Sypialnia nie jest pomieszczeniem, w którym pojawia się zbyt wiele dekoracji. Dlatego ich dobór powinien być staranny i przemyślany. Zbyt duże i przytłaczające ozdoby rzadko się tutaj sprawdzają. Do sypialni bardziej pasują dekoracje podkreślające intymny charakter pomieszczenia. Sprawdź wybór polecanych ozdób.
fot. The Good Sheet
Sypialnia to pomieszczenie podporządkowane jednej funkcji. Dlatego z reguły nie wprowadza się do niej zbyt wielu dekoracji, które mogłyby odwracać uwagę. Nie oznacza to jednak, że nie może być ich w ogóle. Wręcz przeciwnie. Choćby kilka dodatków warto wprowadzić, aby dodać pomieszczeniu osobowości, podkreślić przytulny, intymny charakter i dać wyraz własnym zainteresowaniom. Należy jedynie uważać, żeby dekoracji nie było zbyt wiele, a te, na które się ostatecznie zdecydujemy odpowiednio dopasowane do stylu pomieszczenia. Przy czym można też wprowadzić jeden element bądź dwa na zasadzie kontrastu. Takie zabiegi dekoracyjne dodają wnętrzom wyrazistości i niepowtarzalnego wyrazu.
Przeczytaj także: Jak zwiększyć komfort snu, wybierając odpowiednią pościel — pościel bawełniana, satynowa czy flanelowa?
fot. The Headboard Workshop
Najważniejszym meblem w sypialni jest niewątpliwie łóżko, nie tylko z uwagi na kluczową funkcję, ale i gabaryty. Wchodząc do pomieszczenia, wzrok od razu natrafia właśnie na ten mebel. Wprowadzenie na nim dekoracji wydaje się więc naturalnym wyborem. Przy dekorowaniu łóżka w grę wchodzą w zasadzie jedynie tekstylia. Mają one z jednej strony za zadanie chronić pościel przed nadmiernym kurzeniem się, z drugiej po prostu dodawać pomieszczeniu ciepła i przytulności.
Przeczytaj także: 3 zasady, dzięki którym znajdziesz swoją pościel idealną!
Jeszcze 10-15 lat temu nakrywano łóżko szczelnie obszernymi narzutami. Przyjęło się, że mają wyglądać nieskazitelnie, nieco jak w pałacowych wnętrzach. To podejście na szczęście jest już kwestią przeszłości. Teraz stawiamy na swobodniejsze rozwiązania. Ważniejsze jest skontrastowanie faktur i warstwowe ułożenie tekstyliów, tak aby same w sobie tworzyły ciekawą kompozycję. Do tego poduszki i narzuty nie powinny być z jednego kompletu, ale warto, żeby zachowywały spójność stylistyczną. Przy wyborze poduszek dekoracyjnych do sypialni, warto zróżnicować ich wielkość i formy. Do dwóch kwadratowych poduszek o wymiarze 50 cm można np. dobrać podłużny prostokąt i okrągłą poduszkę. Na koniec pamiętajmy, że tekstyliami na łóżku możemy się bawić. Nie traktujmy ich aranżacji zbyt poważnie i zmieniajmy je sezonowo.
1.Narzuta Eurofirany. 2.Koc Atmosphera. 3.Narzuta Fééric Lights. 4. Poduszka dekoracyjna FLHF.
5. Poduszka dekoracyjna Hubsch. 6. Narzuta FLHF. 7. Poduszka dekoracyjna Dekoria. Poduszka dekoracyjna Hubsch. 8. Koc Dekoria. 9. Poduszka dekoracyjna Dekoria. 10. Pled ’cause.
fot. Covet House
Nie tylko to, co się dzieje na łóżku przykuwa wzrok w aranżacji sypialni, ale również to co wokół niego. Szczególnie eksponowanym miejscem jest ściana za łóżkiem. Ten obszar aż prosi się o udekorowanie. Warto tu wprowadzić coś innego niż typowe obrazy i plakaty, jakie zazwyczaj wiesza się na ścianach. Dobrze jest poszukać dekoracji, które korespondują z naszymi zainteresowaniami i stylem wnętrza. Warto poszukać nietypowych dekoracji ściennych, jak zawieszek z witrażowymi szkiełkami czy oryginalnych tkanin na ścianę. Do małych sypialni dobrze jest w tym miejscu wprowadzić lustro bądź półkę, która przy okazji dostarczy miejsca na przechowywanie. Można też ścianę ozdobić naklejką bądź tapetą. Jest to również dobre miejsce na pokazanie swoich kolekcji, np. kapeluszy słomkowych czy talerzy. Możliwości jest tu naprawdę wiele.
Więcej podpowiedzi znajdziesz w artykule: Pomysły na ścianę za łóżkiem w sypialni
1. Dekoracja ścienna Lorena Canals. 2. Makrama ścienna Dekoria. 3. Zegar ścienny Segnale. 4. Lustro w złotej ramie. 5. Mapa-zdrapka Playprint. 6. Obraz-kolorowanka Stnux. 7. Naklejka ścienna Djeco. 8. Półka z mapą świata Sifcon. 9. Dekoracja ścienna Lorena Canals.
fot. Chaplins Furniture
Miejscem w sypialni, które jest warte udekorowanie, to blaty szafki nocnej bądź komody. Tutaj jednak należy być bardzo powściągliwym. Najlepiej ograniczyć się do dwóch-trzech rzeczy, które naprawdę sprawiają nam przyjemność. Pamiętajmy wszak, że te powierzchnie muszą zachować swoje funkcje użytkowe, dlatego nie należy ich całkowicie przeznaczać na dekoracje. Najlepiej na szafkach i komodach sprawdzają się zegary, świeczniki i świece oraz ramki na zdjęcia. Po części mają one praktyczne zastosowanie. Ramki natomiast pozwalają wyeksponować zdjęcia bliskich osób, które w ten sposób zawsze możemy mieć przy sobie. Dobrym wyborem są też szkatułki i pojemniczki na drobne szpargały, a także ponadczasowe wazony.
1. Świeca zapachowa Atmosphera. 2. Wazon szklany Dekoria. 3. Zegar stojący Dekoria. 4. Wazon szklany Menu. 5. Szkatułka na biżuterię. 6. Świecznik Sagaform. 7. Drewniane świeczniki Belldeco. 8. Dyfuzor Sifcon. 9. Budzik Nextime. 10. Ramka Home Styling Collection. 11. Wazon szklany Boltze.
fot. Sweetpea & Willow
Jako dekoracje można także potraktować w sypialni drobne meble i dywany. Dobrze się one sprawdzają w większych pokojach, gdzie faktycznie zdobią przestrzeń zamiast ją zastawiać. Jeśli więc mamy odpowiednio dużo miejsca, można sobie pozwolić na taboret, puf, stolik pomocnik, a nawet podwieszany do sufitu fotel. Te drobne meble mogą mieć ogromny wpływ na całą aranżację sypialni. Podobny efekt uzyskamy dzięki dywanom. W sypialni są one szczególnie pożądane. Nie dość, że ocieplają przestrzeń, to jeszcze zapewniają miękkość pod stopami. Stąd też warto wybrać te z dłuższym włosiem.
1. Puf Dekoria. 2.Skóra owcza Home Styling Collection. 3. Stolik na kółkach Dekoracja Domu. 4. Stolik z tacą Lectus. 5. Stolik pomocnik Style Furniture. 6. Stolik kawowy Dekoria. 7. Stołek Home Styling Collection. 8. Dywan Done by Deer. 9.Fotel brazylijski Dekoracja Domu. 10. Dywan Dekoria.
fot. Delightfull
Funkcje dekoracyjne w sypialni może pełnić także oświetlenie. W końcu, jak w żadnym innym pomieszczeniu, tutaj bierze udział w kreowaniu nastroju. Szczególne znaczenie ma tu oświetlenie przy łóżku, które jest najbardziej wyeksponowane. Mamy tu do wyboru przede wszystkim kinkiety i lampy stołowe. Zwróćmy uwagę na ich formy i wykończenia. Dobrze, żeby prezentowały się stylowo. Uzupełnieniem dla nich mogą być popularne girlandy świetlne z żarówek czy wciąż modne cotton balls. Bardziej subtelne są tzw. fairy lights, czyli bardzo subtelne sznury światełek ledowych. Można je umieścić nad łóżkiem, na wezgłowiu bądź w innym miejscu w pomieszczeniu.
1. Kinkiet Ideal Lux. 2. Kinkiet Globo. 3. Lampa stołowa TK Lighting. 4. Girlanda z żarówek Zuma Line. 5. Kinkiet Nowodvorski. 6. Cotton Balls Koala. 7. Lampa stołowa Atmosphera. 8. Lampa stołowa TK Lighting. 9. Lampa stołowa Zuma Line. 10. Fairy Lights Pigmejka
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…