Filmy postapokaliptyczne podobnie jak literatura cieszą się dużym powodzeniem. Wyobrażenia tego, jak mógłby potoczyć się los ludzkości po apokalipsie czy też dewastujących ziemię kataklizmach, od dawna budzi fascynację. Filmy postapo rzadko kiedy roztaczają pocieszające wizje, a i tak tłumnie chodzimy na do kina. Poznajcie 15 najlepszych produkcji postapokaliptycznych.
Wizje apokalipsy, która niesie zagładę ludzkości, są obecne w kulturze praktycznie od jej zarania. Być może jest to sposób ludzi na oswojenie strachu przed tym, co wielu wydaje się nieuchronne — końcem świata. Nie dziwi więc, że również kino podejmuje ten temat. Filmy postapokaliptyczne to niemal zawsze dość przygnębiające produkcje, pokazujące osuwających się w nicość ludzi. Z drugiej jednak strony pocieszającym może być fakt, że jednak w zasadzie każdy filmy osadzony w tym nurcie, zakłada, że ludzie jako gatunek przetrwają apokalipsę.
Przeczytaj także: TOP 12: Najlepsze filmy katastroficzne
Filmy postapokaliptyczne to specyficzny rodzaj kina fantastycznego. Zawsze ich akcja rozgrywa się po dewastującym świat, jaki do tej pory znaliśmy, wydarzeniu — uderzeniu meteorytu, pandemii, ataku obcej cywilizacji, globalnemu kataklizmowi naturalnemu, etc. Dotychczasowe struktury społeczne i polityczne zostają bezpowrotnie zniszczone. Nieliczni ludzie, którzy ocaleli, walczą o przetrwanie, ale też budują nowe struktury. W wielu filmach zagrożenie, które doprowadziło do zagłady, jeszcze nie przeminęło. Trzeba więc stawić mu czoła.
Filmy postapokaliptyczne zdecydowanie wyróżnia pesymizm. Zakładają one bowiem, że koniec świata w tej czy innej formie jest przesądzony, a ci, co przetrwają, będą musieli podjąć brutalną walkę o swój byt. Dotychczasowa moralność i zasady etyczne nie będą mieć już racji bytu i będą domeną ludzi słabych. W prawie wszystkich obrazach postapokaliptycznych pojawiają się okrucieństwo, demoralizacja, brutalność i desperacja ludzi. Stawiają one pytania o kondycję człowieczeństwa w zderzeniu z dewastującymi wydarzeniami.
Warto także zwrócić uwagę, że filmy postapokaliptyczne snują także wizje tego, jak po zagładzie będzie wyglądała ziemia. Czy stanie się jedną wielką pustynią, a może nastąpi kolejna epoka lodowcowa? Jak będzie pozyskiwane pożywienia i paliwa. Czy przetrwają zdobycze technologiczne, a może warunki do życia tak diametralnie się zmienią, że nic co do tej pory znaliśmy, nie będzie już przydatne?
W poniższym zestawieniu 15 najlepszych filmów postapokaliptycznych znajdziecie te tytuły, które podejmują temat w sposób najciekawszy, najbardziej zaskakujący i najbardziej przekonywający.
15. World War Z (2013)
Pierwszy na liście filmów postapokaliptycznych jest obraz z Bradem Pittem w roli głównej. Jesteśmy w świecie opanowanym przez tajemniczy wirus, który zamienia ludzi w krwiożercze istoty. Już wiadomo, że nigdy nic nie będzie takie samo. Zainfekowani stanowią bowiem większość ludzkiej populacji. Nieliczne enklawy zdrowych nie mogą się czuć bezpiecznie. Gerry Lane, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie, przyłącza się do misji ONZ. Ma ona na celu opracowanie szczepionki. W tym celu Gerry udaje się w podróż po świecie nieodwracalnie zmienionym przez zarazę. Naszemu bohaterowi towarzyszy udzielająca się widzom desperacja i strach. W filmie ciekawie pokazano, różne mechanizmy obronne, po jakie sięgają rządy i społeczności w zetknięciu z zagrożeniem.
14. 28 dni później (28 Days Later…, 2002)
Po 28 dniach w śpiączce Jim budzi się w szpitalu. Jest tym bardziej zdezorientowany, że placówka jest zupełnie pusta. Na zewnątrz również nikogo nie ma. Błądzi wyludnionymi ulicami Londynu. Gdy już myśli, że jest w mieście całkowicie sam, staje się obiektem ataku krwiożerczych istot ludzkich zainfekowanych tajemniczym wirusem. Z opresji ratują go Selina i Mark. Nie tylko zabierają Jima w bezpieczne miejsce, ale także wyjaśniają mu, co się stało w Anglii podczas jego śpiączki. Z laboratorium wydostał się wirus testowany na zwierzętach. Wystarcza mu zaledwie 12 sekund, aby zarazić zdrową osobę i zamienić ją w żądną zabijania istotę. Trójka ocalałych stara się teraz wydostać z Londynu i na prowincji szukać innych jeszcze zdrowych ludzi.
13. Ciche miejsca (A Quiet Place, 2018)
Jednym z nowszych filmów postapokaliptycznych na liście są „Ciche miejsca” w reżyserii John Karsinskiego i zarazem odtwórcy roli głównej. Jest to wizja świata opanowanego przez krwiożercze drapieżniki. Ludzkość niemal została zgładzona, a miasta poddają się działaniu entropii. Jest tylko jeden sposób na przetrwanie i jest nim cisza. Drapieżniki bowiem mają niezwykle wyczulony słuch, atakują na dźwięk nawet najdrobniejszego szmeru. Rodzina Abbotów nauczyła się życia bez wydawania dźwięków, by uniknąć ataku najeźdźców. Oznacza to jednak życie w ogromnym napięciu. Chwila nieuwagi i strącenie długopisu czy zwykłe kichnięcie mogą ściągnąć na nich śmiertelne zagrożenie. Wielkie brawa za zbudowanie przejmującej atmosfery ciągłego zagrożenia.
12. Księga ocalenia (The Book of Eli, 2010)
Tym razem trafiamy do świata zniszczonego przez globalną wojnę. Jest rok 2044 i ziemia przypomina pustynię, usianą wrakami dawnej rzeczywistości. Wszędzie królują gruzowiska, zgliszcza i wypalona, jałowa ziemia. Dawne zasady przestały obowiązywać, a coś takiego jak prawo, straciło sens. Przez opustoszałą Ameryką przemierza samotny wędrowiec Eli (Denzel Washington). Tajemniczy mężczyzna budzi zainteresowanie napotkanych ludzi, często przepełnione agresją. Wówczas Eli zamienia się w śmiertelnie groźnego wojownika. W ten sposób broni tajemniczej księgi, którą strzeże. Jak twierdzi, znajduje się w niej wiedza niezbędna do ocalenia ludzkości. O jego skarbie szybko dowiadują się źli ludzie pragnący zaprowadzić tyranię nad ocalałymi z wojny.
11. Equilibrium (2002)
Również kolejny film postapokaliptyczny rozgrywa się po globalnej wojnie, która całkowicie zmienia porządek świata. Po ostatnim doświadczeniu wojennym państwo Libria, za wszelką cenę chce uniknąć kolejnych konfliktów zbrojnych. Sposobem na to jest codzienne podawanie obywatelom leku zwanego prozium. Specyfik pozbawia ludzi wszelkich emocji, a rządzonym ułatwia budowanie nowego społeczeństwa. Władza idzie w swych działaniach jeszcze dalej i zakazuje wszystkiego, co może budzić emocja, jak muzyka czy malarstwo. W efekcie totalitarny reżim skazuje swoich obywateli na szarą, zdehumanizowaną egzystencję. Niczym w Wielkim Bracie przywódca narodu wygłasza swoje przemówienia na wielkich telebimach, wa porządku pilnuje armia. Okazuje się jednak, że nie wszyscy się poddali woli władzy. W państwie są buntownicy, którzy walczą o wyzwolenie ludzi.
10. Zombieland (2009)
Jedyny na liście filmów postapokaliptyczny z elementami komedii, to „Zombieland”. Opowiada on o dwóch mężczyznach, którzy znaleźli sposób na przetrwanie w świecie opanowanym przez zombie. Columbus jest słabeuszem, którego przy życiu trzyma tylko paniczny strach, Tallahassee natomiast to wymachujący kałasznikowem, mordujący zombie twardziel, którego celem jest pozbycie się ostatniego żywego trupa z powierzchni ziemi. Panowie napotykają na swej drodze dwie kobiety, które także znalazły swój sposób na przetrwanie w tych niecodziennych okolicznościach. Jednak rosnącą dookoła liczba zombie każe im się zastanawiać, czy ta walka ma jeszcze sens.
9. 12 małp (Twelve Monkeys, 1995)
Film Terry’ego Gilliamia to już klasyka kina postapokaliptycznego. Przenosimy się do roku 2035. Tajemniczy wirus doprowadził do zagłady ludzkości, przeżył tylko 1 proc. populacji. Ocaleni, aby przetrwać, kryją się pod ziemią. Teraz podejmują ostatnią próbę, desperacką próbę, aby siebie ocalić. W tym celu wysyłają skazańca, Jamesa Cole’a, w podróż w czasie. Ma się on cofnąć do 1995 roku, kiedy to wirus zaczął atakować. Naukowcy potrzebują jego próbek, aby móc opracować szczepionkę. Niestety w wyniku pomyłki przenosi się jeszcze wcześniej, bo do 1990 roku. Na miejscu szybko zostaje schwytany przez policję. Trudna w założeniu misja, staje się jeszcze trudniejsza.
8. Igrzyska śmierci (The Hunger Games, 2012)
Kultowa ekranizacja sagii Suzanne Collins, także rozpościera wizje postapokaliptyczne. Jesteśmy w państwie Panem, podzielonym na dystrykty. Ludność każdego z nich jest poddawana tyranii. Niejako na osłodę dla biedoty, a raczej dla uciechy najbogatszych organizowane są co roku igrzyska. Z każdego dystryktu losowane jest jedno dziecko do 18 roku życia. Wybrańcy muszą stoczyć ze sobą walkę na śmierć i życie. Przetrwa tylko jeden z nich. 16-letnia Katniss pochodzi z jednego z najbiedniejszych regionów. Kiedy jej młodsza siostra zostaje wylosowana do udziału w Głodowych Igrzyskach, Katniss zgłasza się na jej miejsce. Gdy dociera na miejsce, okazuje się, że jej dramatyczna walka o życie jest elementem medialnego spektaklu. Kosztem najmłodszych i bezbronnych bawi się zdeprawowany tłum. Wykreowana na ekranie rzeczywistość poruszyła miliony widzów na całym świecie.
7. Droga (The Road, 2009)
W filmie postapokaliptycznym „Droga” świat został zniszczony w wyniku katastrofy nuklearnej. Ziemia stała się spustoszonym i nieprzyjaznym miejscem, w którym największym zagrożeniem są sami ludzie. Viggo Mortensen wcielił się w ojca, który desperacko walczy o przetrwanie swoje i syna. Przemierzają zrujnowaną Amerykę w poszukiwaniu jedzenia i bardziej przyjaznego środowiska. Nie jest jednak tajemnicą, że większym zagrożeniem niż natura są dla nich teraz inni ocaleńcy. Ci pchani głodem zamienili się w bezwzględnych kanibali. W tej nowej, brutalnej rzeczywistości, każdy napotkany na drodze człowiek jest śmiertelnym zagrożeniem.
6. Delicatessen (1991)
Trzeba przyznać, że filmowa twórczość Jeana-Pierre’a Jeuneta nie kojarzy się z postapokaliptycznymi wizjami świata. A jednak w jego filmografii jest i tytuł z tego nurtu. „Delicatessen” to film osadzony w bliżej nieokreślonej przyszłości. Świat trawią wojny, a w podmiejskiej społeczności ludzie dzielą się na kanibali i jaroszy. W tytułowych delikatesach potężny rzeźnik sprzedaje właśnie ludzkie mięso. Pod jego rzeźnicki nóż trafiają kolejni mieszkańcy kamienicy, w której znajduje się sklep. Rzeźnik zatrudnia nowo przybyłego do kamienicy cyrkowca, Louisona, jako dozorcę, rezerwując jednocześnie jego ciało na czarną godzinę. Nieoczekiwanie w tym dziwnym świecie kwitnie miłość. Louison zakochuje się ze wzajemnością w córce rzeźnika, Julie. Do tego na mięso zostaje przerobiona miła staruszka. To wszystko sprawia, że cyrkowiec stara się przy udziale jaroszy wywołać rebelię.
5. Ludzkie dzieci (Children of Men, 2006)
Alfonso Cuaron to reżyser odważny o zaskakującej twórczości. Nic dziwnego, że w jego dorobku pojawia się także film postapokaliptyczny. Jest to wizja niedalekiej przyszłości, w której ludzie tracą zdolności reprodukcyjne. Od 19 lat nie urodziło się ani jedno dziecko. Droga do wyginięcia gatunku ludzkiego wydaje się nieuchronna. To radykalnie zmienia stosunki ludzki i układy polityczne — społeczeństwo osuwa się w chaos. Kiedy pewna kobieta zachodzi w ciążę, Theo Faron zostaje wyznaczony do jej ochrony, a to będzie niełatwe zadanie. Mocny i przejmujący film Cuarona nie pozwala oderwać oczu od ekranu.
4. Ewolucja planety małp (Dawn of the Planet of the Apes, 2014)
Pierwszy film „Planeta małp” powstał w 1968 roku i stanowi klasykę kina i gatunku postapo. W tym zestawieniu filmów postapokaliptycznych oddaję jednak miejsce nowszej „Ewolucji planety małp”, o równie mocnym przesłaniu. Poznajemy tu dalszą historię przejęcia przez inteligentne małpy panowania nad planetą i upadku cywilizacji człowieka. Rosnąca w siłę rasa genetycznie zmutowanych małp pod wodzą Cezara zmaga się z grupą ludzi, którzy przetrwali atak śmiertelnego wirusa, siejącego spustoszenie dziesięć lat wcześniej. Rozejm, który udaje im się osiągnąć, okazuje się krótkotrwały. Świat staje na krawędzi wojny, której zwycięzcy staną się dominującym gatunkiem na Ziemi. Mroczna atmosfera obrazu mocno przemawia do wyobraźni.
3. Jestem legendą (I Am Legend, 2007)
„Jestem legendą” to już kolejny film postapokaliptyczny, w którym nieznany wirus zamienia ludzi w żądne krwi mutanty. Na ich tle jednak ten obraz wyróżnia się przejmującym klimatem i doskonale zarysowanym dramatem jednostki. Robert to naukowiec i były wojskowy, który jako jedyny w Nowym Jorku przetrwał zarazę. Jest sam w mieście wraz ze swoim psem. Oczywiście jest też tysiące zainfekowanych, ale ci nie znoszą światła słonecznego i wyłaniają się dopiero po zmroku. Robert za dnia przeczesuje więc miasto w poszukiwaniu jedzenia, a w nocy chowa się w domu, który zamienił twierdzę i szuka szczepionki na wirusa. Pewnego dnia odbiera sygnał radiowy z komunikatem ocalałej kobiety. Może jednak jeszcze ktoś przetrwał zarazę? W jego sercu po raz pierwszy pojawia się nadzieja.
2. Snowpiercer (2013)
Joon-ho Bong zanim nakręcił kultowy „Parasite” poczynił jeden z najlepszych współczesnych filmów postapokaliptycznych. Jest rok 2031. Katastrofa klimatyczna sprowadziła na ziemię nową epokę lodowcową. Jest tak zimno, że życie na planecie nie jest możliwe. Jedynymi, którzy przetrwali, są pasażerowie pędzącego przez śnieżną zamieć pociągu. Obiega on ziemię napędzany innowacyjnym silnikiem, który sam wytwarza napędzającą go energię. Wewnątrz pociągu panuje system klasowy. W ostatnim wagonie znajdują się najbiedniejsi i zarazem najbardziej uciskani przez władze. W tym wagonie nikt nie jest bezpieczny, co jakiś czas ludzie są zabierani, w tym małe dzieci, aby nigdy już nie wrócić. Kolejnym problemem są głodowe racje żywnościowe. Rebelia wisi w powietrzu. Na jej czele staje Curtis.
1. Mad Max: Na drodze gniewu (Mad Max: Fury Road, 2015)
Na szczycie zestawienia najlepszych filmów postapokaliptycznych nie mogło być innego tytułu. „Mad Max” to kultowa już seria filmów rozgrywająca się niedalekiej przyszłości, gdzie na zniszczonej nuklearnymi wojnami Ziemi trwa desperacka walka o resztki zasobów. One bowiem stają się narzędziem władzy i opresji. „Na drodze gniewu” to ostatni i zarazem najbardziej widowiskowy film serii. Prześladowany przez demony przeszłości Mad Max wybrał samotną wędrówkę po świecie. Zostaje jednak wciągnięty do grupy uciekinierów przemierzających tereny spustoszone przez wojnę nuklearną (Wasteland) w pojeździe zwanym War Rig, prowadzonym przez Imperatorkę Furiosę. Uciekają z Cytadeli sterroryzowanej przez Immortana Joe’ego, któremu odebrano coś wyjątkowego. Rozwścieczony watażka zwołuje wszystkie swoje bandy i wytrwale ściga buntowników, podczas gdy na drogach toczy się wysokooktanowa wojna. Wisienką na torcie są kreacje aktorskie Charlize Theron i Toma Hardy’ego.
<!– Composite Start –>
<!– Composite End –>
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…