Planując kuchnię, przede wszystkim skupiamy się na zabudowie meblowej, podczas gdy wykończenie ścian to także niezwykle istotna kwestia, zarówno z punktu widzenia funkcjonalności, jak i aranżacji wnętrza. Co położyć na ścianę w kuchni między szafkami? Poznaj pomysły na praktyczny i piękny backsplash.
Backsplash to nic innego, jak właśnie przestrzeń między szafkami w kuchni. Przerwa pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi powinna być odpowiednio zabezpieczona. To miejsce, które szczególnie szybko się brudzi, kiedy kroimy, miksujemy, zmywamy czy gotujemy. W ergonomicznie urządzonej kuchni odległość pomiędzy dolnymi a górnymi szafkami kuchennymi powinna wynosić od 55 do 60 cm. Jest to więc spora powierzchnia, którą można wykończyć na różne sposoby, dodając kuchni indywidualnego charakteru.
Studio Mebli Słonex z Rabki-Zdrój
(źródło: https://www.maxkuchnie.pl/studia-mebli/slonex/)
Wypełnienie przestrzeni między szafkami w kuchni najczęściej stanowią kafelki. To najpopularniejsza opcja i nic w tym dziwnego, ponieważ płytki są wyjątkowo praktyczne, a do tego występują w bogatej gamie wzorów i kolorów, stwarzając tym samym całe mnóstwo aranżacyjnych możliwości. Ponadto kafelki są odporne na uszkodzenia i specyficzne warunki panujące w kuchni, a do tego łatwo utrzymać je w czystości. Glazura to jednak tylko jedna z wielu propozycji wykończenia backsplashu. Poznajcie pozostałe! Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
To rozwiązanie, po które chętnie sięgają projektanci. Szkło hartowane, mleczne lub kolorowe to niezwykle dekoracyjny materiał, ale nie brak mu też funkcjonalnych zalet: rozświetla wnętrze i optycznie je powiększa, obijając światło, jest też łatwe w czyszczeniu. Gładka powierzchnia szkła pięknie prezentuje się, chociażby w połączeniu z frontami o niejednolitej strukturze. Kontrastowe zestawienie ożywia wnętrze. Za szkłem możemy też umieścić fototapetę lub przykuwającą wzrok grafikę, by nasza kuchnia zyskała na oryginalności.
Marmur i granit – nowoczesne wnętrza je uwielbiają! Naturalny kamień to materiał trwały, który sprawia, że kuchenne aranżacje prezentuje się naprawdę luksusowo. W przestrzeni pomiędzy zabudową meblową kamień może pojawić się w postaci płyty albo drobnej mozaiki. Jeżeli zaś chodzi o względy praktyczne, zdecydowaną przewagę w kuchni nad marmurem będzie mieć granit. To materiał odporny na działanie związków chemicznych. Niestraszne mu też trwałe zabrudzenia. W natomiast marmur łatwo wsiąkają takie produkty, jak sos pomidorowy, olej czy kawa, a sok z cytryny czy nawet pomarańczy jest w stanie trwale go odbarwić.
Studio MK Kuśmierczyk ze Skierniewic
(źródło: https://www.maxkuchnie.pl/galeria/kuchnia-w-domu/studio-mk-kusmierczyk-skierniewice-rustyk-149.html)
Cegła już jakiś czas temu powróciła do wnętrzarskich trendów. Idealnie pasuje do kuchni urządzonych w stylu loftowym i rustykalnym. Jej charakterystyczny kolor tworzy piękne tło dla jasnych mebli, ale pasuje także do ciemnej zabudowy. Wbrew pozorom, cegła nie jest wymagająca w pielęgnacji, o ile została odpowiednio zabezpieczona lakierem bądź też specjalnym impregnatem. Ceglaną ścianę na co dzień wystarczy przecierać wilgotną ściereczką, a przy mocniejszych zabrudzeniach dodatkowo możemy użyć płynu do mycia naczyń.
Studio mebli A&K z Chrzanowa
(źrodło: https://www.maxkuchnie.pl/studia-mebli/aik/)
Beton w kuchni to modne rozwiązanie. Podobnie jak cegła, idealnie wpisuje się w styl industrialny. Często stosowany jest też we wnętrzach nowoczesnych. Beton architektoniczny to mocny i trwały materiał, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i działania wysokich temperatur oraz wody, co jest nie bez znaczenia, jeżeli zamierzamy zainstalować go w kuchni. By zabezpieczyć go przed wchłanianiem tłuszczu, należy co jakiś czas potraktować go środkiem do impregnacji betonu.
Drewno to kolejny naturalny materiał, który świetnie sprawdza się na ścianie w kuchni. Ociepla aranżacje, dodając jej przytulności. Dobrze zabezpieczone drewno będzie trwałe i łatwe w czyszczeniu. Mniej wymagającą alternatywę dla naturalnego drewna stanowią drewnopodobne panele i płyty laminowane, które w kuchennej przestrzeni mogą prezentować się równie elegancko.
Jeszcze nie tak dawno uważało się, że farba w kuchni nie zdaje egzaminu. Teraz jednak, kiedy do dyspozycji mamy farby o wysokiej klasie ścieralności, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykończyć nią przestrzeń pomiędzy szafkami. Tego rodzaju farby mają udoskonalony skład chemiczny, co podnosi ich odporność na zabrudzenia, zmiany temperatur czy wilgoć. W razie zabrudzenia, można myć je nawilżoną ściereczką lub specjalną gąbką do ścian.
Studio Vigo z Bielska-Białej
(źródło: https://www.maxkuchnie.pl/studia-mebli/vigo-meble-bielsko-biala/)
Lustro – choć rzadziej stosowane – może stanowić niebanalny element wystroju kuchni. Odbijające się w nim kuchenne wnętrze daje efekt trójwymiarowości i sprawia, że pomieszczenie wydaje się przestronniejsze. Jest łatwe w czyszczeniu, chociaż wszelkie zabrudzenia są na nim dość widoczne, dlatego konieczne jest jego regularne mycie. Fanów takiego rozwiązania mogą zainteresować także lustrzane kafelki – często wybierane do kuchni w stylu glamour.
Stal nierdzewna to funkcjonalny materiał, który wykorzystuje się także do produkcji mebli. Stalową zabudowę kuchenną stosuje się przede wszystkim w restauracjach, ale nie tylko. Może pojawić się również w nowoczesnych wnętrzach domowych. Stal nierdzewna ma właściwości antyseptyczne i jest bezpieczna w kontakcie z żywnością. Umieszczona na ścianie będzie przyjazna w użytkowaniu i z całą pewnością doda kuchni futurystycznego sznytu.
Fornir umieszczony pomiędzy szafkami w kuchni może prezentować się jak lite drewno czy naturalny kamień, a jest znacznie tańszą opcją. Panele ścienne pokryte fornirem są szykowne i pasują do wielu aranżacji – od klasycznych po nowoczesne. Za ich sprawą pomieszczenie nabiera wyrazu. Decyduje o tym unikalny wzór. Płaty forniru można łatwo ze sobą zestawiać, dzięki czemu bez problemu pokryjemy nimi nawet duże powierzchnie. Warto jednak stosować je z umiarem, by uniknąć efektu optycznego zmniejszenia wnętrza. Jeżeli fornir chcemy wykorzystać w kuchni, musimy też pamiętać o tym, że jest on mniej trwały od litego drewna. Nie zawsze też dobrze znosi nadmiar wody i wilgoci.
Specjalne tapety dedykowane do wymagających pomieszczeń, jak na przykład tapety winylowe lub z włókna szklanego, mogą być wyjątkowym dodatkiem do kuchennej aranżacji. Są odporne na wodę, uszkodzenia, a nawet na szorowanie. Występują w wielu wersjach kolorystycznych, różnorodnych wzorach i fakturach. Dostępne są także tapety 3D, które we wnętrzu tworzą niesamowity efekt.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…