Zamek „Downton Abbey” z małego na wielki ekran. Zaglądamy do wnętrz

Bijący rekordy popularności brytyjski serial „Downton Abbey” w końcu doczekał się wersji filmowej. Piękny neogotycki zamek ponownie będzie w centrum wydarzeń rozgrywających się wśród angielskiej arystokracji. Jego wnętrza są zresztą bohaterem samym w sobie. Przekonajcie się sami.

 
Historyczny serial „Downton Abbey” pokochali widzowie na całym świecie, w tym z Polski ze mną włącznie. We wrześniu tego roku jego kinowa wersja trafi na ekrany. Zarówno serial, jak i film rozgrywają się w tym samym miejscu – neogotyckim zamku. Choćby dla niego warto pamiętać o tej premierze!



„Donwton Abbey” to zbudowana z rozmachem opowieść o angielskiej arystokracji, która rozpoczyna się w okresie I wojny światowej w posiadającej tytuł lordowski rodzinie Crawley’ów, właścicieli tytułowego zamku. Znajdziemy tu zarówno wielką politykę, małe dramaty, intrygi i romanse. Równie ważni co właściciele zamku są ich pracownicy, którzy składają się na barwną społeczność Downton Abbey. bohaterem jest też tytułowy zamek – piękny i imponujący. Przy czym w rzeczywistości posiadłość o takiej nazwie nie istnieje, choć pewnie miliony widzów wolałoby, aby było inaczej. Za plan zdjęciowy posłużył zamek Highclere, położony na południu Anglii, w pobliżu miejscowości Hampshire.

Historia zamku zamku Downton Abbey

Zamek Highclere, który wcielił się w Downton Abbey ma długie dzieje. Został wybudowany na miejscu wcześniejszego, średniowiecznego pałacu biskupa Winchester, który mieszkał na tych terenach od VIII w. W 1679 posiadłość przeszła w ręce hrabiowskiej rodziny Carnarvon. W XIX wieku nowi właściciele zlecili przebudowę zamku na ówczesną modłę. A w XIX-wiecznej Anglii nie było popularniejszego stylu w architekturze niż neogotycki. Miłość do średniowiecznej architektury nigdy zresztą w Królestwie Brytyjskim nie wygasła, jednak w tamtym stuleciu przeżywała prawdziwy renesans. Rodzina zgłosiła się do jednego z największych architektów tamtych czasów, Charles Barry’ego. Możecie nie znać go z nazwiska, ale z pewnością widzieliście co najmniej jedno jego dzieło – gmach Brytyjskiego Parlamentu w Londynie. W podobnym stylu miał przebudować posiadłość Highclere, co uczynił w latach 1839–1842.

Architekt sprawił, że zamek, który dziś znamy bardziej jako Downton Abbey zyskał liczne dekoracje i niewielkie wieżyczki, które wizualnie odciążają fasadę i dodają jej strzelistości. Z kolei wnętrza zmienił w zasadzie całkowicie. Wiele z nich można zobaczyć w serialu i filmie.

Wnętrza zamku Downton Abbey

Filmowe wnętrza zamku Downton Abbey częściowo były kręcone w rzeczywistych wnętrzach Highclere, a częściowo w studiu filmowym. Wynikało to z jednej strony z wymogów bezpieczeństwa – zamek musiał po wyjechaniu filmowców pozostać w nienaruszonym stanie, a z drugiej z konieczności odtworzenia oryginalnych przestrzeni. Przez lata zamek Highclere zyskał wiele współczesnych naleciałości, jak choćby kuchnia, która została uwspółcześniona, tak aby spełniała obecne standardy. Serial wymagał z kolei kuchni z epoki, dlatego to pomieszczenie zbudowano od zera. Na każdym etapie prac nad serialem „Downton Abbey” był obecny historyczny konsultant, który doradzał, co i jak powinno wyglądać. Do tego zespół scenografów także porządnie odrobił lekcję, kreując wyjątkowe, historyczne wnętrza.

Wnętrza zamku Downton Abbey są niezwykle bogate, wystawne, bogato zdobione i dopracowane do najmniejszego szczegółu. Nic w nich nie jest pozostawione przypadkowi. Mamy tu zarówno salony i jadalnie stworzone po to, by imponować, jak i bardziej kameralne pomieszczenia, niektóre wręcz intymne. W tych pierwszych znajdziemy bogate boazerie, sztukaterie, dzieła sztuki, tapiserie, kosztowne meble i sprzęty. W wielu pomieszczeniach ściany ozdobiono żakardowymi tapetami i obrazami z dekoracyjnych ramach. W większości pokoi są także kominki – im ważniejsze wnętrze, tym zdobniejsze.

W Downton Abbey szczególnie celebrowane są posiłki. Wszystkie spożywane są w obszernej jadalni, gdzie na domowników, jak i gości zawsze czeka nakryty białym obrusem stół. Świetności temu pokojowi nadają portrety przodków w złoconych ramach. Wszystkie posiłki w Downton Abbey odbywają się pod ich czujnym okiem. Poza stołem, zajmującym całą centralną część wnętrza, przy ścianach stoją jeszcze bogato zdobione konsole, komody i stoły pomocniki, które pomagają służbie.

Zdecydowanie bardziej kameralne są sypialnie w zamku Downton Abbey. Wydaje się, że są skrojone na ludzką skalę. Wciąż stylowe i szykowne, ale bez przesadnych dekoracji i wybujałych mebli. Tu ma być po prostu wygodnie. W czasach, w których rozgrywa się akcja serialu, w sypialniach nikt nie przyjmował gości. Mieli do nich wstęp jedynie domownicy, dlatego powstawały z myślą o osobach, które faktycznie miały w nich mieszkać.

„Downton Abbey” – wnętrza dla służby

Wystawne, historyczne wnętrza zamku Downton Abbey niewątpliwie robią duże wrażenie, jednak czasem większe zainteresowanie widzów budzą przestrzenie dużo skromniejsze. Miejscem, do którego zaglądają tak chętnie, jest bowiem kuchnia – duża, jasna i doskonale wyposażona. Nawet dziś może stanowić obiekt zazdrości niejednego profesjonalnego kucharza. To w niej pani Patmore odprawia kulinarne czary.

Kuchnia w Donwton Abbey stanowi królestwo pani Patmore – głównej kucharki, która twardą ręką zarządza podlegającym jej zespołem. Praca trwa tam niemal bez przerwy, gdyż domownicy prowadzą bardzo towarzyski tryb życia – przyjęcia i proszone kolacje są na porządku dziennym. Na talerze trafiają starannie przyrządzone i wyrafinowane dania, będące rozkoszą nie tylko dla podniebienia, ale i dla oczu. Malinowy pudding z bezą, ciasto francuskie Charlotte, szparagi w cieście francuskim, pieczone przepiórki, Crêpe Suzette (naleśniki w sosie pomarańczowym), suflet z wątróbką – to tylko niektóre z serwowanych tam dań. Aby tworzyć niezwykłe kulinarne kreacje, konieczne są odpowiednie warunki, a tych dostarcza kuchnia w zamku Downton Abbey.

W centrum kuchni w zamku Downton Abbey jest długi drewniany stół, biegnący niemal przez całe pomieszczenie. Stanowi on główny warsztat pracy kucharek. Na nim piętrzą się drobne sprzęty, składniki, zioła i naczynia, wśród których główną rolę odgrywają słynne ceramiczne miski od Mason Cash. Ich oryginalna nazwa w tłumaczeniu brzmi „miski do mieszania”. Produkowane od początku XIX wieku, niezmiennie urzekają rustykalną formą i delikatnym wzorem. W Downton Abbey jest ich niezliczona ilość w różnych rozmiarach i odcieniach.

Wzdłuż dłuższej ściany ciągnie się rząd jasnych, rustykalnych szafek. W środkowej części widać dwa potężne zlewozmywaki. Powyżej, na niemal całej ścianie, zostały zawieszone formy do pieczenia ciast, sitka oraz inne kuchenne utensylia. Jest też półka, na której ustawiono błyszczące miedziane naczynia, głównie pochodzenia francuskiego. We wnęce, na krótszej ścianie znajduje się masywna, żeliwna kuchenka i piekarniki. Całość jest na tyle duża, że umożliwia gotowanie wielu potraw jednocześnie. Ścianę we wnęce wyłożono klasycznymi, acz efektownymi czarno-białymi kafelkami.


W kuchni w zamku Downton Abbey znajduje się także swoiste centrum zarządzania. Jest tam duży stół, przy którym cała zamkowa załoga spożywa posiłki. Jest tam też coś jeszcze, tablica z dzwonkami. W całym Donwton Abbey był system dzwonków. W niemal każdym pomieszczeniu był jeden. Gdy państwo potrzebowało służby, pociągało za sznurek, a dźwięk dzwonka rozlega się właśnie tutaj. Jest to zmyślny system, wyprzedzający czasy telefonii komórkowej.


Wiele rzeczy, które widzimy w serialowej kuchni w Downton Abbey, w tym formy do pieczenia, maszynki do mielenia mięsa, wagi kuchenne czy kamienne zlewozmywaki, zostało znalezionych na aukcjach internetowych. Dzięki temu, jak szacuje główny scenograf Donald Woods, aż 60-70 proc. przedmiotów, które znalazły się w kuchni w Downton Abbey, to autentyczne obiekty z początku XX wieku. Aby zachować wierność realiom scenografowie odwiedzili blisko 40 historycznych wiejskich posiadłości, żeby szukać zachowanych kuchni z tamtego okresu, na których mogliby się wzorować.

Wysiłek scenografów bez wątpienia się opłacił. Serialowe wnętrza Downton Abbey są wyjątkowe i – co najważniejsze – autentyczne. Już niedługo te same pomieszczenia będziemy mogli oglądać w wersji kinowej. W filmie bowiem wykorzystano niemal wszystko, co scenografowie wykreowali na potrzeby serialu.

 


Zobacz rzeczy w stylu serialowych wnętrz, które sprawdzą się współcześnie:

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago