Jak urządzić małą łazienkę bez okna?

Łazienka to zazwyczaj najmniejsze pomieszczenie w domu, co już utrudnia jej aranżację. Gdy jest bez okna, sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. Taka jest jednak rzeczywistość większości polskich mieszkań w blokach. Na szczęście nie jesteśmy skazani na ciemną, nijaką klitkę. Nawet mała łazienka w bloku bez okna może się prezentować dobrze i być funkcjonalna.

Fot. Meir Australia

W małej łazience głównym problemem jest pomieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów i urządzeń, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności i wygody użytkowania. Gdy na dodatek łazienka jest bez okna, kolejnym wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła oraz wykreowanie wrażenia przestronności. Może się to okazać pewnym wyzwaniem, ale nie jest zadaniem niemożliwym. Kluczem do sukcesu jest właściwe planowanie oraz dobór materiałów.

Przeczytaj także: 10 rozwiązań do małej łazienki. Sposoby na niewielki metraż


Urządzanie małej łazienki bez okna

Urządzanie małej łazienki z oknem czy bez rządzi się tymi samymi prawami – wszystko musi się zmieścić, a przy okazji być funkcjonalne. W tym względzie posiadacze łazienki bez okna, mają nawet odrobinę łatwiej. Okno jakby nie było też zajmuje miejsce i mocno ogranicza funkcjonalność ściany, na której się znajduje. Często jego umieszczenie będzie wyznacznikiem, gdzie rozplanować poszczególne sprzęty. Dobra wiadomość jest taka, że producenci wychodzą naprzeciw potrzebom właścicieli małych łazienek i oferuję coraz więcej sprzętów, które pozwalają zaaranżować użytkową, a przy okazji ładną przestrzeń. Wszak do tych najmniejszych nie zmieści się pełnowymiarowa wanna, pralka standardowej głębokości i trójkomorowy kosz na pranie. Tutaj potrzebne są mniejsze niż typowe rozmiary.

Przeczytaj także: Modna łazienka, czyli jaka? Trendy w urządzaniu łazienki 2019

Sprzęty do małe łazienki

Planowanie to pierwszy krok w urządzaniu małej łazienki bez okna. W tych najmniejszych jedną alternatywa jest prysznic, w nieco większych może się zmieścić niewielka wanna. Czasem można połączyć oba rozwiązania wprowadzając wannę z parawanem nawannowym. Co do zasady jednak w małych łazienkach korzystniejszym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa. Jeśli tylko jest taka możliwość, najlepiej wybrać prysznic z niskim brodzikiem, a nawet odpływ liniowy ukryty w posadzce. Takie rozwiązania zajmują mniej miejsca i wyglądają lżej.

fot. Meir Australia

Bardziej problematyczny bywa wybór pralki do małej łazienki. W wielu poradnikach znajdziemy informacje, że najlepiej wybrać pralką ładowaną od góry. Wtedy jednak tracimy przestrzeń nad pralką, jak i na samej pralce. Na szczęście kilku producentów oferuje tradycyjne pralki ładowane od przodu o szerokości znacznie mniejszej niż standardowa. Indesit czy Candy mają w ofercie pralki o szerokości w okolicach 33-40 cm. Należą one do najmniejszych na rynku. Około 38-45 cm mają niektóre modele pralek Whirlpool i Electrolux.

Poniżej znajdują się jedne z najmniejszych dostępnych na rynku modeli pralek ładowanych od przodu.

Ścianę nad taką pralką można zabudować, dzięki czemu zyskujemy dodatkową przestrzeń na przechowywanie. W sklepach można także znaleźć wiele gotowych mebli, które mogą się nadać do tego celu. Zresztą podobne zabudowy warto rozważyć nad miską sedesową.

Umywalka z szafką do małej łazienki

W małych łazienkach trzeba pamiętać o wykorzystaniu każdego centymetra. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest gotowy zestaw – umywalka z szafką łazienkową. Jest to lepsze wyjście niż kompletowanie samodzielnie szafki i umywalki. Zabudowa jest praktyczna i estetyczna, a my zyskujemy miejsce na przechowywanie. Zdarza się jednak i tak, że umywalka musi być tak mała, bądź tak ustawiona, że szafka się nijak nie zmieści. Wtedy należy postawić na szafkę z lustrem do powieszenia nad umywalką.

Ciekawy przykład takiej szafki można znaleźć poniżej. Nie tylko front jest lustrzany, ale też boki, dzięki czemu wizualnie ginie na ścianie i rozświetla otoczenie.

Szukając dodatkowego miejsca na przechowywanie, warto rozważyć montaż szafki nad drzwiami łazienkowymi, w stylu dawnych pawlaczy. Można też zamontować specjalne szafki lub półki narożne, które nie ograniczają funkcjonalności łazienki, a dają zawsze dodatkowe miejsce na kosmetyki i inne drobiazgi.

W ostateczności w małej łazience zamiast szafek i półek można zastosować system ścienno-drzwiowy. Tego typu systemu składają się z pionowych modułów do zamocowania na drzwiach lub ścianach. Można je też zawiesić na kabinie prysznicowej. Jednak należy je traktować jako ostateczność – są niestabilne i mogą wprowadzać wrażenie chaosu do wnętrza. Ścienne szafki i półki są zdecydowanie lepszym wyjściem.

fot. Meir Australia

Płytki do małej łazienki

Kolejny istotny element wystroju to płytki. W małej łazience nie powinno się kłaść płytek w duże, graficzne wzory. Szczególnie niepolecane są kafelki o mocno kontrastowych deseniach. Wzorzyste płytki w małej łazience mają rację bytu jedynie na podłodze i na fragmentach ścian, które chcemy zaakcentować, np. pod prysznicem. Należy przy tym uważać, żeby nie przesadzić. Zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem są duże, jasne, jednokolorowe kafelki. Jest to rozwiązanie nie tylko bezpieczniejsze, ale także dające wrażenie przestronności. Przy czym do wyboru mamy nie tylko białe kolory, ale też jasne szarości, pastele, błękity itp. Należy jedynie uważać na beżowe wzory płytek, szczególnie matowe, które nie zawsze wypadają najlepiej.

Ciekawym pomysłem do łazienki bez okna jest wyłożenie jednej ze ścian płytkami odbijającymi światło czy też płytkami lustrzanymi. Są one niezwykle świetliste, często migocące, dzięki czemu wnętrze nabiera głębi. Należy jednak pamiętać, że takie płytki nie będą pasować do wszystkich aranżacji. Najlepiej sprawdzą się w stylach glamour czy nowojorskim.

Jak rozjaśnić łazienkę bez okna?

Brak okna w łazience ma jedną najważniejszą konsekwencję – brak dostępu do naturalnego światła. To powoduje, że sztuczne oświetlenie wymaga od nas jeszcze więcej uwagi niż w innych wnętrzach. Oświetlenie w takiej łazience powinno być dobrze przemyślane i wieloźródłowe. Jedna lampa sufitowa to zdecydowanie za mało. Dyskretne listwy ledowe czy dodatkowe kinkiety to konieczność. Potrzebne są przede wszystkim przy lustrze. Same lampy powinny być dyskretne i ściągać na siebie uwagi. Dlatego m.in. polecane są plafony – doskonale oświetlają, prawie ich nie widać i nie zajmują wiele miejsca.

Poniżej znajdziecie wybór lamp idealnych do małej łazienki bez okna.

W małej łazience lepiej unikać punktowego światła. Powinno być ono równomierne i rozproszone. Inaczej określone strefy będą nadmiernie wyeksponowane, co doprowadzi do wizualnych dysproporcji.

Lustrzany blask w małej łazience

Optycznie można powiększyć małą łazienkę i dodać jej blasku, wprowadzając lustra do pomieszczenia. Jest to także sposób na doświetlenie pomieszczenia w przypadku braku okna. Jeśli mamy taką możliwość, warto wprowadzić duże lustro naprzeciwko drzwi wejściowych. Wówczas wchodząc do łazienki, od razu mamy wrażenie, że jest znacznie większa. Można nawet lustrzaną taflą pokryć całą ścianę. Nie tylko uzyskamy wrażenie głębi, ale też lustro będzie odbijać światło, rozjaśniając wnętrze. Nie zapominajmy też o lustrze nad umywalką, jest ono wręcz obowiązkowe. W małej łazience optymalnym rozwiązaniem jest połączenie lustra z szafką, o czym było wyżej.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

  • W malej łazience najważniejsza jest funkcjonalność. Jedną z naszych największych obawy było czy zdołamy połączyć nasze oczekiwania i wcisnąć je na te 6m2. Mąż chciał wannę ja bidet.szukaliśmy kompromisu i idealnym rozwiązaniem okazała się nakładka na kibelek biobidet i każdy jest zadowolony :) jest i wanna i ja mam coś co jest nawet lepsze niż tradycyjny bidet.Warto szperać po internecie w poszukiwaniu inspiracji i rozwiązań.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago