Categories: LIFESTYLE

Warte uwagi #6. Co czytać, oglądać i robić w nadchodzącym tygodniu?

Warte uwagi to cykl na blogu Learning from Hollywood. Co tydzień, w każdy czwartek polecam w nim wyróżniające się: filmy, książki, koncerty, wydarzenia, artykuły, strony czy inicjatywy. Wszystko po to, żebyście nie przegapili rzeczy Wartych uwagi.

fot. 3dman_eu/CC0

Warte uwagi to kulturalne podpowiedzi na nadchodzący tydzień. Co warto robić, czytać, oglądać i nie tylko. Czego tym razem nie można przegapić? Polecam rzeczy Warte uwagi.


Film „Na plaży Chesil”

Film na podstawie bestsellerowej powieści Iana McEwana to historia o miłości, pożądaniu i konwenansach. Florence i Edward to młoda para, która pobiera się i spędza noc poślubną w nadmorskim hoteliku. Nowożeńcy pochodzą z różnych światów i, jak się okazuje, nie są pewni swoich wyborów. Do tego dochodzi brak doświadczenia seksualnego, na który nakładają się sztywne ramy moralne epoki. To wszystko powoduje, że ta pierwsza noc ma być decydująca dla przyszłości małżonków, a nawet dla ich być albo nie być. We Florence wcieliła się jak zawsze bezbłędna Saoirse Ronan. Choćby dla niej warto wybrać się do kina.

fot. M2 Films

Wystawa „Design it. In Silesia”

To już trzecia edycja wystawy „Design It. In Silesia”, która powraca do Ronda Sztuki w Katowicach. Ponownie organizatorzy postarają się pokazać współczesny śląski design. Tym razem zestawieni zostali ze sobą projektanci pochodzący ze Śląska zarówno ci już znani i cenieni z tymi, którzy dopiero wchodzą na scenę projektową. Wszystkie prezentowane przedmioty łączy typowo śląska cecha – pragmatyzm. W trzeciej edycji wystawy będzie można zobaczyć m.in. biżuterię z funkcją terapeutyczną, kafle zrealizowane w procesie recyklingu czy książkę „Śląskie od kuchni”, która w zabawny i  oryginalny sposób pokazuje tradycyjne regionalne danie. Wystawę będzie można oglądać od 13 do 27 lipca. Więcej informacji tutaj. fot. mat. prasowe

Trasa koncertowa Męskie granie

To już dziewiąta edycja kultowej trasy koncertowej, której pomysłodawca i organizatorem jest marka Żywiec. W tym roku Męskie granie rusza 14 lipca i do końca wakacji obejmie 7 koncertów w największych miastach w Polsce oraz w Żywcu. Gwiazdy, które firmują tegoroczną trasę to: Krzysztof Zalewski, Kortez i Dawid Podsiadło. Jednak na scenach pojawi się znacznie więcej artystów w tym Coma, Lao Che, Natalia Przybysz, Kult, Mela Kotulak czy Katarzyna Nosowska. Zapowiada się wiele muzycznych wrażeń. Więcej informacji na stronie meskiegranie.pl

fot. mat. prasowe

Festiwal Transatlantyk

13 lipca w Łodzi rusza ósma edycja festiwalu Transatlantyk. Jego twórcą i dyrektorem jest kompozytor, laureat Oscara – Jan A.P. Kaczmarek. Jest to wydarzenie, które opowiada o współczesnym świecie przez pryzmat filmu i muzyki. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Ja, Wolność, Bunt i Ojczyzna”. Festiwal chce się pochylić nad tym, czym dzisiaj jest niepodległość czy suwerenność państwa oraz jak przekładają się one na twórczość artystyczną. Organizatorzy zadają też szersze pytanie o niepodległość artystów. W programie wydarzenia znalazło się ok. 100 filmów i wiele wydarzeń towarzyszących. Więcej informacji na transatlantyk.org

fot. mat. prasowe

Kolekcja Manuba

Manuba to seria produktów stworzonych specjalnie na festiwal Gdynia Design Days. Każdy z produktów jest owocem współpracy projektanta z rzemieślnikiem. Trzecia edycja projektu to kontynuacja idei odzyskiwania rzemiosł na Pomorzu. Do serii dołączyły cztery przedmioty: koszyk piknikowy, kosz plażowy z funkcją oparcia, dziennik podróży i akcesorium spacerowe. Wszystkie łączą rzemieślniczy kunszt i nowoczesne podejście do projektowania. Kuratorami tegorocznej edycji jest para projektantów tworzących Witaminę D, czyli Małgorzata Knobloch i Igor Wiktorowicz.Więcej informacji na manuba.eu

fot. mat. prasowe

Książka „Urobieni. Reportaże o pracy”

Czy wakacje to dobry czas na czytanie o pracy? Jak najbardziej, choć nowa książka Marka Szymaniaka nie należy do łatwych. Okazuje się bowiem, że jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie, do tego dochodzą niskie płace, wysokie wymagania i wciąż nienajlepsze warunki zatrudnienia. Większość Polaków nie ma przy tym widoków na poprawę swojej sytuacji zawodowej, i to wbrew temu, co słyszymy o znakomitej kondycji naszego rynku pracy. Ta lektura z pewnością skłania do refleksji, nad tym jak sami pracujemy i dokąd zaszliśmy blisko 30 lat po transformacji ustrojowej.

fot. mat. prasowe

 

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago