Plakaty to świetna dekoracja domu. Odpowiednio oprawione z powodzeniem zastąpią obrazy czy najbardziej wyszukane dekoracje. Szczególnie warte są polecenie plakaty od młodych polskich artystów – są oryginalne i różnorodne. Oto subiektywy wybór najciekawszych z nich.
Sława polskiej szkoły plakatu, która rozwijała się od lat 50. do połowy 80., wyszła daleko poza granice naszego kraju. Afiszami „made in Poland” zachwycali się profesjonaliści i amatorzy na całym świecie. Poszczególni graficy zdobywali prestiżowe wyróżnienia od Meksyku po Japonię. (Polecam artykuł: Polskie plakaty w hollywoodzkich produkcjach) Nazwiska takie jak Lenica, Tomaszewski, Świerzy, Cieślewicz, Krajewski mają stałe miejsce w kanonie współczesnej sztuki. Być może ta wspaniała przeszłość polskiego plakatu powoduje, że młodzi twórcy tak chętnie realizują się w tym gatunku. Nie zaryzykuję jednak stwierdzenia, że są kontynuatorami polskiej szkoły plakatu. Raczej jej uczniami, jednak wciąż wartymi uwagi.
Przeczytaj także: Miasta na ścianach: jak plakaty z pejzażami miejskimi ożywiają wnętrza?
Polscy plakaciści zaskakują różnorodnością stylistyczną, oryginalnością i wysoką jakością swoich prac. Warto zawiesić ich plakaty na domowych ścianach. Argumentów za, poza wysoką jakością samych prac, jest znacznie więcej. Świetnie się prezentują w klasycznych, cienkich ramach, szeroka oferta pozwala łatwo wybrać coś dla siebie i kosztują znaczniej mniej niż dobrej jakości obrazy. Ceny dobrych plakatów oscylują wokół 100-250 zł. A jest szansa, że z czasem ich wartość wzrośnie. Czym można chcieć czegoś więcej?
Ostatnio szczególnie popularne na plakatach są motywy map, liści, odniesienia filmowe (zobacz: plakat filmowy), cytaty, choć popularność tych ostatnich przebrzmiewa. Trzeba przyznać, że współczesne plakaty oparte na liternictwie nie zawsze odznaczają się wyjątkowym artyzmem. O sile ich oddziaływania przesądza raczej cytat czy dobór słów, które przemawiają do odbiorców. To jednak może skazywać je jednocześnie na krótką żywotność. W końcu na danym etapie życia przemawiają do nas inne sentencje. Zresztą w ofercie plakatów od polskich twórców możemy znaleźć znacznie oryginalniejsze kreacje.
Wśród moich osobistych ulubieńców są plakaty Bartosza Kosowskiego, który ma na swoim koncie już kilka prestiżowych wyróżnień. (Przeczytaj: Polski ilustrator za plakat filmowy zdobył prestiżowe nagrody) A także plakaty-mapy od City Art Posters, marki, za którą stoi Hubert Roguski. Nie mogę też nie wspomnieć o autorze nieco starszego pokolenia – Ryszardzie Kai oraz ilustratorze, który rysował piękne plakaty do spektakli Teatru Dramatycznego w Warszawie. Chodzi o artystę skrywającego się pod pseudonimem Arobal. Na tym oczywiście nie koniec.
Poniżej przegląd plakatów do wnętrz, które szczególnie polecam.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
Musze powiedziec ze fajnie sie czyta twoje artykuly