Meble kolonialne do salonu. Jakie wybrać? Do czego pasują?

Meble kolonialne powracają na salony. Mają w sobie zarazem egzotykę, jak i klasyczną elegancję. Zostały ukształtowane w wyniku zderzenia kultur, i to przekłada się na ich niepowtarzalny charakter. A wyróżniają je ciemne drewno, kunsztowne zdobienia i solidne wykonanie. Sprawdź, które meble w stylu kolonialnym wybrać do salonu.

fot. Shimu

Styl kolonialny narodził się w XIX w., a jego powstanie wiąże się z ekspansją kolonialną Brytyjczyków. Po podbiciu i zajęciu terytorium Indii, próbowali przenieść na lokalny grunt wiktoriańską estetykę. Sprowadzali sprzęty z Anglii i zlecali lokalnych rzemieślnikom wyrób podobnych. Tak doszło do mariażu angielskich wpływów z miejscową egzotyką. Z tego związku zaczęły powstawać meble o tradycyjnych formach, ale wykonywane z lokalnych gatunków drewna i zdobione indyjską ornamentyką. Współcześnie zasięg stylu kolonialnego daleko wykracza poza granice dawnego Imperium Brytyjskiego. Jego urok doceniono także w Polsce. Meble kolonialne, zwane często po prostu indyjskimi, cieszą się u nas dużą estymą. Czym się dokładnie wyróżniają?

Meble kolonialne – charakterystyka

Meble kolonialne są dość łatwe do rozpoznania. Nieważne – komody, szafy, witryny czy taborety – wszystkie noszą wspólne cechy. Najważniejsze z nich to:

  • Materiał wykonania – egzotyczne drewno. Meble kolonialne wykonane są z takich gatunków drewna jak palisander, akacja indyjska i mango. Są to odmiany naturalnie występujące na terenie Indii.
  • Ciemna kolorystyka. Konsekwencją stosowania powyżej wymienionych gatunków drewna w meblach kolonialnych jest ich ciemna kolorystyka. Zazwyczaj mają głęboką, ciemnobrązową barwę. Jedynie drewno mango może występować w różnych odcieniach, od szarości, po jasny brąz.
  • Masywne formy. Meble indyjskie są zwykle dosyć masywne i ciężkie w wyrazie. Wynika to z prostego faktu – takie były sprzęty wiktoriańskie, które służyły im za wzór.
  • Indyjska ornamentyka. Jej obecność nie jest regułą, ale często się pojawia, jest bowiem zaczerpnięta od tradycyjnych mebli indyjskich. Ręcznie rzeźbione ozdoby mogą się pojawiać na oparciach krzeseł, fotelach, podstawach stołów i innych meblach. Typowe dla tej ornamentyki są także ażurowe ścianki bądź drzwi.
  • Trwałość. To kolejna konsekwencja stosowania egzotycznych gatunków drewna. Wszystkie wyróżnia wysoka twardość, co przekłada się na ich trwałość. Są też dużo bardziej odporne na działanie wody niż rodzime gatunki drewna.

Typowe meble kolonialne to:

  • masywne komody
  • duże, ciężkie szafy
  • biurka z rzeźbionymi dekoracjami
  • pojemne witryny i regały
  • stoły z ciężkimi blatami
  • łóżka z baldachimem
  • nieduże, dekoracyjne stoliki o grubych blatach.

Szeroki wybór mebli kolonialnych znajdziesz na: dobremeble.com.pl

Meble kolonialne: do jakiego wnętrza?

Nie musisz mieć całego mieszkania urządzonego w stylu kolonialnym, żeby móc do niego z powodzeniem wprowadzić meble kolonialne. Ich specyficzna estetyka powoduje, że bez problemu odnajdują się także w innych stylach. Meble indyjskie doskonale się prezentują w pomieszczeniach nowoczesnych, industrialnych, angielskich oraz eklektycznych. Zawsze stanowią oryginalny i wyróżniający pomieszczenie akcent. Najłatwiej jest wprowadzić do wnętrz drobniejsze stoliki, pojedyncze krzesła, parawany czy ławki. Natomiast większe gabarytowo i masywne w wyrazie – szafy, komody, biurka czy stoły – wymagają większych przestrzeni, w których mogą w pełni wybrzmieć. Małe wnętrza meble kolonialne mogą przytłoczyć wizualnie i zaburzyć ich proporcje.

Jeśli chodzi o kolorystykę aranżacji, to ciemne bryły mebli indyjskich lubią zarówno towarzystwo jasnych, neutralnych barw – bieli, szarości, beżów – jak i głębokich, nasyconych – butelkowej zieleni, bordo, granatu, grafitu. Jedynie nie służy im sąsiedztwo cukierkowych pasteli.

Meble kolonialne do salonu

Mebel kolonialne do salonu to doskonały wybór. Dzięki nim można wykreować aranżację, która zrobi wrażenie. A im większe pomieszczenie, tym więcej zyskujemy możliwości. Doskonałym źródłem mebli indyjskich do salonu jest ten adres: dobremeble.com.pl/kategoria-produktu/salon/

Dość bezpiecznym wyborem są stoliki kawowe i stoliki pomocniki w stylu indyjskim. Ze względu na nieduże gabaryty łatwo je wprowadzić do w zasadzie każdej aranżacji. Jest to dobra opcja, gdy mamy nieduży salon bądź dopiero odkrywamy miłość do mebli indyjskich.

Komody i szafki to najczęściej wprowadzane do salonów meble kolonialne. Mają wyrazisty charakter, ale mierzą co najwyżej 100-120 cm wysokości, dzięki czemu nie zdominują pomieszczenia, jak szafa. Dość łatwo je też wkomponować w aranżację, o ile mamy wolny odcinek ściany. Przy okazji komoda kolonialna to wybór praktyczny. Należy wszak pamiętać, że są to meble pojemne, w których można przechowywać dużo rzeczy.

Kolejną kategorią mebli kolonialnych, które warto wprowadzić do salonu, są witryny. Choć zazwyczaj są pokaźnych rozmiarów, to liczne przeszklenia dodają im lekkości i wdzięku. Przeważnie mają klasyczne formy, co czyni je dość uniwersalnymi. Do tego pozwalają wyeksponować cenne dla nas przedmioty.

Do salonu warto także wprowadzić stół w stylu kolonialnym, o ile w pomieszczeniu mamy wydzieloną część jadalnianą. Najczęściej stoły te mają duże, masywne blaty o zaokrąglonych narożnikach. Nogi mogą być zdobione lub nie. Całość wykonana z ciemnego drewna będzie się prezentować w salonie elegancko i dostojnie.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z bogatego repertuaru mebli kolonialnych do salonu wybrać także regał, krzesła czy parawan. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Materiał zewnętrzny

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago