Categories: KinoLIFESTYLEMODA

15 najlepszych filmów o modzie

Filmy o modzie pokazują pełne spektrum zagadnień z nią związanych. Z jednej strony to potężny przemysł, z drugiej oznaka statusu, narzędzie za pośrednictwem, którego komunikujemy się ze światem, a dla jeszcze innych sztuka. Do tego świat mody to jakby zupełnie inny wszechświat. Te filmy opowiadają o jego złożoności najlepiej.

Filmów o modzie jest bardzo dużo. Jednak jest ona różnie ujmowana. Czasem jest tematem głównym, czasem wątkiem pobocznym. Zresztą w każdej produkcji jest jakaś namiastka mody, w końcu bohaterowie noszą ubrania, które mają nieść określony komunikat. Tutaj jednak zebrałam filmy o modzie sensu stricto. Gdzie jest głównym tematem, bądź odgrywa znaczącą rolę. A wiąże się z nią szereg zagadnień i problemów. Jest to forma rzemiosła, ale też może być sztuką – wystarczy wspomnieć pokazy haute couture. Przed modą nie ma ucieczki, wszak wszyscy nosimy jakieś ubrania, którymi coś komunikujemy. Jednak różne osoby przykładają inna wagę do strojów. Jedni traktują modę śmiertelnie poważnie, niemal z nabożnym szacunkiem, inni się z niej nabijają. Trzeba też wspomnieć o świecie mody, niezwykle hermetycznym, powierzchownym, ale i tworzonym przez wyjątkowo zdolnych ludzi – artystów.

Filmy, które znalazły się w tym rankingu pokazują złożoność tematu, jakim jest moda. Są tu zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne oraz seriale.

 

15 NAJLEPSZYCH FILMÓW O MODZIE

 


15. Nić widmo (Phantom Thread, 2017)


Zestawienie otwiera film opowiadający historię fikcyjnego projektanta mody działającego w Anglii w latach 50. Jest on na poły rzemieślnikiem, a na poły artystą. Choć cieszy się uznaniem to daleko jego sukniom do innowacyjnych projektów Diora. Przeżywa twórcze rozterki potęgowane przez romans ze swoją muzą i modelką. Ten film znakomicie pokazuje, jak wyglądał warsztat krawców w połowie xx wieku.



14. Yves Saint Laurent (2014)


Tego projektanta chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Był innowatorem, który wyznaczał trendy w świecie mody przez kilka dekad. Film ten jest biograficzną opowieścią pokazującą nie tylko geniusz tego twórcy, ale także jego długoletnią relację miłosną z Pierrem Bergé.



13. Zoolander (2001)


O modzie można opowiadać na wiele sposobów, także w konwencji komediowej. „Zoolander” to wręcz satyra na modowy świat oraz modeling, który jest z nim nierozerwalnie związany. Bo główny bohater jest właśnie modelem, ale nieco już zapomnianym. Teraz stara się odzyskać pozycję, co w środowisku wyznającym kult młodości wcale nie jest łatwe.



12. Szefowa (Girlboss, 2017)


Moda to także biznes, i to ogromny. W grę wchodzą miliardy dolarów. Jednak każde odzieżowe imperium, kiedyś musiało zacząć. Zazwyczaj początki nie należą do łatwych i przyjemnych. Taką właśnie historię opowiada ten serial. Powstał on na podstawie biograficznej powieści założycielki marki Nasty Gal. Sophii Amoruso zaczynała bez grosza przy duszy, a skoczyła jako właścicielka wartego miliony dolarów przedsiębiorstwa odzieżowego. Ten serial powinny obejrzeć wszystkie dziewczyny marzące o własnej firmie modowej.



11. Plotkara (Gossip Girl, 2007-2012)


Serial o bogatych nastolatkach żyjących na Manhattanie podbił serca publiczności na całym świecie. Choć nie był stricte o modzie to jednak miał wiele modowych akcentów. Główne bohaterki Serena i Blair mimo młodego wieku codziennie nosiły wyszukane stroje od topowych projektantów. Zresztą mama Blair sama byłą projektantką, a inna z bohaterek, Jenny też postanowiła iść tą drogą. Każdy odcinek był niczym rasowy pokaz mody.



10. Iris (2014)


Iris Apfel to żyjąca legenda i ikona mody. Całe życie kolekcjonowała ubrania i słynęła z ekscentrycznego stylu. Kupował stroje zarówno u najdroższych projektantów, jak i na ulicznych bazarach. Każde z jej mieszkań jest wypełnione po brzegi wieszakami ubrań i o każdym potrafi powiedzieć choć kilka słów. Doczekała się nawet indywidualnej wystawy w Metropolitan Museum of Modern Art. Iris to nie tylko znawczyni mody, kolekcjonerka, ale również barwna osobowość, której po prostu nie wypada nie znać. Znakomity dokument o znakomitej postaci.



9. Diabeł ubiera się u Prady (The Devil Wears Prada, 2006)


Jeśli jakaś książka wstrząsnęła światem mody, to był to „Diabeł ubiera się u Prady”. Napisana przez byłą asystentkę Anny Wintour, legendarnej naczelnej amerykańskiego Vogue’a, pokazała dość przykry obraz modowego świata. Na jej podstawie powstał znakomity film z Meryl Streep i Anne Hathaway. Pierwsza wcieliła się w wymagającą i bezwzględną redaktor naczelną wpływowego pisma o modzie, druga w jej asystentkę. Skojarzenia z zimną Wintour nasuwają się same.



8. Coco Chanel (Coco avant Chanel, 2009)


Ten film to portret jednej z największych projektantek mody XX wieku – legendarnej Coco Chanel, rewolucjonistki. Uznawała tylko dwa kolory – biały i czarny, wymykała się konwenansom, była niezależna, zdecydowana i bezkompromisowa. Taka postawa miała jednak swoją cenę, którą płaciła w życiu osobistym. W legendarną Coco wcieliła się znakomita Audrey Tautou.



7. Wrześniowy numer (The September Issue, 2009)


Wrześniowy numer magazynu „Vogue” jest najważniejszy w całym roku i najobszerniejszy. To na nim przez kilka miesięcy koncentruje się uwaga legendarnej Anny Wintour. Redaktor naczelna nic nie pozostawia przypadkowi i popycha swoich podwładnych do granic możliwości, a czasem i cierpliwości, żeby osiągnąć zadowalający rezultat. Ten dokument wrzuca widza w sam środek modowego świata – fascynującego, wymagającego, pełnego blichtru, ale i niewdzięcznego. Pozycja obowiązkowa.



6. Ocean’s 8 (2018)


Na pierwszy rzut oka ten film nie pasuje do zestawienia, ale to tylko pozory. Jest to historia kryminalna o próbie kradzieży najdroższego naszyjnika na świecie. Ma się ona dokonać podczas dorocznej Met Gali, czyli prawdopodobnie najważniejszego wydarzenia modowego. Dzięki szykownym złodziejkom, możemy wejść za jego kulisy, a potem także na scenę główną, czyli czerwony dywan. A ten, jak zawsze, jest pełen gwiazd i wyjątkowych kreacji.



5. Sex w wielkim mieści (Sex and the City, 2008)


Niezależnie od tego, czy mówimy o filmach, czy serialu dla Carrie moda była niezwykle ważna. Nie pozostawiła co do tego żadnych wątpliwości. Rzadko kiedy można ją było zobaczyć w tej samej rzeczy dwa razy, miała słabość do butów, a raz nawet stała się modelką. „Sex w wielkim mieście” spowodował, że kobiety przestały się wstydzić swojej słabości do mody, ale też pokazał, że można się nią bawić w codziennym życiu.



4. Pierwszy poniedziałek w maju (The First Monday in May, 2016)


Film dokumentalny o Met Gali pokazuje, ile wysiłku i pracy stoi za tym gigantycznym przedsięwzięciem. To nie tylko gwiazdy przechadzające się po czerwonym dywanie w drogich sukniach. To spektakularna wystawa, nad którą przez kilka miesięcy pracuje sztab ludzi. Wszystko tworzone jest do ostatniej chwili w wielkim napięciu. Film pokazuje modę jako sztukę, i to wyjątkową, bo najbliższą życiu.



3. Bill Cunningham New York (2010)


Do tej pory większość filmów opowiadała o modzie z wybiegów. Ten z kolei wraca na ulice za sprawą jednego z najwybitniejszych fotografów mody – Billa Cunninghama. Przez całe życie fotografował kobiety Nowego Jorku i ich styl. Miał swoja stałą rubrykę w New York Timesie, gdzie raportował, jakie trendy wyznacza ulica. To było całe jego życie. Sam był szalenie skromnym i niezłomnym człowiekiem. Mieszkał w spartańskich warunkach, codziennie nosił to samo ubranie i jeździł rowerem niezależnie od pogody. Zawsze uśmiechnięty, zawsze skupiony, zawsze czujny. Miał oko jak mało kto. Wyjątkowa postać, obrazująca czyste zamiłowanie do mody.



2. McQueen (2018)


Głośny film o jednym z najwybitniejszych projektantów zarówno XX jak i XXI wieku. Odsłania złożoność postaci jaką był Alexander McQueen. Pochodził z niezamożnej rodziny, nie uczył się zbyt dobrze, wyglądała jak kibol. A jednak pod tą powłoką kryła się niezwykła wrażliwość i wielki talent. Na przekór wszystkim projektował ubrania i robił to wybitnie od samego początku. Każda z jego kolekcji opowiadała jakąś historię, była złożona i wielowymiarowa. A każdy pokaz mody zamieniał w spektakl wywołujący silne emocje. Tytan pracy, artysta, geniusz skonfliktowany wewnętrznie, niespokojny. Odebrał sobie życie u szczytu sławy.



1. Pret-a-Porter (1994)


Robert Altman w swojej mistrzowskiej komedii obnażył wszystkie grzechy modowego świata w scenerii paryskiego tygodnia mody. Za kulisami ścierają się modelki, projektanci, dyrektorzy domów mody, fotografowie oraz wydawcy. Śmierć jednej z czołowych postaci francuskiego świata mody wywraca wszystko do góry nogami. Film wieńczy słynna już scena, gdzie modelki w finałowym pokazie wychodzą na wybieg nagie. Za tą scenę, film trafia na szczyt zestawienia.


Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

3 niezawodne sałatki na grilla. Proste smaczne i uniwersalne

Podstawą grillowego menu są różnego rodzaju mięsa i kiełbasy. Jednak na piknikowym stole nie powinno…

3 tygodnie ago

Gdzie kręcono serial „Yellowstone”?

Hitowy serial "Yellowstone" z Kevinem Costnerem w roli głównej opowiada o współczesnej rodzinie kowbojów. Duttonowie…

1 miesiąc ago

Kuchnia-laboratorium i barbicore w serialu „Lekcja chemii” z Brie Larson

Serial "Lekcja chemii" z Brie Larson w roli głównej to wciągająca opowieść o chemiczce, która…

1 miesiąc ago

Płytki typu Kit Kat w aranżacji kuchni i łazienki. Modne płytki 2024

Szukasz modnych płytek do kuchni lub łazienki? W 2024 roku warto sięgnąć po podłużne i…

1 miesiąc ago

Zajączek z serwetki – idealna ozdoba na wielkanocny stół

Chcesz oryginalnie i efektownie udekorować stół na wielkanocne śniadanie? Zajączek z serwetki to propozycja dla…

1 miesiąc ago

Domowy popcorn smakowy na trzy sposoby

Domowy popcorn to najlepsza przekąska na filmowy wieczór i nie tylko. Jeszcze lepszy jest popcorn…

2 miesiące ago