten wciąga ją w podziemne rozgrywki pokerowe, w których uczestniczą aktorzy z pierwszych stron gazet, znani sportowcy i biznesmani. Skromna dziewczyna niedługo zacznie sama organizować wielomilionowe rozgrywki i igrać z narkotykami oraz rosyjską mafią. Wkrótce zaczyna na nią polować także wymiar sprawiedliwości.



1. Zniewolony. 12 Years a Slave (12 Years a Slave, 2013)


Na szycie zestawienia filmów opartych na faktach jest historia absolutnie wstrząsająca. Odtwarza ona wydarzenia z XIX wieku, kiedy w południowych stanach USA niewolnictwo wciąż było legalne. Tymczasem w północnych rejonach osoby czarnoskóre mogły się cieszyć pełnią praw. Jednak handlarze niewolnikami często dopuszczali się porwań czarnoskórych, których następnie sprzedawali na plantacje. Taki los spotkał Solomona Northupa, wykształconego ojca rodziny. W niewoli spędził długich 12 lat na plantacji wyjątkowo okrutnego i bezwzględnego człowieka. Przy życiu trzymała go jedynie nadzieja i tęsknota za wolnością.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago