Dawne sale kinowe nie wyglądały, jak współczesne. Bliżej im było do scen teatralnych – takie też wszak były ich początki. W Warszawie wciąż istnieje kilka unikatowych kin, które ocaliły swój pierwotny szyk. Jeśli chcesz sobie zafundować seans kinowy w klimacie retro, te miejsca warto odwiedzić.
W epoce multipleksów i kin sieciowych, kina studyjne trzymają się zaskakująco mocno. Wyróżniają się nie tylko mniej komercyjnym repertuarem czy przeglądami kina autorskiego, ale także wyglądem. Większość to bowiem małe kina, które działają od lat. Ich sale powstawały w zupełnie innej estetyce niż współczesne i do dziś zachowały swój niegdysiejszy urok. Seans w takich okolicznościach dostarcza dodatkowych wrażeń i staje się dużo bardziej wszechstronnym i intymnym przeżyciem. To właśnie te miejsca tworzą listę najpiękniejszych kin w Warszawie.
Przeczytaj także: Najlepsze burgery w Warszawie. TOP 10 warszawskich burgerowni
Pierwszym kinem w Warszawie było kino Bioskop otwarte w 1903 przy ul. Marszałkowskiej 114. Po nim otwierały się kolejne, choć historie tych przybytków z reguły nie były długie. W Warszawie czasu międzywojnia działało niemal 70 kin. Jednak wiele z nich trudno nazwać kinem wedle współczesnych standardów. Za ekran służyło bowiem białe prześcieradło, a sale były improwizowane. Niemniej warszawiacy tłumnie ściągali na każdy seans, spragnieni obcowania z X muzą. Za najstarsze kino w Warszawie wedle nowoczesnych standardów uznaje się kino Atlantic. Powstało w podwórzu XIX-wiecznej kamienicy, a swą działalność rozpoczęło w lutym 1930 roku. Jak na owe czasy było to kino nowoczesne, przystosowane do projekcji filmów dźwiękowych. W czasie II wojny światowej wnętrza kina zostały zdewastowane, ale budynek ocalał. Na tym samym miejscu zbudowano nowe kino Atlantic, które stało się jednym z najpopularniejszych kin Warszawy, a dzięki słynnemu neonowi, również wizytówką stolicy. Co prawda, w latach 90. oryginalny neon zaginął w czasie remontu i dziś zastępuje go nowy. Kino Atlantic pozostaje najstarszym i najdłużej działającym kinem w Warszawie. Dziś to nowoczesna placówka, która jedna nigdy nie stałą się częścią większej sieci kinowej. Warto dodać, że w sąsiedztwie Atlantica, czyli w Pasażu Wiecha, znajduje się warszawska Aleja Gwiazd.
Choć kino Atlantic dzierży miano najstarszego kina, to jednak nie można go nazwać najpiękniejszym. Wystrój był wielokrotnie modernizowany i dziś w jego wnętrzach próżno szukać śladów przeszłości. Za ta w poniżej zebranych miejscach aż się od nich roi.
W wyjątkowej lokalizacji mieści się pierwsze warte wspomnienia kino. Kino Kultura znajduje się w budynku przy Krakowskim Przedmieściu 21/23. Tuż obok jest siedziba Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nieopodal Pałac Prezydencki, hotel Bristol, a kilkaset metrów dalej kampus Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych. Początkowo było to kino związku zawodowego pracowników kultury, z czasem otwarto je dla wszystkich. Ściągali tu przede wszystkim studenci z pobliskich uczelni. Dziś na kino składają się dwie sale. Kultura jest duża i ma niesamowity klimat. Czerwone dekorowane ściany i scena pozwalają się przenieść w czasie. Druga sala Rejs jest mniejsza i przed laty funkcjonowała jako samodzielne kino. Do dziś unikalną kabinę lektorską.
Kino Muranów powstało w 1951 roku na terenie getta warszawskiego. Pierwotnie w tej lokalizacji planowano budowę garaży. Na szczęście plan zmieniono i powstało pierwsze kino w Warszawie z dwiema salami projekcyjnymi. Wnętrza zyskały dekoracyjny wygląd. Sale projekcyjne zostały pomalowane oryginalnie na kolory owocowe – jedna – malinowy, druga – brzoskwiniowy. Kino od 1994 r. należy do firmy Gutek Film, która jest dystrybutorem filmów. Obecnie gmach mieści cztery sale kinowe, w których można oglądać ambitne kino artystyczne. Dwie główne sale to Zbyszek i Gerard, nazwane na cześć Zbigniewa Cybulskiego i Gérarda Philipe’a, a dwie sale kameralne to Pola i Ingrid, nazwane na cześć Poli Negri oraz Ingrid Bergman).
Kino Iluzjon działa od lat 50., ale w obecnej lokalizacji jest dopiero od 2012 roku. Do tego czasu wielokrotnie zmieniało siedziby, by w końcu trafić do charakterystycznego parterowego budynku przy ul. Narbutta 50a. Jest to kino należące do Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego i w swoim gmachu mieści także Muzeum Sztuki Filmowej. Budynek przy ul. Narbutta 50A zaprojektował w 1948 roku Mieczysław Piprek jako kino Stolica. Stanowi on przykład modernistycznej architektury użyteczności publicznej flirtującej z socrealizmem. Kino ma charakterystyczną rozczłonkowaną bryłę z charakterystyczną rotundą. Wewnątrz mieszczą się dwie sale, z których większa, Stolica, zachowała swój dawny charakter, w tym oryginalne reliefy na ścianach. Mniejsza sala, Czarna, jest na wskroś nowoczesna, ale też nie brakuje jej charakteru.
To kino zna każdy Warszawiak, mieści się bowiem w Pałacu Kultury i Nauki. Zostało tu zaprojektowane od podstaw i otwarte wraz z Pałacem. Pierwotnie w PKiN działały dwa kina – Przyjaźń i Młoda Gwardia. Kinoteka powstała na ich bazie w 2001 roku. Sale i rozległe wnętrza zachowały swój monumentalny socrealistyczny styl. Już na wejściu, przy kasach można poczuć niegdysiejszy klimat. Do dyspozycji widzów jest osiem sal kinowych, o różnych rozmiarach, a kino słynie z licznych festiwali i przeglądów.
Ostatnie wyróżnione tu kino ma ciekawy klimat i historię. Powstało na początku lat 60. jako kino przyszkolne, będące częścią Zespołu Szkół Ekonomicznych. Kino Elektronik szybko zaczęło przyciągać rozlicznych artystów, którzy przyjeżdżali tu z prelekcjami dla młodzieży. Jednak ze względu na wysokie koszty utrzymania, kino zamknięto w 2001 r. Po kilkunastu latach obiekt przejęła Warszawska Szkoła Filmowa Bogusława Lindy i Macieja Ślesickiego. Kino otwarto na nowo w 2015 r. i służy także jako dom kultury. Budynek został ozdobiony muralami nawiązującymi do historii kinematografii, wykonanymi bardzo szczególną techniką. Również we wnętrzu zagościły ciekawe dzieła streetartu.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…