Categories: LIFESTYLEMODA

Met Gala — czym jest? Historia najważniejszego wydarzenia modowego na świecie

Met Gala to bezspornie najważniejsze wydarzenie w świecie mody, porównywalne do filmowych Oscarów. Odbywa się co roku w pierwszy poniedziałek maja i ściąga tłumy projektantów, celebrytów i entuzjastów mody. Czym dokładnie jest ta impreza i jak się narodziła? Poznaj historię Met Gali.

Rihanna, Met Gala 2015, fot. metmuseum.org

„Pierwszy poniedziałek w maju” to wyrażenie, które rozumie każdy fan mody. Właśnie tego dnia rok rocznie odbywa się legendarna już Met Gala. Taki też tytuł nosi głośny film dokumentalny o tym wydarzeniu, który zabiera widzów za jego kulisy. Dla postronnych obserwatorów jest to po prostu kolejna okazja, kiedy celebryci pokazują się na czerwonym dywanie może w nieco bardziej ekstrawaganckich strojach. Met Gala to jednak coś znacznie więcej. Costume Institute Gala — bo tak brzmi pełna nazwa wydarzenia — to prawdziwe święto mody inaugurujące otwarcie corocznej wystawy Costume Institute działającego w nowojorskim Metropolitan Museum of Modern Art (potocznie zwanym Met) i połączone ze zbiórką funduszy. Cieszy się ono wielką renomą i każdy, kto chce coś znaczyć w świecie fashion, chce tam być.

Przeczytaj także: Jak odpowiednio przygotować się do sesji zdjęciowej: niezbędne zabiegi kosmetyczne

Można się zastanawiać, jak to się stało, że właśnie Met Gala, a nie na przykład paryski tydzień mody, cieszą się taką renomą. Aby zgłębić to zagadnienie, warto poznać historię tej najważniejszej nocy w świecie mody

Przeczytaj także: „Ocean’s 8” i Met Gala, czyli wielka moda na ekranie

Met Gala: historia

Po raz pierwszy wydarzenie znane dziś powszechnie jako Met Gala zostało zorganizowane w 1948 roku. Jego celem była zbiórka funduszy na świeżo powołany Costume Institute. Jego organizatorką była dziennikarka modowa i założycielka stowarzyszenia Council of Fashion Designers of America, Eleanor Lambert. Dla amerykańskiego świata mody postać szalenie ważna. To jej m.in. Nowy Jork zawdzięcza miano współczesnej stolicy mody, a amerykańscy projektanci wypromowanie wśród europejskich elit.

Przeczytaj także: Najmodniejsze kolory lakierów do paznokci na jesień i zimę

Eleanor Lambert, fot. Council of Fashion Designers of America

Pierwsza Met Gala odbyła się grudniu i miała formę kolacji w hotelu Waldorf Astoria w jego Tęczowej Sali. Bilet wstępu kosztował 50 dolarów, a wydarzenie przez pierwsze lata przyciągało głównie nowojorskie elity i uczestników miejscowego przemysłu modowego. Był to po prostu jeden z wielu charytatywnych eventów popularnych wśród ówczesnej socjety.

Być może Met Gala pozostałby jednym z dzisiątek snobistycznych przyjęć, gdyby nie pojawienie się na scenie na początku lat 70. Diany Vreeland. Barwna naczelna amerykańskiego „Vogue’a” właśnie porzuciła to lukratywne stanowisko i została konsultantką w oddziale ubioru nowojorskiego Met. Ta szalenie towarzyska promotorka mody chciała, aby Meta Gala była wydarzeniem bardziej renomowanym, o którym się mówi i które przyciąga znane nazwiska. Przeniosła galę do miejsca, gdzie odbywa się do dziś, czyli do Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Połączyła je z wernisażem wystawy mody i zaczęła zapraszać gwiazdy. Elizabeth Taylor, Andy Warhol, Bianca Jagger, Diana Ross, Elton John, Liza Minnelli, Madonna czy Cher stali się równie ważnymi gośćmi, co nowojorskie elity.

Diana Vreeland z Andym Warholem na Met Gali w 1972 roku.

Pierwsza wystawa zorganizowana przez Vreeland odbyła się w 1973 roku i nazywała się „Świat Balenciagi”. W sumie zorganizowała ich aż 14, z których każda przyciągała do muzeum tłumy. Jednocześnie to Vreeland wprowadziła zwyczaj nadawania Met Gali tematu przewodniego, który miał także być modową wskazówką dla gości. A tych Vreeland przyjmowała z niezwykłym rozmachem. Szybko impreza stała się znana jako wydarzenie ekstrawaganckie i spektakularne.

Po śmierci Vreeland w 1989 roku renoma Met Gali ocalała i wydarzenie dalej przyciągało ludzi ze świecznika.

Met Gala pod władaniem Anny Wintour

Kolejny ważny rozdział historii Met Gali napisała Anna Wintour — słynna redaktor naczelna amerykańskiego „Vogue’a”. W 1999 r. została wybrana do rady Costume Institute i stała się gospodynią Met Gali. To jej zawdzięczamy włączenie do organizacji wydarzenia zasobów magazynu „Vogue” oraz przeniesienie jej z grudnia na maj.

Pierwsza majowa edycja Met Gali odbyła się w 2001 r. i otwierała wystawę „Jacqueline Kennedy: lata w Białym Domu”. Jej kuratorem był Hamish Bowles, młodziutki wówczas redaktor magazynu. Na przyjęciu pojawiła się m.in. ówczesna pierwsza dama Ameryki, Laura Bush.

Wystrój wnętrza muzeum Met podczas gali w 2008 r., fot. metmuseum.org

Wintour zaczęła ściągać do pracy nad coroczną wystawą i towarzyszącą jej galą wielkie nazwiska. Chciała, aby oba wydarzenia były na jak najwyższym poziomie. Podczas gdy zbudowany przez nią zespół skupiał się wyborze tematu i artystycznych walorach, ona szukała sponsorów i ściągała celebrytów. Ten mariaż przekładał się co roku na finansowy sukces tej — jakby nie było — imprezy charytatywnej. W 2009 roku zebrano 9 mln dolarów, a w 2013 już 12 mln. Z kolei w latach 1995-2019 roku łącznie zebrano kwotę ponad 200 mln dolarów. Met Gala jest zatem ogromny źródłem przychodów dla Costume Institute.

Met Gala: temat przewodni

Jednym z najbardziej emocjonujących elementów Met Gali jest jej temat przewodni, który jest jednocześnie tematem samej wystawy. Zaproszeni goście są proszeni o włożenie kreacji, która odpowiadałaby owemu tematowi. Niektóre gwiazdy i postacie świata mody pochodzą do tego wyzwania bardzo poważnie, urządzając ze swojego pojawienia się na czerwonym dywanie prawdziwe show. Widzowie nie tylko oceniają, kto przygotował najlepszą modową interpretację tematu, ale też zdobył się na najodważniejszy strój.

Marc Jacobs i Kate Moss na Met Gali w 2009 r., fot. metmuseum.org

Warto jednak zauważyć, że nie zawsze ubrania gości Met Gali były tak fascynującym tematem. Dopiero pod przywództwem Anny Wintour w połowie lat 2000 modowe wybory gości stały się w zasadzie tematem numer jeden.

Do najbardziej pamiętnych motywów przewodnich Met Gali należą:

  • „Niebiańskie ciała: moda i katolicka wyobraźnia” w 2018 r. Wiele gwiazd miało stroje inspirowane ubiorem duchownych, bądź wizerunkami świętych. Jak się można domyślać, wywołało to wiele kontrowersji, szczególnie w łonie kościoła katolickiego.
  • „Chiny: po drugiej stronie lustra” w 2015. Wystawa, którą inaugurowała Met Gala, była jednym z największych frekwencyjnych sukcesów Costume Institute. Ekspozycję odwiedziło ponad 800 tys. osób.
  • „Alexander McQueen: dzikie piękno” w 2011 r. Wystawa była hołdem dla zmarłego rok wcześniej wybitnego projektanta. Wiele gwiazd miało na sobie jego kreacje bądź inspirowane jego słynnymi projektami.
  • „Superbohaterowie: moda i fantazja” w 2008 r. To jedna z pierwszych gali, gdzie temat wysuwał się na plan pierwszy. Ówczesne gwiazdy wybierały jednak jeszcze swoje kreacje z pewną dozą ostrożności w porównaniu z kolejnymi edycjami.
  • „Punk: od chaosu do couture” w 2013 r. Odważne, ostre, z dużą ilością czerni kreacje zdominowały czerwony dywan na Meta Gali w 2013 r. Ewidentnie temat przypadł do gustu celebrytom, gdyż podeszli do niego ze sporą dozą fantazji.
  • „Kamp: notatki o modzie” w 2019 r. Jedna z ostatnich edycji Met Gali to zarazem jedna z najgłośniejszych. Pojawienie się na czerwonym dywanie Lady Gagi, Jareda Leto czy Kim Kardashian w ekstrawaganckich strojach było sporą sensacją. Można powiedzieć, że ta edycja stała zdecydowanie pod znakiem odważnej zabawy modą.

Każdy z przyjętych tematów otwiera duże pole do interpretacji. Tutaj na czerwony dywan zwyczajnie nie wypada założyć sukienki z regularnej kolekcji danego projektanta. Dla zaproszonych są szyte kreacje specjalnie na tę okazję. Niekiedy stroje te same później trafiają do ekspozycji muzeum.

Sarah Jessica Parker na Met Gali 2014, fot. metmuseum.org

Na koniec warto pamiętać, że temat przewodni gali znajduje swoje odzwierciedlenie także w wystroju sali, na której spożywana jest uroczysta kolacja, jak i całego muzeum udostępnionego na tę noc. Tutaj na przestrzeni lat także panowała ekstrawagancja i przepych. Szczególnie Annie Wintour zależy na tym, aby aranżacja sama w sobie była niczym dzieło sztuki. To wszystko przekłada się na wyjątkową aurę, jaka owiewa Met Galę.

Meta Gala: ciekawostki

  • Met Gala zmienia się i dostosowuje do nowych realiów. W 2015 r. zaproszonym gościom zabroniono korzystania w social mediów w czasie całej uroczystości. To, co dzieje się po wejściu do muzeum pozostaje zatem chronione przed wzorkiem świata. Oczywiście wciąż zdarzają się pojedyncze przypadki łamania tej reguły. Najczęściej zdjęcia w ukryciu wykonywane są w łazience.
  • W 2018 r. wprowadzono zasadę, że osoby poniżej 18 roku życia nie mogą brać udziału w gali, nawet gdy pozostają pod opieką rodziców. Przed wprowadzeniem tej zasady nieletni bywali gali, jak Jaden i Willow Smith, Elle i Dakota Fanning czy Hailee Steinfeld.
  • Jeszcze do niedawna na galę byli zapraszani tylko topowi aktorzy, muzycy, sportowcy i politycy. Teraz otwiera się także na celebrytów i influenserów. W Met Gala brali już udział YouTuberzy jak Lilly Singh i Liza Koshy, bloggerzy Chiara Ferragni, Camila Coelho i James Charles.
  • W 2017 r. Anna Wintour ogłosiła, że już nigdy nie zaprosi na Met Galę Donalda Trumpa. Na ten temat media długo się rozpisywały, w nie zawsze przyjaznym dla Wintour tonie. Ta jednak swojej decyzji nie zmieniła.
  • Aktualnie ceny biletów wstępu wahają się od 30 do 275 tys. dolarów za osobę. Wszystko zależy od tego, gdzie kto chce siedzieć.
  • Tradycyjnie to organizatorzy gali (czytaj Anna Wintour) łączy w pary celebrytów i projektantów mody, którzy mają wspólnie pokazać przygotowaną stylizację i pojawić się na czerwonym dywanie.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Obejrzyj film dokumentalny „Pierwszy poniedziałek w maju”.

 

 

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago