Jeśli nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia bez porannej kawy, barek kawowy w kuchni może być rozwiązaniem dla ciebie. To niewielka strefa przeznaczona wyłącznie na akcesoria kawowe. Ekspres czy kawiarka, ziarna i dodatki, kubki – wszystko jest w jednym miejscu, łatwo dostępne i dobrze zorganizowane. Z odpowiednio zaaranżowanym kącikiem kawowym poranki są zdecydowanie łatwiejsze.
Nie ważne, czy pijesz kawę z ekspresu, kawiarki czy rozpuszczalną – bar kawowy można zaaranżować w każdej kuchni. Jest to jedna z tych stref, którą można zaprojektować na każdą kieszeń. Bo, aby mieć kącik kawowy wcale nie trzeba wiele inwestować, a czasem wręcz nic. Wystarczy przeorganizować kuchnię. Ale są i rozwiązania, które wymagają pewnych inwestycji, i to sporych. Wszystko zależy, od naszych potrzeb, marzeń i możliwości.
Przeczytaj także: 5 najlepszych kawiarek do parzenia kawy w domu
Urządzając kącik kawowy w kuchni, należy sobie zadać na wstępie jedno pytanie, które zdeterminuje dalsze planowanie. Czy barek kawowy ma być otwarty czy zamknięty? A może ma być zamykany tylko częściowo? Niektórzy bowiem wolą, aby wszystko było ukryte za drzwiami dla wrażenia wizualnego porządku. Inni z kolei preferują mieć wszystko na wyciągnięcie ręki. Są też osoby, które chcą mieć wyeksponowany ekspres, ale innych akcesoriów kawowych już nie.
Zamknięte kąciki kawowe, w zależności od kuchni, jej rozmiaru i rozkładu, mogą wymagać specjalnych szafek. Mają one najczęściej formę zbliżoną do szafy lub kredensu, ale ich fronty są zunifikowane z resztą zabudowy kuchennej, dzięki czemu nie rzucają się w oczy. Zazwyczaj mają chowane drzwi, szuflady i wysuwany blat. Z reguły jednak są one wykonywane na zamówienie, dlatego można dopasować taki mebel do własnych potrzeb i preferencji. Zdecydowanie trudniej zaadaptować istniejącą już zabudowę na zamykany bar kawowy.
Zdecydowanie łatwiej i taniej jest zaaranżować otwarty kącik kawowy. Czasem wystarczy na ten cel przeznaczyć kawałek blatu i jedną czy dwie szuflady. W „kosztowniejszej” wersji może się okazać konieczny montaż półek czy wieszaków na kubki.
Urządzając kącik kawowy w kuchni, zacznij od podstawowych sprzętów: ekspresu do kawy, młynka, kawiarki i czajnika. Dla nich musi się znaleźć miejsce. Później zastanów się, które kubki, filiżanki i sztućce są ci potrzebne do kawy, a także dodatki – cukier, mleko, syropy itp. W zależności od posiadanej przestrzeni na przechowywanie zaopatrz się w zapas ziaren kawy, herbaty, kakao i słodzików, ale też takich rzeczy jak słomki, mieszadełka i serwetki. W uporządkowaniu wszystkich rzeczy pomagają tace, piętrowe patery na ciasto, dekoracyjne deski do krojenia i deski obrotowe.
To gdzie umieścimy poszczególne rzeczy w obrębie kącika kawowego powinno być podporządkowane funkcjonalności. I tak, jeżeli słodzisz kawę, nie stawiaj cukiernicy na najwyższej półce, ale tak aby była łatwo dostępna. Najwięcej miejsca pochłaniają sprzęty, jak ekspres i czajnik. Je ustaw więc w pierwszej kolejności. Pozostaw wokół nich wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, tak aby nie trzeba było przestawiać innych rzeczy, aby zrobić kawę.
Usytuowanie dużych przedmiotów często determinuje, to gdzie mogą stać pozostałe rzeczy. Na drobne rzeczy, jak łyżeczki czy torebki z herbatą dobrze mieć organizery. Na ich przechowywanie idealne są szuflady. Niektórzy lubią też w szufladach trzymać kubki. Dzięki temu pozostają one poza zasięgiem wzroku i nie kurzą się. Inni natomiast wolę je mieć na widoku, na półce, bądź specjalnych haczykach. Warto też wygospodarować miejsca na mały kosz na śmieci i tackę na brudne łyżeczki.
Jasne, rozmiar ma znaczenie. Ale małe przestrzenie również mogą bezproblemowo funkcjonować, nawet jeśli nie ma w nich dużej ilości miejsca na blacie. Wówczas można skorzystać z barków na kółkach lub wózków z drążkami. Z pewnością wystarczą na ustawienie niezbędnych sprzętów i akcesoriów. Nawet mała szafka lub konsola z zamkniętym schowkiem mogłaby się sprawdzić. Natomiast, jeśli mamy dość miejsce na ścianie, można na niej zamontować dodatkowy blat czy półki. Zamknięte i otwarte opcje przechowywania, takie jak szuflady, kosze i otwarte półki, mogą się przenikać. Warto też zamontować szyny i haczyki pod szafką ścienną, aby zapewnić jeszcze więcej możliwości ekspozycji i wykorzystać przestrzeń pionową.
Poniżej znajdziesz różnorodne kąciki kawowe – otwarte, zamknięte, małe, duże, nowoczesne i w stylu retro. Stanowią one niewyczerpane źródło inspiracji.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…