Categories: ARANŻACJE WNĘTRZ

Seledynowy kolor we wnętrzach. Jaki to kolor, z czym go łączyć?

Kolor seledynowy to jasny, delikatny odcień zielonego. Często jest mylony z miętowym oraz turkusem. Jednak w przeciwieństwie do nich jest nieco bardziej zgaszony i bez tonów niebieskiego. Tutaj znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o kolorze seledynowym we wnętrzach.

Seledynowy kolor powstaje z połączenia jasnej zieleni i szarego. Często zalicza się go w poczet barw pastelowych. Seledyn cieszył się dużą popularnością we wnętrzach pałacowych, a także w latach 50. i 60. Szczególnie kuchnie w połowie XX wieku były często aranżowane w tym kolorze; można było łatwo znaleźć seledynowe szafki kuchenne oraz AGD – od lodówek po tostery. Dlatego dziś sprzęt stylizowane na retro też najczęściej występują w kolorze seledynowym. Współcześnie jednak nie jest to barwa powszechnie spotykana w aranżacji wnętrz, a szkoda. Seledyn jest lekki, świeży i wyrafinowany. Z powodzeniem sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu.

Seledynowy jest często mylony z kolorami miętowym i turkusowym. Tamte barwy jednak są bardziej świetliste i wyraźnie pochodzące od niebieskiego. Tymczasem seledyn nie ma w sobie niebieskich tonów a szare. Może być tez ciemniejszy niż na powyższych próbkach.


Co to za kolor seledynowy?

Pochodzenie samej nazwy koloru seledynowego wydaje się dość romantyczne. Wywodzi się bowiem od imienia sułtana Saladyna panującego w XII w., który posiadał kolekcję ceramiki z celadonu. Celadon to typ chińskiej ceramiki, charakteryzujący się grubymi ściankami i szarawym szkliwem o barwie zielonkawej z całą gamą odcieni zielono-szarych. Ceramika ta była wytrzymała, dzięki czemu nadawała się do transportowania różnych towarów. Szybko, bo już w IX wieku, pojawiała się w Egipcie czy Konstantynopolu. Inna wersja głosi, że nazwa seledynu pochodzi od koloru szaty Céladona, bohatera siedemnastowiecznego romansu pasterskiego pt. „Astrea” autorstwa Honoré d’Urfé. Symbolizował on tam kochanka wiernego, nieśmiałego i sentymentalnego. Która wersja jest prawdziwa? Wydaje się, że pierwsza jest bardziej prawdopodobna. Niemniej kolor seledynowy szybko się przyjął w naszym regionie.

Celadon – typ chińskiej ceramiki. Naczynia na zdjęciu pochodzą x XIII wieku. Prawdopodobnie od nazwy tej ceramiki pochodzi nazwa koloru seledynowego.

Przeczytaj także: Jaki kolor pasuje do zielonego we wnętrzach?

Kolor seledynowy we wnętrzach

Współcześnie seledynowy nie jest kolorem powszechnie występującym we wnętrzach. Najczęściej pojawia się w stylach retro, rustykalnym i nowojorskim. Rzadko można go spotkać na ścianach, częściej na meblach i dodatkach. Warto jednak pokusić się o tę barwę na większych powierzchniach. Tak jak niegdyś, tak i teraz dobrze się sprawdza na meblach kuchennych. Pasuje również do łazienki w postaci płytek ceramicznych. W pokojach dziecięcych kolor seledynowy stanowi natomiast doskonałą alternatywę dla oklepanych błękitów i różów. Z kolei w sypialni i salonie najłatwiej wprowadzić seledynowe dodatki. Jedynak w USA często maluje się ściany w tym kolorze. Uchodzi on bowiem za neutralny, co zresztą znajduje potwierdzenie w praktyce.

Kolor seledynowy, ze względu na pochodzenie od koloru szarego, bywa nieco zgaszony. Najlepiej się więc prezentuje w towarzystwie świetlistych barw, przede wszystkim bieli i jasnych, kremowych kolorów. Wyrazistości dodaje mu błękit, czerń, grafitowy i ciemny odcień drewna. Z brązami należy jednak uważać, żeby nie stworzyć zbyt posępnej kompozycji. Obok szarości z kolei seledyn nabierze wyrafinowania.

Przeczytaj także: Jaki kolor pasuje do szarego we wnętrzach?

Gorzej natomiast kolor seledynowy wypada z różnymi odcieniami czerwonego, pomarańczu, różu i fioletu. Jak widać więc, jest stosunkowo mało bezpiecznych zestawień kolorystycznych z seledynem. To między innymi powoduje, że nie jest bardzo często spotykany we wnętrzach. Jeśli jednak szukamy jednego koloru na ożywienie białego, szarego, czy kremowego wnętrza, seledynowy będzie z pewnością dobrym wyborem.

Aranżacje wnętrz z kolorem seledynowym

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago