Cegła na ścianie – stylowa wykończenie wnętrza. Aranżacje z cegłę

Cegła to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Z reguły ukrywamy ją pod tynkiem. Warto jednak dać jej szansę i wyeksponować. Ceglane ściany to bowiem modny i szalenie efektowny pomysł na wykończenie aranżacji wnętrza.

fot. Anna Oporska/Learning from Hollywood

Eksponowanie cegły na ścianach zaczęto praktykować wraz narodzinami stylów industrialnego i loftowego. One po raz pierwszy pozwoliły docenić piękno surowych materiałów i elementów konstrukcyjnych. Szybko okazało się, że stara, poczciwa cegła pięknie prezentuje się w różnego rodzaju pomieszczeniach, a nie tylko tych pofabrycznych. Dzięki wyrazistej fakturze, efektownemu kolorowi i możliwości układaniu różnych wątków muru stała się pożądaną dekoracją ścienną. Dziś moda na ceglane ściany nie słabnie. Wręcz przeciwnie, dzięki nowym rozwiązaniom można osiągnąć efekt cegły nawet bez prawdziwego budulca.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na drewno na ścianie w salonie


Ściany z prawdziwej cegły

Odkąd cegłę zaczęły wypierać pustaki, a także żelbetonowe konstrukcje, coraz rzadziej pojawia się w domach i mieszkaniach. Już tylko mieszkańcy kamienic, starych domów czy starych budynków pofabrycznych mogą po skuciu tynków odsłonić autentyczną cegłą. Bywa też spotykana w ścianach w niektórych blokach o konstrukcji „H”. Współcześnie nie stosuje się jej właściwie wcale, chyba, że dla efektu dekoracyjnego.

Oryginalne cegły mają kolor oscylujący między rudością, czerwienią, pomarańczem, a brązem. Jego ciepło i nieokreślość są ogromnymi atutami. Ożywiają wnętrze i nadają mu przytulnego wyrazu.

fot. Chaplins Furniture

Gdy odsłania się autentyczną cegłę na ścianie, należy ją oczyścić i zaimpregnować. Dzięki temu nie będzie się kruszyć i zachowa kolor. Ceglaną ścianę można zachować w oryginalnym odcieniu bądź przemalować. Wówczas można nieco stonować jej charakter. Popularnym zabiegiem jest malowanie cegieł na biało bądź szaro, co daje bardzo nowoczesny efekt. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby nadać jej dowolny inny odcień pasujący do aranżacji.


Ceglana ściana bez prawdziwej cegły

Nie wszyscy niestety mają szczęście mieszkania w budynkach ze ścianami z cegieł. Co wtedy można zrobić, jeśli naprawdę nam zależy na ceglanej powierzchni? Na szczęście możliwych do zastosowania rozwiązań jest kilka:

  • Płytki z cegły rozbiórkowej. Są one ręcznie wytwarzane ze starych cegieł pozyskanych ze starych rozbieranych budynków. Każda cegła jest cięta na wąskie paski przypominające płytki. W takiej formie klei się je do ściany. Niektóre płytki mogą wymagać uzupełnienia ubytków bądź szlifowania. Choć dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać spektakularne efekty, to jednak takie płytki są drogie, a cały proces długi i wymagający fachowej wiedzy.
  • Płytki ścienne. Niekoniecznie trzeba ciąć starą cegłę, żeby uzyskać płytkę wyglądającą na ceglaną. Na rynku znajdziemy ceglane płytki wykonane bądź to z wypalanej gliny, betonu dekoracyjnego, kamienia lub gipsu. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i szerokiej gamie wykończeń.
  • Płytki klinkierowe. Jak cegły, wyglądają także płytki klinkierowe, które przeznaczone są do zdobienia fasad budynków. Stąd są niezwykle odporne na działanie czynników zewnętrznych, niską temperaturę i wilgoć. Mimo iż są to płytki elewacyjne bywają stosowane we wnętrzach. Przykładowo, można uzyskać efekt przenikania się wnętrza i zewnętrza.
  • Okładzina ścienna PCV. Dużo tańszym sposobem na efekt cegły na ścianie są okładziny z PCV. Jest to materiał sztuczny, który można dowolnie kształtować. Okładziny z niego wykonane mają więc strukturę ceglanego muru. Mogą też przybierać dowolny kolor. Trzeba jednak mieć świadomość, że okładzina, okładzinie nierówna. Nie wszystkie więc będą wyglądać w 100 proc. autentycznie.
  • Tapety i fototapety. Ostatnią deską ratunku dla miłośników ceglanych ścian są tapety i fototapety. Tutaj uzyskamy fotorealistyczne zdjęcie ceglanego muru. Wizualnie więc da się stworzyć ceglaną ścianę, ale bez faktury.
fot. Wallsouce

Cegła na ścianie w salonie

Najczęściej na wyeksponowane cegły na ścianie decydujemy się w salonie. W tym pomieszczeniu można sobie pozwolić na całkiem sporą ceglaną powierzchnię. Urozmaica ona aranżację, dodaje jej wyrazu, a faktura wrażenia trójwymiarowości.

Ceglana ściana w salonie sprawia, że w zasadzie inne dekoracje ścienne są zbędne. Faktycznie w wielu domach, gdzie pojawia się takie rozwiązanie, na ścianie nie ma już innych elementów ozdobnych, jak obrazy czy lustra. Przeważnie – choć nie jest to regułą – cegłą akcentuje się ścianę za sofą, za telewizorem, wokół kominka bądź za stołem. Możliwości jest jednak znacznie więcej wszystko zależy od ukształtowania i rozmiaru salonu.

fot. Wellcome Home

Im mniejszy salon, tym mniejsza ceglana powierzchnia jest zalecana. Warto też wówczas rozważyć pomalowanie cegły na biało bądź w jasnoszarym odcieniu. Należy bowiem pamiętać, że ceglana ścian może optycznie pomniejszyć wnętrze.

fot. Wellcome Home


Ceglana ściana w kuchni i łazience

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na cegłę postawić także w tzw. „mokrych” pomieszczeniach, czyli o podniesionej wilgotności. Chodzi oczywiście o kuchnię i łazienkę.

W kuchniach najczęściej stosuje się cegłę jako wykończenie ściany nad blatem kuchennym. Ta w oryginalnym ognistym odcieniu będzie pięknie się komponować zarówno z białymi, jak i czarnymi meblami. Doskonale też współgra z naturalnym drewnem.

fot. Brick Factory

Warto jednak pamiętać, że cegła może być w tym miejscu trudna w utrzymaniu w czystości. Dlatego wiele osób poleca przesłonięcie cegły przy płycie grzewczej taflą szkła. Jest to miejsce najbardziej narażone na tłuste zabrudzenia.

fot. Sammy on State

Z kolei cegłę w łazience można stosować w zasadzie na wszystkich ścianach poza tymi przy prysznicu i wannie. Należy też taką cegłę odpowiednio zaimpregnować, aby nie wchłaniała wody.

Jak widać, możliwości zastosowania cegły na ścianach jest bardzo wiele. Jeśli tylko umieścimy ją w odpowiednim towarzystwie uzyskamy efektowną aranżację wnętrza.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

  • Ściana z cegły robi robotę! Tak niewiele trzeba, by wprowadzić stylowy element do wnętrza. A jak dużo możemy z nią później zrobić - a to przemalować, a to ozdobić roślinami bądź obrazami, a to zostawić taką surową. Do loftu lub industrialnego wnętrza jak znalazł!

  • Oj w łazience i kuchni mimo wszystko nie zdecydowałabym się na cegłę, ale w innych pomieszczeniach - czemu nie :)

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago